eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek magazynowy w Polsce: popyt pobił rekord

Rynek magazynowy w Polsce: popyt pobił rekord

2016-02-22 10:39

Przeczytaj także: Rynek magazynowy w Polsce: blisko kolejnych rekordów


Grunty przemysłowe


Agata Zając, Dyrektor w Dziale Powierzchni Magazynowo – Przemysłowych, JLL, informuje:
„Po zakończonych sukcesem projektach w mniejszych miastach deweloperzy kontynuują poszukiwania ciekawych gruntów inwestycyjnych w Szczecinie, Bydgoszczy, Lublinie czy Rzeszowie. Bardzo duże zainteresowanie utrzymuje się w rejonie Warszawy, zwłaszcza po jej zachodniej i południowej stronie - ze względu na autostradę A2, oddaną do użytku w ubiegłym roku trasę S8 oraz planowaną S7. Intensywne poszukiwania nowych terenów inwestycyjnych trwają również w Łodzi i okolicach, głównie przy budowanej autostradzie A1. Tradycyjnie już największą szansę na kupno mają dobrze zlokalizowane działki, z dogodnym dostępem i w pobliżu głównych węzłów transportowych”.

fot. mat. prasowe

Ceny gruntów przemysłowych

Najdroższe grunty tradycyjnie oferują okolice Warszawy.


W trakcie ubiegłego roku ceny gruntów pozostawały relatywnie stabilne na głównych regionach. Nieznaczny wzrost w górnym przedziale zanotowano w rejonie Trójmiasta w IV kw. 2015 r.(wzrost z 200 do 240 zł za mkw.)

Warto zauważyć, że zmiany aktów prawnych dotyczących możliwości zakupu nieruchomości gruntowych mogą znacznie ograniczyć działalność deweloperską od maja 2016 r. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego negatywnie wpłynie na działalność deweloperów projektów magazynowych narzucając bardziej rygorystyczne warunki w zakresie nabywania i przekształceń gruntów rolnych pod nowe inwestycje.

Transakcje inwestycyjne w segmencie magazynowym


Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych JLL, informuje:
„W 2015 r. na polskim rynku magazynowym sfinalizowano14 transakcji inwestycyjnych o łącznej wartości 473 mln euro. Z naszych analiz wynika, że 36% udział w zeszłorocznym wolumenie miały umowy typu sale and leaseback, a ponad 75% stanowiły transakcje portfelowe. W przeciągu ubiegłego roku rejestrowaliśmy dalszą kompresję stóp kapitalizacji, które - dla najlepiej zlokalizowanych obiektów, zabezpieczonych długoterminowymi umowami najmu - wynoszą obecnie poniżej 7%”.

fot. mat. prasowe

Wybrane kluczowe transakcje inwestycyjne na rynku magazynowym w Polsce (2015)

W 2015 r. na polskim rynku magazynowym sfinalizowano14 transakcji


Ponad 57% powierzchni magazynowej w Polsce skoncentrowane jest w rękach pięciu głównych graczy (Prologis, SEGRO, Blackstone/Logicor, Goodman i Panattoni) i ich partnerów Joint Venture.
„W 2016 r. spodziewamy się wzrostu aktywności inwestorów i wartości transakcji oraz dalszej kompresji stóp kapitalizacji”, dodaje Tomasz Puch.

Prognozy


„W 2016 r. zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo – przemysłowej przekroczą poziom 10 milionów mkw. Spodziewamy się dalszego rozwoju mniejszych rynków – Lublina, Rzeszowa, Trójmiasta czy Szczecina, czemu sprzyjać będą ulepszenia w infrastrukturze drogowej. Potencjalnymi nowymi lokalizacjami są również Polska Wschodnia - Białystok oraz Kielce. Warto również pamiętać, że rynek magazynowy w szybkim tempie reaguje na zmiany w koniunkturze gospodarczej i jest zależny od sytuacji w innych krajach. Wyzwaniami na ten rok będą czynniki międzynarodowe, w tym oznaki spowolnienia gospodarczego w Chinach i USA, niestabilna sytuacja na Ukrainie czy dyskusje na temat ewentualnej modyfikacji strefy Schengen. Należy jednak uwzględnić to, że sektor nieruchomości magazynowych i przemysłowych jest w dużym stopniu zależny od sytuacji polskiej gospodarki, a ta jest obecnie w dobrej kondycji. O ile zmianie nie ulegną fundamenty naszej gospodarki oraz międzynarodowa sytuacja ekonomiczna, nie spodziewamy się, aby obecna dynamika rozwoju rynku uległa osłabieniu”, podsumowuje Tomasz Olszewski.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: