eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2016: koniec z tańszą Portugalią?

Wakacje 2016: koniec z tańszą Portugalią?

2016-02-02 14:46

Przeczytaj także: Wakacje 2016: turyści nie dopisują


Jest to pierwszy tak poważny sygnał, że niskie ceny ropy bardzo szkodzą krajom w dużym stopniu uzależnionym od jej eksportu. O ich sytuacji wiadomo jednak daleko mniej, bowiem większość z nich w sposób twórczy zastosowała maksymę przypisywaną Prezydentowi Lechowi Wałęsie „stłucz se pan termometr, to nie będziesz pan miał gorączki” i publikowania danych gospodarczych na razie zaprzestała.

Wielcy tego świata zdają sobie jednak już chyba powoli sprawę, że cena ropy to nie tylko biznesowa walka o pozycję na rynku, ale może też prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji politycznych, jak przykładowo do regionalnego wybuchu niezadowolenia zdesperowanych pogarszaniem się sytuacji materialnej i perspektyw ludzi i zdestabilizowania bardzo szeroko rozumianego Bliskiego Wschodu, jak również Ameryki Południowej oraz Afryki ze wszystkimi tego konsekwencjami np. kolejną falą migrantów, co z kolei może wywrzeć znaczny negatywny wpływ na turystykę to nie tylko w ich rejonie, ale i w innych, które są obecnie uważane za względnie bezpieczne.

3. Z serii: wieści spod dywanu - duża strata LOT-u


Kolejną niemiłą niespodzianką, która dość znienacka wypełzła spod dywanu, pod którym była zamieciona zapewne w ramach kampanii wyborczej, stały się informacje podane przez Ministra Skarbu o bardzo złych wynikach naszego narodowego przewoźnika. Zastanawiająco kontrastują one ze wcześniejszymi informacjami, które mówiły raczej o dużym sukcesie programu jego restrukturyzacji. Teraz natomiast okazało się, że wynik na działalności podstawowej jest o 150 mln złotych słabszy niż planowany, a sam LOT wykazuje około 250 mln złotych straty netto. Można powiedzieć, że prawdziwy sukces odnieśli za to poprzedni urzędnicy Ministerstwa gdy dość łatwo zdołali nabrać licznych, ale też łatwowiernych dziennikarzy, którzy mimowolnie uczestniczyli w tej swoistej propagandzie sukcesu, choć już wydawało się, że epoka ta odeszła w przeszłość wraz z Edwardem Gierkiem.

LOT wymaga szybkiego ratunku twierdzi Minister, ale prawie na pewno nie stanie się nic takiego, co mogłoby zagrozić programom egzotycznym opartym na przelotach Dreamlinerem oferowanym przez kilku polskich touroperatorów.

Tym niemniej sytuacja jest trudna, ponieważ skala nieefektywności LOT-u jest chyba zbyt duża, by można ja było pokryć drogą mariażu z Portami Lotniczymi (PPL), podobnie jak to przeprowadzono w Czechach, a zgodnie z prawem kolejne wsparcie LOT- u publicznymi pieniędzmi będzie mogło nastąpić dopiero po 10 latach.

Do kwestii tej warto będzie powrócić nieco później, wygląda bowiem na to, że ma ona jeszcze całkiem sporo zaskakujących aspektów, jak również dlatego, że pojawi się jeszcze więcej szczegółów tej niespodziewanej dla większości sprawy. Innym powodem jest fakt, że społeczeństwo ma prawo wiedzieć, co dzieje się z firmą, w którą wpompowano już w formie pomocy publicznej, rożnych ulg i przekazywanych pakietów akcji banków oraz innych przedsiębiorstw (miały służyć m.in. przyszłym emerytom) znacznie ponad 3 miliardy złotych.

Materiały dotyczące istotnych kwestii w turystyce wyjazdowej


Na wstępie do tej części materiału chcielibyśmy poinformować, że co drugi tydzień w miejsce omówienia kwestii poziomów i zmian cen imprez turystycznych oraz cen przelotów na kierunkach turystycznych w tanich liniach zamieszczać będziemy materiały o charakterze bardziej problemowym oraz jednocześnie ważnym dla branży turystyki wyjazdowej, które w zamyśle mają przybliżyć odbiorcom czynniki, procesy i zależności, które mają istotny wpływ na branżę, na panującą w niej koniunkturę i mogące wyznaczyć potencjalne kierunki jej rozwoju i ewolucji. Tematyka cen imprez turystycznych zostanie natomiast ograniczona do minimum tj. mapek obrazujących zmiany cen w odniesieniu do poprzedniego tygodnia i do tego samego okresu poprzedniego roku oraz relatywnie krótkich komentarzy. Naprzemiennie co drugi tydzień będą przedstawiane materiały w ich dotychczasowej firmie. Dziś, czyli dnia 1 lutego 2016 roku, przedstawiamy nową edycję materiału, co oznacza, że dnia 8 lutego będzie on miał swoją dotychczasową formę.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: