eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Prezenty świąteczne w sieci: 9 zasad, które warto stosować

Prezenty świąteczne w sieci: 9 zasad, które warto stosować

2015-12-15 11:40

Prezenty świąteczne w sieci: 9 zasad, które warto stosować

Prezenty świąteczne kupujemy w sieci © petunyia - Fotolia.com

Już 40 procent Polaków deklaruje, że prezenty gwiazdkowe będzie kupować online. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla tych, którzy chcą uniknąć kolejek i zaoszczędzić trochę czasu, a niekiedy również pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że internetowe zakupy to nie zawsze historia zwieńczona happy endem. Niemiłe rozczarowanie może nas spotkać zwłaszcza wtedy, gdy nie przyłożyliśmy należytej wagi do zweryfikowania rzetelności sprzedającego.

Przeczytaj także: Sklep internetowy: nowe obowiązki informacyjne

Jak już wspomniano we wstępie, tegoroczne zakupy świąteczne zrobi przez Internet około 40 proc. polskich konsumentów. Bez względu na okazję, online kupuje już 55 proc. Polaków, z czego 2/3 przyznaje się do regularnych zakupów. Jak wyglądają grudniowe zakupy Polaków? Najpierw wydajemy średnio 100 zł na prezenty mikołajkowe, a potem od 200 do 500 złotych na podarki, które znajdą się pod choinką. Najczęściej nabywanymi online produktami są elektronika oraz gry.

O powodzeniu sklepów internetowych – szczególnie w okresie przedświątecznym – przesądza przede wszystkim związany z nimi komfort, a więc możliwość pozostania w domu i uniknięcia zakupowej gorączki oraz tłoku na parkingach i w sklepach. kasami. Kupować można w dowolnym czasie, po konkurencyjnych cenach, które łatwo porównać. Sklepy prezentujące swój towar na monitorach komputerów w nieskończonej ilości, potrafią być również doskonałym źródłem zakupowych inspiracji, gwarantują też dostawę do domu. A jeśli towar się nie spodoba, zgodnie z Ustawą o prawach konsumenta, można bez podania przyczyny oddać go w ciągu 14 dni. Taki przywilej gwarantuje prawo we wszystkich przypadkach, gdy do transakcji dochodzi na odległość i poza lokalem firmy. Tymczasem w przypadku zakupów w sklepie stacjonarnym o takiej opcji decyduje sprzedający. Handel w internecie ma mnóstwo plusów, ale też i minusy. Kupując w sieci często nie ma pewności czy sklep rzeczywiście istnieje, czy opłacony produkt dotrze, a załączone zdjęcie rzeczywiście prezentuje pożądany towar.

fot. petunyia - Fotolia.com

Prezenty świąteczne kupujemy w sieci

Aby nie zostać bez pieniędzy i towaru, należy kupować na portalach, w których pojawia się komunikat zapewniający, że przesyłka dojdzie przed świętami.


Co trzeci Polak nie ma zastrzeżeń do zakupów w sieci


W przeprowadzonym w tym roku badaniu instytutu opinii publicznej Infas na zlecenie Trusted Shops, firmy wydającej sklepom internetowym certyfikaty jakości, wynika, że większość Polaków ma zastrzeżenia odnośnie zakupów w sieci. Badania dotyczące popularności i jakości handlu internetowego pokazują, że uwag do zakupów w sieci nie ma co trzeci rodak korzystający z tej formy zakupów. W zestawieniu najlepiej wypadły francuskie sklepy internetowe, gdzie aż połowa konsumentów nie stwierdziła żadnych problemów przy realizacji zamówienia. Kłopotów nie miało też po 40 proc. ankietowanych z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Jedną z przyczyn niezadowolenia było opóźnienie w przekazaniu towarów. Na otrzymanie przesyłki po obiecanym terminie skarżyło się aż 37 proc. Polaków. Konsumenci z innych krajów rzadziej spotykali się z tym problemem; w Wielkiej Brytanii - 28 proc., w Niemczech - 31 proc., a we Francji tylko 22 proc. ankietowanych wskazało, że sklep opóźnił dostawę. Solidność dostawy ważna jest – co zrozumiałe – szczególnie przed Gwiazdką.

Jak uniknąć pułapek w czasie zakupów w internecie


Aby nie zostać bez pieniędzy i towaru, z produktem niepożądanym lub dostarczonym po terminie, należy przestrzegać i stosować w praktyce kilka ważnych zasad.
Najważniejsze z nich to:
 1. Kupować u sprawdzonych sprzedawców, najlepiej posiadających certyfikaty potwierdzające wiarygodność, np. Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo BIG InfoMonitor. Pokazuje on, że firma jest solidna i rzetelnie wywiązuje się z rozliczeń ze swoimi dostawcami, co dobrze wróży również odbiorcom. Wyróżniające się w ten sposób przedsiębiorstwo jest non stop monitorowane pod kątem solidności płatniczej. Jeśli nie płaci swoim dostawcom i zostanie przez nich zgłoszone do rejestru dłużników BIG InfoMonitor, automatycznie traci prawo do certyfikatu;
 2. Kupować na portalach, w których pojawia się komunikat zapewniający, że przesyłka dojdzie przed świętami;
 3. Zakupy robić tylko za pośrednictwem bezpiecznych witryn, a dane osobowe podawać tylko wtedy, gdy jest to konieczne do realizacji zamówienia;
 4. Sprawdzać ocenę sklepów również w serwisach opiniotwórczych takich jak Trusted Shops czy Opineo, opartych na systemie komentowania i oceniania sprzedawcy ze względu na różne kryteria, np. czas dostawy, reagowanie na reklamacje, sprawność obsługi itp.;
 5. Poszukać opinii o sprzedawcy na forach internetowych;
 6. Wiarygodność sprzedawcy ocenić można też analizując jego stronę internetową, na której powinny znaleźć się wszystkie dane sprzedawcy – nazwa, adres siedziby, NIP, REGON oraz numer konta;
 7. Przeczytać regulamin sklepu oraz politykę prywatności;
 8. Sprawdzić, czy wybrany sklep pozwala śledzić status zamówień;
 9. Upewnić się, że prezentowany na zdjęciu towar jest zgodny z rzeczywiście nabywanym produktem, a także sprawdzić dokładną specyfikację produktu i na wszelki wypadek skonsultować wybór w mediach społecznościowych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • Klauzule niedozwolone w regulaminach

  jeremiasz_kawa / 2015-12-16 12:47:21

  Ciesze się, że coraz więcej Polaków przekonuje się do zakupów online, ponieważ są one wielokrotnie szybsze i w sumie bezpieczniejsze, bo przecieżi takmamy14 dni na zwrot towaru, jeśli nie spełni naszych oczekiwań. Należy tylko uważać na klauzule niedozwolone w regulaminach sklepów internetowych, bo niestety jest ich coraz więcej. Po pierwsze, trzeba je w ogóle czytac wcześniej niż wtedy, gdy dopiero cos pójdzie nie tak... nowy raport klauzulowy pokazuje, że tylko w listopadzie przybyłoaż 37 nowych zapisów w rejetrze UOKiK... -> http://klauzuleniedozwolone.pl/raport-klauzulowy-37-nowych-klauzul-niedozwolonych-w-listopadzie-2015-r/ Nie wiem czy niektórzy sprzedawcy oszukują celowo czy z niewiedzy i nieświadomośći? odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: