eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłEuropejski rynek energii 2015

Europejski rynek energii 2015

2015-11-06 12:00

Przeczytaj także: Europejski rynek energii 2014


3. Europejskie rynki energii pozostają bardzo niestabilne


Na europejskie rynki energii wpływ wywiera szereg czynników. Hurtowe ceny energii elektrycznej są niskie (poniżej 40 EUR/MWh w I poł. 2015 r., czyli mniej niż w 2014 r.), podczas gdy ceny detaliczne rosną (+2,9% między drugim półroczem 2014 r. a II poł. 2015 r.). Ponadto w niektórych państwach europejskich występuje ryzyko dotyczące dostaw energii elektrycznej i gazu w kontekście napiętych stosunków z Rosją. Na koniec, inwestycje długoterminowe w zakresie produkcji mocy wytwórczych są rzadkością, podczas gdy do 2025 roku dla branży elektrycznej i gazowej powinny one osiągnąć wartość 1.1 biliona euro, w tym 500 mld EUR w przypadku wytwarzania.
- Pomimo stosownych analiz, zapowiedzi dotyczące Unii Energetycznej z początku 2015 r. nie przekładają się na wystarczająco szybkie i odczuwalne działania w kierunku przywrócenia spójnego rynku oraz poprawy bezpieczeństwa dostaw - wyjaśnia Colette Lewiner, ekspert Capgemini w dziedzinie energii i przedsiębiorstw użyteczności publicznej. - Konsekwentna poprawa na rynku wiązałaby się z: (i) przyspieszeniem reformy unijnego rynku obrotu uprawnieniami do emisji wraz z wdrożeniem do końca dekady Rezerwy Stabilności Rynkowej przyjętej przez Unię Europejską oraz ustanowieniem centralnego organu regulacyjnego dla tego rynku, (ii) obowiązkowym wdrożeniem nowych norm i standardów efektywności energetycznej dla budynków oraz (iii) w przypadku okresowych źródeł energii odnawialnej (w szczególności energii słonecznej i wiatrowej) - szybkim zakończeniem stosowania taryf gwarantowanych i zastąpieniem ich cenami sprzedaży powiązanymi z rynkiem.

W celu poprawy bezpieczeństwa energetycznego w zakresie dostaw, Raport przedstawia cztery rekomendacje:
  • szybsze i bardziej konsekwentne wdrożenie mechanizmów wynagradzania za moc wytwórczą,
  • kontynuacja poszukiwań gazu łupkowego, będącego krajowym źródłem gazu,
  • prowadzenie badań i finansowanie wdrożenia w pełni ujednoliconej i bardziej inteligentnej sieci przesyłowej wysokiego napięcia,
  • wyasygnowanie większych środków na badania i rozwój konkurencyjnych rozwiązań dotyczących przechowywania energii elektrycznej.

Przeczytaj także: Rynek energii niestabilny Rynek energii niestabilny

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: