eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości polskich firm w I połowie 2015 r.

Upadłości polskich firm w I połowie 2015 r.

2015-10-28 13:24

Przeczytaj także: Upadłości firm IX 2015


STRUKTURA UPADŁYCH PRZEDSIĘBIORSTW


W podziale ze względu na formę organizacyjno-prawną zdecydowanie przeważają spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – stanowiły one 59,31% wszystkich upadłych w I półroczu br. firm. Znamienne, że w ostatnich latach udział podmiotów z tej grupy zawsze przekraczał 50%. Więcej niż co piąta upadłość (21,54%) dotyczyła osób fizycznych samodzielnie prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą oraz spółek cywilnych tych osób . Dalsze 9% spośród ogółu ogłoszonych upadłości stanowiły spółki akcyjne, z kolei odsetek firm, funkcjonujących w pozostałych formach prawnych, w sumie przekroczył nieco ponad 10%.

W dalszym ciągu, wśród upadających podmiotów gospodarczych dominujący udział przypada na przedsiębiorstwa produkcyjne, stanowiące ponad 29% ogółu upadłości. W tej grupie należy przede wszystkim wyróżnić przedsiębiorstwa pośrednio związane z sektorem budowlanym, czyli producentów różnego rodzaju materiałów budowlanych, konstrukcji i elementów metalowych, etc. Podmioty bezpośrednio związane z branżą budowlaną, tj. przedsiębiorstwa budowlane stanowiły z kolei 17% ogłoszonych upadłości i były drugą najliczniejszą grupą w strukturze branżowej.
– Skala i specyfika działalności przedsiębiorstw budowalnych, często realizujących długoterminowe inwestycje, zwiększa ryzyko bankructwa i upadłości. Z jednej strony, może to być związane z powszechnie stosowanym w tym sektorze odroczonymi terminami płatności, a także prowadzeniem projektów w wyniku przetargów, których wciąż najważniejszym kryterium oceny bywa cena – zauważa Andrzej Roter, Dyrektor Generalny Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.

Od 2010 roku, czyli od rozpoczęcia projektu badawczego „Procesy upadłościowe przedsiębiorstw w Polsce”, realizowanego na zlecenie KPF, miało miejsce 4.421 upadłości przedsiębiorstw w trybie układowym. Od 2011 ich liczba stabilizuje się na poziomie 700-850 w skali roku.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Kotarson / 2015-11-02 22:37:51

    Prawda jest taka, że części tych upadłości dałoby się uniknąć dzięki np. presto. Ale niestety wielu przedsiębiorców szuka pozornych oszczędności w ubezpieczeniach. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: