eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Millenialsi nie widzą szans na rozwój zawodowy

Millenialsi nie widzą szans na rozwój zawodowy

2015-10-14 14:12

Millenialsi nie widzą szans na rozwój zawodowy

Millenialsi nie widzą szans na rozwój zawodowy © theartofphoto - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Młodzi pracownicy mają spore ambicje, których pracodawcy nie są jeszcze w stanie zaspokoić. To budzi frustrację i niezadowolenie wśród zatrudnionych. Największym problemem okazuje się brak ustalonych kryteriów awansu, blokowanie stanowisk przez obecnych menedżerów oraz brak procesu doszkalania pracowników. To niektóre z wniosków, jakie nasuwają się po lekturze najnowszego raportu Work Service S.A. „Postawy Polaków wobec rynku pracy”.

Przeczytaj także: Work-life balance ważniejszy niż kariera?

Najczęstszym powodem niezadowolenia z pracy są zbyt niskie pensje oraz konieczność zostawania w pracy po godzinach. Respondenci, którzy formułują negatywne oceny swojego miejsca zatrudnienia, często wskazują na brak możliwości realizacji ambicji zawodowych. Problemem 37% pracowników jest brak jasnej ścieżki kariery. Najmniejsze szanse na rozwój zawodowy mają ci zatrudnieni, którzy zarabiają najmniej.

Jak przyznaje Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A., w przypadku młodych pracowników brak satysfakcji z pracy to w znacznej mierze pokłosie braku pomysłu na zarządzanie różnorodnością w polskich firmach. Młodzi nie widzą dla siebie perspektyw oraz możliwości awansu, co pokazuje, że sytuacja na rynku pracy daleka jest jeszcze od ideału.
- Nieznajomość oczekiwań młodego pokolenia przekłada się na nieumiejętne motywowanie pracowników z generacji Y. Pracodawcy powinni jak najszybciej odrobić tę lekcję i dostosować politykę HR w swoich firmach tak, aby budując zespoły różnorodne, każdy pracownik, bez względu na wiek miał indywidualną ścieżkę rozwoju i system motywacyjny dostosowany do swoich oczekiwań – dodaje Tomasz Hanczarek.

W raporcie „Postawy Polaków wobec rynku pracy”, przygotowanym przez Work Service, ponad 1/3 pracowników (37%) negatywnie ocenia szanse na rozwój w swoim zakładzie pracy. W tym gronie, niemal co drugi pracownik wskazuje, że w jego firmie nie ma jasnych kryteriów awansu. Prawie 40% zauważa, że stanowiska na wysokich szczeblach są zablokowane przez obecnych menedżerów i dlatego nie mają szans na wspinanie się po drabinie kariery, a co trzeci pracownik twierdzi, że w jego miejscu pracy brakuje procesu doszkalania pracowników.

Jak podkreśla Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A., w dobie rynku pracownika jasne kryteria awansów i możliwości rozwoju staną się jednym z głównych elementów przyciągania najlepszych kandydatów. Szczególnie, że na rynek pracy wchodzi nowe pokolenie.
- Millenialsi czyli młode pokolenia Y i Z, to grupa o konkretnych oczekiwaniach w stosunku do pracy. Są mocno nastawieni na rozwój osobisty, realizowanie pasji oraz podążanie za swoimi wartościami. Stawiają przede wszystkim na rozwój kompetencji, samodoskonalenie i płynne łączenie życia zawodowego z prywatnym. Dlatego tak cenne są dla nich elastyczne godziny pracy, kultura organizacyjna oparta na współpracy, a także pakiety szkoleń. W naszym badaniu co trzecia osoba wskazała na potrzebę dofinansowania nauki w ramach systemów motywacyjnych. To pokolenie, które z pasją i zapałem podchodzi do swojej pracy jest niezwykle cenną inwestycją na przyszłość. Dlatego firmy chcąc konkurować o największe młode talenty będą musiały dostosowywać się do ich oczekiwań i umożliwiać im ścieżkę rozwoju – dodaje Inglot.

fot. mat. prasowe

Powody niezadowolenia z możliwości rozwoju w obecnym miejscu pracy

Największą bolączką pracowników jest brak jasnych kryteriów awansu.


Informacja o badaniu:
Badanie zostało przeprowadzone w okresie 7-10.08.2015 r przez instytut Millward Brown S.A. na zlecenie Work Service SA Badanie zrealizowano za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych w ramach projektu CATIBUS na próbie N=519 osób aktywnych zawodowo. Próbę dobrano z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1000 (zgodnej ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania). Wyniki poddano procedurze ważenia na podstawie struktury ww. zmiennych rekrutacyjnych wg. danych GUS. Dokładność wyników zależy o liczebności analizowanej grupy i odsetka odpowiedzi. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby N=516 to +/-4,40%.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: