eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Szlakiem Funduszy Europejskich…

Szlakiem Funduszy Europejskich…

2015-10-16 00:16

Przeczytaj także: Fundusze europejskie: jakie programy na lata 2014-2020?


3. Rewitalizacja – Biblioteka Akademicka w Katowicach


Beneficjentem był Uniwersytet Śląski w Katowicach. Na realizację projektu „Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka” pozyskano dofinansowanie w wysokości ok. 52,7 mln złotych. Środki pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2007-2013.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka to modelowo zarządzana biblioteka. Nazywana jest „rudzielcem” ze względu na kolor fasady - budynek pokryty jest płytą z rudego piaskowca o łupanej strukturze. Dzięki kolorystyce projekt doskonale wpisuje się w kontekst miejsca – typowych śląskich budowli z czerwonej palonej cegły.

Charakterystycznym elementem obiektu są 4004 wąskie okna o szerokości 20 cm. Ta jedna z najnowocześniejszych bibliotek w kraju składa się z dwóch części. Pierwszą, przeznaczoną dla czytelników, stanowi prostokątna trzypiętrowa bryła. Druga – mniejsza, ale wyższa o trzy kondygnacje – jest miejscem pracy dla bibliotekarzy. Centrum zapewnia dostęp do największego w regionie zasobu naukowych źródeł wiedzy w postaci elektronicznej oraz tradycyjnej (przewidziano tam miejsce na 1,8 mln woluminów, a dotychczas zgromadzono już 850 tyś). Placówka ma charakter otwarty. Więcej informacji: www.ciniba.edu.pl

4. Turystyka aktywna – Uzdrowisko Termalne w Uniejowie


Gmina Uniejów postanowiła zrealizować projekt „Termy Uniejów – regionalny markowy produkt turystyki uzdrowiskowej„ ze wsparciem funduszy unijnych. Na realizację projektu otrzymała dofinansowanie w wysokości ok. 40,5 mln złotych. Projekt realizowany był w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego 2007-2013.

Historia Uniejowa, miasteczka położonego w centralnej części Polski, sięga XII wieku. Przykład Uniejowa pokazuje jak jedna przemyślana inwestycja stymuluje całe miasto i rozwój kolejnych inwestycji. Punktem wyjścia było umiejętne wykorzystanie źródeł termalnych odkrytych w latach 70 - tych ubiegłego wieku.

W 2008 roku dzięki funduszom unijnym wybudowano Termy Uniejów – kompleks całorocznych basenów, Kasztel Rycerski i nowoczesną restaurację. Projekt ten w 2009 roku zwyciężył w konkursie „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”. Uniejów jest pierwszym w Polsce uzdrowiskiem opartym na wodach termalnych. Tutejsza solanka wspomaga leczenie chorób układu ruchu, reumatologicznych, układu oddechowego czy neurologicznych. Uniejów nie jest kurortem w tradycyjnym stylu. Można tu nie tylko zregenerować siły witalne. Miasto wykorzystuje bowiem swą ciekawą historię i dziedzictwo kulturowe. Warto wstąpić do zabytkowego Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich z XIV w. czy Kasztelu Rycerskiego. Urządzane są tu jarmarki w średniowiecznym stylu i turnieje rycerskie. Więcej informacji: www.termyuniejow.pl

5. Turystyka transgraniczna – Promenada pomiędzy Świnoujściem i gminą Heringsdorf


Ciekawą inwestycję z wykorzystaniem funduszy unijnych zrealizowała Gmina Miasta Świnoujście. Projekt pod roboczą nazwą „Transgraniczna promenada pomiędzy Świnoujściem i Gminą Heringsdorf obejmuje Świnoujście, Ahlbeck, Heringsdorf oraz Bansin i została dofinansowana w kwocie ok. 14,1 mln złotych. Projekt został zrealizowany w ramach programu Współpracy Transgranicznej Meklemburgia – Pomorze Przednie/ Brandenburgia – Polska 2007-2013.

Po leśnych duktach na wyspie jeszcze do niedawna przemieszczały się jedynie partole straży granicznej. Wszystko zmieniło się za sprawą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wyspa Uznam nie jest już podzielona zasiekami z drutów kolczastych. Kurorty od Świnoujścia do Bansin połączyła mająca 12 km promenada. Obecnie jest to raj dla turystów. Na pasie granicznym wybudowano dużą platformę, na której mogą odbywać się wspólne (polsko – niemieckie) imprezy plenerowe, jest też taras widokowy. Promenada przyczyniła się do rozwoju i popularyzacji sportów rowerowych oraz rozwiązała kwestię dojazdu do pracy Polaków zatrudnionych sezonowo w Niemczech. Więcej informacji: www.swinoujscie.pl

6. Produkt promocyjny – Kampania Promocyjna Suwalszczyzny


Dofinansowanie ok. 870,36 tyś. złotych otrzymał projekt „Kampania promocyjna Suwalszczyzny jako jednej z marek turystycznych Województwa Podlaskiego”. Projekt realizowała Suwalska Izba Rolniczo – turystyczna w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013.

Suwalszczyzna to dziewicza przyroda, nieprzebyte lasy, czyste jeziora - Kraina jak z baśni – tak brzmiało hasło promocyjne kampanii współfinansowanej z funduszy UE. Oprócz szlaków wodnych, baśniową krainę przecinają liczne trasy piesze i rowerowe. Na miłośników zimowych sportów czeka także nowoczesny kompleks narciarski Szelment w pobliżu Suwałk. Do niekwestionowanych atrakcji Suwalszczyzny zalicza się Dolinę Rospudy, klasztor pokamedulski w Wigrach czy unikatowy w skali światowej Kanał Augustowski. W ramach promocji Suwalszczyzny powstał też portal www.basniowasuwalszczyzna.pl z grą dla dzieci, dzięki której można poznać legendy, tradycję i historię regionu. Na stronie internetowej zamieszczono opis dziewięciu najczęściej odwiedzanych szlaków turystycznych. Więcej informacji: www.basniowasuwalszczyzna.pl

oprac. : Andrzej Mostowski / MCS MCS

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: