eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2015

Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2015

2015-09-29 12:31

Przeczytaj także: Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw I kw. 2015


Wydajność pracy. Rosnące koszty płac miały w II kwartale br. nadal wyższą dynamikę niż wydajność pracy. Koszty wynagrodzeń rosły bowiem szybciej niż przychody ze sprzedaży (nominalnie o 3,0 proc.). Dynamika wydajności pracy jest wrażliwa na fluktuacje zarówno sprzedaży, jak i zatrudnienia (które jest jednak bardziej stabilne). Po spadku dynamiki wydajności pracy w 2014 r., nastąpił jej niewielki wzrost w roku 2015 (nieco szybszy wzrost sprzedaży niż zatrudnienia) i w II kwartale br. nominalnie dynamika wydajności pracy wyniosła 0,8 proc. (spadek o 1,2 pkt proc. kw/kw). Wzrost dynamiki wydajności miał nieco wyższą skalę w dużych firmach (0,9 proc., po okresie spadku wydajności) niż w sektorze MSP (0,2 proc.). Taka sytuacja, mimo niższej dynamiki zatrudnienia w MSP, była efektem szybszego zwiększania sprzedaży w dużych przedsiębiorstwach.

Aktywności inwestycyjna ogółem. W II kwartale br. aktywność inwestycyjna przedsiębiorstw zmniejszyła się. Dynamika inwestycji, po sześciu kwartałach szybkiego, dwucyfrowego wzrostu, obniżyła się do 7,7 proc. (po wzroście o 15,1 proc. w poprzednim kwartale). Na realną dynamikę inwestycji oddziaływał nienotowany od 2012 r. wzrost cen na rynku dóbr inwestycyjnych. Dane przekrojowe sugerują, że osłabienie tempa wzrostu inwestycji było w większości grup jedynie niewielkie, a kluczowy wpływ na wyniki całego sektora miało osłabienie bardzo wysokiego w I kwartale wzrostu inwestycji w energetyce.

Sytuacja płynnościowa. Mimo niewielkich spadków wskaźników, sytuacja płynnościowa sektora pozostała dobra. Spadki pojawiły się zwłaszcza w dużych, najbardziej płynnych przedsiębiorstwach, gdzie znacząco zmniejszyła się dynamika środków pieniężnych i papierów wartościowych przeznaczonych do obrotu. Nie widać jednak na razie zagrożenia dla utrzymania bezpiecznego poziomu płynności – stale bowiem rośnie odsetek firm z płynnością przekraczającą poziom referencyjny – jest on obecnie na historycznie najwyższym poziomie.

Branże rozwojowe i branże kurczące się. Rozwój branż proeksportowych, podobnie jak rozwój branż wysokich technologii jest zjawiskiem dla gospodarki pożądanym. Poniżej zaprezentowano najbardziej istotne zmiany demograficzne sektora przedsiębiorstw od wejścia Polski do UE (wykorzystano dane F-01 dla firm zatrudniających powyżej 9 osób za lata 2005-2014). W latach 2005-2014 najszybciej w Polsce rozwijały się usługi – świadczy o tym bardzo wysoka dynamika przyrostu liczby firm w kilkudziesięciu branżach usługowych (co najmniej o 50%). I tak, odnotowano zwłaszcza silny wzrost liczebności branż: „Działalność związana z zatrudnieniem” (6-krotny), „Działalność prawnicza, rachunkowo-księgowa” (2,5-krotny), „Badania naukowe i prace rozwojowe” (2,5-krotny), „Działalność związana z oprogramowaniem” (2,5-krotny).

Szybko rozwijały się również tradycyjne branże usługowe, takie jak „Transport lądowy” (wzrost o 78%), ale też transport lotniczy (wzrost 2,3-krotny, obecnie 21 firm). Bardzo szybko rosła ponadto liczebność firm usługowych z sektora ICT, które podwoiły swoją liczbę względem 2005 r. Cały sektor usług urósł w tym okresie o 27%. Natomiast wśród branż przetwórczych najszybciej zwiększała się liczba producentów metalowych wyrobów gotowych (wzrost o 40%), który po branży spożywczej stanowi obecnie jedną z najliczniejszych branż przetwórczych. Wyraźny wzrost liczebności zanotowały ponadto: „Poligrafia i reprodukcja„ (wzrost o 36%), „Działalność związana ze zbieraniem, przetwarzaniem i unieszkodliwianiem odpadów” (wzrost o 35%), „Produkcja papieru” (wzrost o 25%), „Produkcja metali” (wzrost o 23%).

W analizowanym okresie branże hi-tech zwiększyły swoją liczebność o niemal 14%, zaś branże ICT o 7%.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: