eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2015

Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2015

2015-09-29 12:31

Przeczytaj także: Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw I kw. 2015


Udział firm przetwórczych oferujących produkty zaawansowane technologicznie pozostał w populacji bardzo niski. Mimo niewielkiej redukcji liczebności w dalszym ciągu najszerzej reprezentowaną branżą przetwórczą pozostaje branża spożywcza, licząca w 2014 r. 2421 firm. Wyraźne sygnały „kurczenia się” zanotowano zaś w branżach: odzieżowej i tekstylnej, produkcji skór, produkcji napojów oraz działalności wydawniczej. Nie zanotowano wyraźnych związków między eksportointensywnością a zmianami liczebności branż, zwłaszcza jeśli chodzi o sektor przetwórczy. Innymi słowy, silny wzrost liczebności nie dotyczył branż najbardziej nakierowanych na eksport. Pewną zależność widać jednak w przypadku usług. W obrębie 10 najszybciej zwiększających swoją liczebność branż 8 wykazało się udziałem eksportu w sprzedaży przekraczającym wartość średnią dla sektora usługowego.

Reasumując, polski sektor przedsiębiorstw cechuje rosnący odsetek firm usługowych, w tym firm nastawionych w dość dużym stopniu na rynki zagraniczne, takich jak usługi ICT, co należy ocenić pozytywnie. Jednocześnie w sektorze przemysłowym przeważają przedsiębiorstwa oferujące dobra mało lub średnio zaawansowane technologicznie, które przeznaczone są bardziej na rynek krajowy niż zagraniczny. Nie widać też na razie wyraźnych sygnałów zmian tej sytuacji.

Kształtowanie się zapasów a perspektywy rozwoju koniunktury. Analiza dynamiki poszczególnych kategorii zapasów, jak również ich komponentów cyklicznych o częstotliwościach odpowiadających cyklowi koniunkturalnemu wskazuje, że w ostatnim półroczu zrealizowany popyt przekraczał oczekiwania przedsiębiorstw, co równocześnie pozwala w najbliższych kwartałach oczekiwać przyspieszenia dynamiki zapasów produktów gotowych oraz – w dalszym horyzoncie – przychodów ze sprzedaży. W I i II kw. 2015 r. odnotowano spadek zapasów produktów gotowych, w odpowiedzi na co przedsiębiorstwa w II kw. 2015 r. dynamicznie podniosły poziom produkcji, a w konsekwencji również – poziom zapasów materiałów i produkcji w toku.

fot. mat. prasowe

Dynamika (r/r) zapasów oraz odchylenie komponentu cyklicznego o okresie wahań od 2 do 10 lat

W I i II kw. 2015 r. odnotowano spadek zapasów produktów gotowych


Biorąc pod uwagę czasochłonność procesu produkcyjnego, pozwala to w najbliższym czasie oczekiwać odwrócenia negatywnego trendu w kształtowaniu się zapasów produktów gotowych. Przedstawioną narrację wspiera również kształtowanie się komponentów cyklicznych różnych kategorii zapasów – uwzględniając wyprzedzający charakter zapasów materiałów i produkcji w toku względem zapasów produktów gotowych i przychodów ze sprzedaży19 odwrócenie negatywnego trendu w przypadku zapasów materiałów i produkcji w toku może być traktowane w perspektywie najbliższych kwartałów jako prognostyk przyspieszenia dynamiki zapasów produktów gotowych oraz – w dalszym horyzoncie – przychodów ze sprzedaży.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: