eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Dlaczego internetowe plany miast? Kartografia internetowa

Dlaczego internetowe plany miast? Kartografia internetowa

2003-03-26 00:19



Drugą grupą innowacji wprowadzanych przez internetowe mapy jest możliwość prezentacji aktualnych danych kartograficznych szerokiej grupie odbiorców. Wyobraźmy sobie niewielką nadmorską miejscowość, która będąc mało popularną, chce zaprezentować ofertę turystyczną na mapie. Koszt dotarcia z klasycznym materiałem kartograficznym do wszystkich księgarń i innych miejsc jest znacznie wyższy niż przygotowanie prostej w obsłudze mapy i umieszczenie jej w sieci Internet.

Internetowe mapy miast i regionów odgrywają istotną rolę w kreowaniu wizerunku danego obszaru — szczególnie w dziedzinie turystyki i inwestycji. W obu przypadkach, mapy (oraz ich internetowe odpowiedniki) pomagają kreować w świadomości odbiorcy pozytywny obraz danego miejsca.

Najczęściej wykorzystywanymi metodami kształtowania obrazu są informacja tekstowa oraz zdjęcia. Metody te nie są jednak wystarczające, bowiem sam tekst jest przekazem o niskiej sile oddziaływania (zbyt łatwa możliwość manipulacji), natomiast zdjęcia pokazują rzeczywistość bez możliwości odwołania się do wyobraźni przeciętnego odbiorcy. Mapa, jako sposób kreowania obrazu przestrzeni, umożliwia wybiórczą prezentację walorów obszaru bez konieczności "zdradzania" jego negatywnych elementów. Tak więc sprawnie zrealizowana mapa polskiego wybrzeża może mieć znacznie większą siłę przekonywania (a więc przyciągania do danego miejsca) niż mapa wybrzeża w południowej Kalifornii.

Dla map turystycznych i tych przedstawiających oferty inwestycyjne wspólna jest również jeszcze jedna rola — pełnią one funkcje swoistych indeksów do informacji. W tradycyjnym rozwiązaniu lista turystycznych atrakcji oraz obszarów czekających na inwestora mogłaby zostać umieszczona np. w tabeli. Taki rodzaj prezentacji jest jednak wizualnie nieatrakcyjny. Umieszczenie tej samej informacji na mapie znacznie zwiększa zainteresowanie osób odwiedzających daną stronę internetową.

Warto wspomnieć, iż realizacja internetowych map (internetowa kartografia) stawia nowe problemy zarówno związane z koniecznością korzystania z wolnych łącz internetowych, jak i prezentacją bogatej wizualnie informacji na ekranie monitora.

Niska przepustowość łącz wymusza w najprostszym przypadku podział przedstawionej na ekranie mapy na arkusze. Powstaje wówczas bardzo prosta wersja internetowego atlasu gdzie nawigacja obejmuje poruszanie się w czterech kierunkach świata. Najnowocześniejszym rozwiązaniem jest więc wykorzystanie technologii WebGIS — systemów, które generują w czasie rzeczywistym mapę po stronie serwera (na podstawie danych GIS) i przesyłają ją do przeglądarki w postaci plików JPG lub GIF. Treść przesłanej mapy jest określana wcześniej przez użytkownika za pomocą wspomnianych technik warstw, narzędzi nawigacji oraz narzędzi wyszukiwania.

Innym problemem jest wyświetlanie na ekranie komputera bogatej graficznie mapy. Problem ten nie występuje w klasycznych (papierowych) opracowaniach, ponieważ rozdzielczość druku jest kilkanaście razy wyższa niż rozdzielczość monitora. Problem ten można częściowo rozwiązać dzięki stosowaniu specjalnych efektów graficznych, zwiększających czytelność tekstu oraz symboli (np. tworzenie konturów lub "mgieł" wokół liter). Przede wszystkim rozwiązaniem jest jednak odpowiednia generalizacja informacji oraz stosowanie zupełnie innej kolorystyki niż w tradycyjnych opracowaniach.

Ostatnim problemem jaki chciałbym poruszyć jest kwestia materiałów, na podstawie których powstaje internetowa mapa. Obecnie mamy do czynienia z bardzo częstym publikowaniem map uzyskanych drogą łamania praw autorskich. Nadal niewielka ilość osób zdaje sobie sprawę, iż również przerysowywanie istniejącej mapy jest nielegalne i łatwe do udowodnienia na drodze sądowej. Aby legalnie opublikować internetową wersję mapy należy uzyskać zgodę jej twórcy. Innym rozwiązaniem jest przerysowanie samemu mapy topograficznej po wcześniejszym uzyskaniu zgody odpowiedniego wydziału w urzędzie wojewódzkim. Jako ostrzeżenie warto dodać, iż kary za łamanie praw autorskich w kartografii są bardzo wysokie.

W obecnej chwili najciekawszym źródłem danych kartograficznych powinny stać się dane GIS, opracowywane lokalnie przez urzędy powiatowe oraz urzędy miast i gmin. Dane te charakteryzują się wysoką dokładnością (geodezyjną) oraz aktualnością.

poprzednia  

1 2

oprac. : Konrad Matuszewski / Gazeta IT Gazeta IT

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: