Jan Kowalski: człowiek oszczędny czy hedonista?
2015-09-24 11:59
Przeczytaj także: 500 złotych wystarczy czyli oszczędności wg Polaków
Google doradzi, jak odkładać i wydawać
Twórcy badania sprawdzili również popularność wyszukiwania haseł związanych z oszczędzaniem i wydawaniem pieniędzy w wyszukiwarce Google. Za frazy związane z oszczędzaniem pieniędzy uznano poszukiwanie informacji dotyczących kont oszczędnościowych, lokat, funduszy inwestycyjnych, obligacji, akcji, ubezpieczeń motoryzacyjnych, NNW, zdrowotnych, polis oraz funduszy i ubezpieczeń emerytalnych. W okresie od lipca 2014 r. do czerwca 2015 r. najczęściej wyszukiwane było ubezpieczenie zdrowotne (średnio 18 100 zapytań miesięcznie) oraz obligacje (średnio 9 900 zapytań miesięcznie).
W przypadku haseł związanych z wydawaniem pieniędzy w badaniu pod uwagę zostały wzięte dwie pozycje: sklep online i zakupy online. Średnia miesięczna liczba zapytań dla tych pozycji wyniosła odpowiednio 3 600 oraz 1 900.
W ciągu ostatniego roku wzrosło zarówno zainteresowanie tematyką oszczędności, jak i haseł związanych z wydawaniem pieniędzy. W przypadku tej pierwszej grupy najwięcej zapytań w wyszukiwarce pojawiło się w styczniu, co wynika zapewne w dużej mierze z postanowień noworocznych.
Po czym poznać hedonistę finansowego?
Trzecią częścią badania był pomiar danych uzyskanych w badaniu konsumenckim (CAWI). Wzięło w nim udział 1000 osób. Respondenci zostali podzieleni na trzy grupy ze względu na sposób gospodarowania miesięcznym budżetem: oszczędnych, hedonistów oraz grupę pośrednią.
Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że hedoniści to przede wszystkim młode kobiety, w wieku 25-34 lat, z większych miast, które są w stałych związkach. Hedoniści są przeciętnie słabiej wykształceni od osób oszczędnych, a także mają od nich niższe zarobki. Z kolei wśród osób oszczędnych znajduje się podobna liczba kobiet, jak i mężczyzn. Oszczędzają głównie single, nie ma jednak znaczących różnic ze względu na wiek osób oszczędnych. Postawy związane z oszczędzaniem są także bardziej charakterystyczne dla osób z wyższym wykształceniem, zarabiających więcej niż przeciętnie.
![Wyższe pensje i chudsze portfele. Na co tracimy oszczędności? [© freepik] Wyższe pensje i chudsze portfele. Na co tracimy oszczędności?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/budzet-domowy/Wyzsze-pensje-i-chudsze-portfele-Na-co-tracimy-oszczednosci-267476-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)
Najnowsze w dziale Wiadomości
-
Gdzie na wakacje? TOP 20 najatrakcyjniejszych turystycznych regionów Europy
-
Polacy unikają reklam w telewizji. Ponad 77% sięga po telefon podczas przerw
-
Nowa farma wiatrowa Eurowind Energy w woj. wielkopolskim. Gmina Jastrowie zyska 2,2 mln zł rocznie z podatków
-
Coface: wojna celna i napięcia geopolityczne hamują wzrost gospodarczy