eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Dr.Web: zagrożenia internetowe w VIII 2015 r.

Dr.Web: zagrożenia internetowe w VIII 2015 r.

2015-09-14 12:57

Dr.Web: zagrożenia internetowe w VIII 2015 r.

Trojan © satori - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

W sierpniu 2015 pojawił się nowy trojan, zaprojektowany do infekowania routerów pracujących pod kontrolą systemu Linux. Ujawnił się także nowy niebezpieczny program "górniczy", posiadający zestaw funkcji typowych dla robaków i potrafiący samodzielnie rozpowszechniać się poprzez sieć. Ponadto, w sierpniu analitycy bezpieczeństwa Doctor Web wykryli trojana typu downloader, dystrybuowanego w dokumentach Microsoft Word, instalatora niechcianych aplikacji należącego do rodziny LoadMoney. Pojawiło się również kilka złośliwych programów wymierzonych w system Android.

Przeczytaj także: Mniej ataków hakerskich na polskie firmy. Nanocore zdetronizował Emotet

Zagrożenie miesiąca


Wraz z pojawieniem się elektronicznej waluty, twórcy wirusów znaleźli nową metodę wykradania pieniędzy od użytkowników — skutkiem tego było stworzenie i pojawienie się tzw. trojanów "górniczych". Jednakże ze względu na to, że iloość środków niezbędna do tworzenia tego typu aplikacji ciągle wzrastała, cyberprzestępcy zaczęli tracić zainteresowanie tą sferą potencjalnych dochodów. Mimo to, w sierpniu 2015 r. analitycy Doctor Web zyskali kolejną szansę przebadania trojana należącego do wymienionej kategorii i nazwanego Trojan.BtcMine.737.

Od wewnątrz Trojan.BtcMine.737 wygląda jak rosyjska zabawka matrioszka — składa się z trzech instalatorów, osadzonych jeden w drugim. Pierwsza "warstwa" zawiera prosty program typu dropper, który po uruchomieniu próbuje zakończyć wszystkie uruchomione procesy wirusa Trojan.BtcMine.737. Wypakowuje również ze swojego kodu plik wykonywalny kolejnego instalatora, osadza go w folderze tymczasowym, uruchamia go i kasuje oryginalny plik. Drugi instalator posiada szersze spektrum funkcjonalności, które są typowe dla robaków sieciowych. Aktywowany, zapisuje plik wykonywalny do jednego z kilku folderów na zainfekowanym komputerze i uruchamia go. Następnie replikuje się do kilku folderów, ustawiając jeden z nich jako dostępny z sieci lokalnej. Kopie instalatora wyglądają jak archiwa WinRAR o nazwie Key.

Następnie złośliwy program kopiuje siebie do głównych katalogów wszystkich dysków twardych i przechodzi przez wszystkie komputery w otoczeniu sieciowym, próbując podłączyć się do nich, używając loginów i haseł ze specjalnej listy. Co więcej, jeśli dostępny jest wymagany sprzęt, Trojan.BtcMine.737 konfiguruje i uruchamia punkt dostępowy Wi-Fi. Jeśli połączenie z dowolnym komputerem w sieci zostanie zestawione, trojan próbuje replikować się na ten komputer i uruchomić stworzoną kopię. Program CNminer.exe, zapisany na dysku twardym przez wirusa Trojan.BtcMine.737 podczas drugiego kroku instalacji, jest w rzeczywistości instalatorem narzędzia "górniczego". Pisaliśmy już na temat tego zagrożenia w innym artykule.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze zagrożenia sierpnia 2015 na podstawie Dr.Web CureIt!

Zgodnie ze statystykami narzędzia Dr.Web CureIt!, najpopularniejszym zagrożeniem w sierpniu była rodzina trojanów Trojan.LoadMoney


  • Trojan.LoadMoney – rodzina trojanów typu downloader, generowana przez serwery należące do programu partnerskiego LoadMoney. Te aplikacje pobierają i instalują w zainfekowanym systemie niechciane programy.
  • Trojan.DownLoad3.35967 – trojan potrafiący pobierać z Internetu inne złośliwe oprogramowanie i instalować je na zainfekowanym komputerze.
  • Trojan.Crossrider – rodzina trojanów, zaprojektowana do wyświetlania reklam użytkownikom Internetu.
  • Trojan.Click – rodzina złośliwych programów, zaprojektowanych do generowania ruchu dla stron www, poprzez przekierowywanie użytkowników na odpowiednie witryny.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze zagrożenia sierpnia 2015 wg statystyk serwerów Doctor Web

Celem zagrożenia o nazwie Trojan.Siggen6.33552 jest instalowanie innego malware


  • Trojan.Siggen6.33552 – złośliwy program zaprojektowany do instalowania innego malware.
  • Trojan.LoadMoney – rodzina trojanów typu downloader, generowana przez serwery należące do programu partnerskiego LoadMoney. Te aplikacje pobierają i instalują w zainfekowanym systemie niechciane programy.
  • Trojan.Installmonster – rodzina złośliwych programów stworzonych w ramach programu partnerskiego Installmonster. Te aplikacje pobierają i instalują w komputerach ofiar różne niechciane programy.
  • Trojan.DownLoad3.35967 – trojan potrafiący pobierać z Internetu inne złośliwe oprogramowanie i instalować je na zainfekowanym komputerze.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze złośliwe programy sierpnia 2015 wykryte w wiadomościach e-mail

W sierpniu najczęściej wykrywanym zagrożeniem w wiadomościach e-mail był program szyfrujący Trojan.Encoder.567


  • Trojan.Encoder.567 – złośliwy program należący do rodziny trojanów ransomware, szyfrujących pliki i żądających okupu za ich odszyfrowanie. Ten program potrafi szyfrować ważne pliki użytkownika, m.in. pliki typu: .jpg, .jpeg, .doc, .docx, .xls, xlsx, .dbf, .1cd, .psd, .dwg, .xml, .zip, .rar, .db3, .pdf, .rtf, .7z, .kwm, .arj, .xlsm, .key, .cer, .accdb, .odt, .ppt, .mdb, .dt, .gsf, .ppsx, .pptx.
  • Trojan.PWS.Multi.1690 – trojan bankowy zaprojektowany do wykradania poufnych informacji zapisanych na zainfekowanym komputerze.
  • Trojan.Oficla – rodzina trojanów dystrybuowanych w wiadomościach e-mail. Gdy jeden z tych trojanów zainfekuje system, ukrywa swoją dalszą działalność. Trojan.Oficla podłącza komputer do botnetu, który pozwala cyberprzestępcom na ładowanie innego złośliwego oprogramowania na zaatakowaną maszynę. Gdy system zostanie zainfekowany, cyberprzestępcy którzy uruchomili botnet, uzyskują kontrolę nad komputerem ofiary. W szczególności stają się zdolni do załadowania, zainstalowania i użycia dowolnie wybranych złośliwych programów.
  • Trojan.PWS.Stealer – rodzina trojanów zaprojektowana do wykradania haseł i innych poufnych informacji zapisanych na zainfekowanym komputerze.

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: