eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przeprowadzki po polsku: najczęściej do innego województwa

Przeprowadzki po polsku: najczęściej do innego województwa

2015-09-04 10:28

Przeprowadzki po polsku: najczęściej do innego województwa

Przeprowadzka © WoGi - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Serwis Oferteo.pl postanowił przyjrzeć się przeprowadzkom Polaków. Analiza pokazała, że jeśli decydujemy się na zmianę miejsca zamieszkania, to przeważnie (77%) przenosimy się do innego województwa. Najbardziej dynamiczna rotacja ma miejsce na Mazowszu, Śląsku i Małopolsce. Przygotowania do przeprowadzki najczęściej rozpoczynają się do 10 dni przed nią, a w znakomitej większości przypadków ciężar ładunku nie przekracza 2 ton.

Przeczytaj także: Przeprowadzka, czyli zło konieczne

Jak pokazują dane zgromadzone przez Oferteo.pl – serwis, który łączy osoby poszukujące produktów i usług z ich dostawcami – w ostatnich 12 miesięcy znakomita większość Polaków (77%) przeprowadziła się do innego województwa. Najbardziej dynamiczna rotacja miała miejsce w obrębie województwa mazowieckiego, małopolskiego i śląskiego. W analizowanym okresie największe grono Polaków przyjechało na Śląsk (12%), a najwięcej wyprowadzek odnotowano na Mazowszu (8%). Zauważalna jest zmiana tendencji migracyjnych – aż 5% zleceniodawców wybrało ciszę i spokój Podkarpacia, niewielu także chciało się stamtąd wyprowadzić – zaledwie 0,4%.

Bardziej szczegółowe dane udało się pozyskać, przeprowadzając pogłębione wywiady ankietowe wśród zleceniobiorców. Wykazały one m.in., że zasadniczym powodem przeprowadzki była najczęściej zmiana mieszkania lub domu na większy (38%) oraz zmiana miejsca pracy (25%), która wymagała opuszczenia dotychczasowego miejsca zamieszkania. Najczęstszymi przyczynami, które podawali zleceniodawcy, zaznaczający w formularzu odpowiedź inny powód przeprowadzki, były: zmiana mieszkania na tańsze, powrót w rodzinne strony czy tymczasowa przeprowadzka.

Jak wynika z danych zebranych przez Oferteo.pl respondenci nie obawiają się przeprowadzek. Dla zdecydowanej większości zleceniodawców (87%), zamawiających usługi transportu w ramach przeprowadzki, nie była to pierwsza zmiana miejsca zamieszkania. Aż 23% zadeklarowało, że w ciągu ostatnich 10 lat przeprowadziło się cztery lub więcej razy.

W kwestii wyboru firmy transportowej, składający zapytania w serwisie Oferteo.pl, podawali głównie dwa kryteria: atrakcyjność ceny za oferowane usługi (42%) oraz dyspozycyjność firmy, która byłaby w stanie zrealizować transport w dogodnym dla zleceniodawcy terminie (36%). W pozostałych przypadkach użytkownicy serwisu kierowali się referencjami od innych użytkowników Oferteo.pl (12%) lub zaufali firmom z największym doświadczeniem na rynku (10%).

fot. mat. prasowe

Przeprowadzki

Jeśli przeprowadzka, to przeważnie do innego województwa.


Czas, jakiego potrzebujemy do przygotowania rzeczy do transportu zależy najczęściej od zakresu przeprowadzki. Zdecydowana większość (88%) nie podejmowała żadnych działań z nią związanych przed upływem miesiąca do planowanego transportu. Aż 64% z nich poświęciło na pakowanie maksymalnie 10 dni.
Do każdej - większej czy mniejszej - przeprowadzki warto się dobrze przygotować. Odpowiedni zapas czasu pozwoli nam na dokładne porównanie ofert i wybór tej najkorzystniejszej – komentuje Karol Grygiel. Analiza zapytań ofertowych w naszym serwisie pokazuje, że często pozostawiamy przygotowania na ostatnią chwilę – dodaje.

fot. mat. prasowe

Przeprowadzki wg województw

Dane Oferteo.pl dowodzą, że najdynamiczniejsza rotacja odbyła się w województwach mazowieckim, małopolskim i śląskim.


Aby zamówić odpowiednią usługę transportu, musimy oszacować ciężar załadunku. W przypadku przeprowadzki całego naszego dobytku wartości te przeważnie liczone są w tonach. Ze względu na przeważającą ilość przeprowadzek polegających na zmianie mieszkania, większość zgłaszanych ładunków nie przekraczała dwóch ton (80%).

O ile przeprowadzka w obrębie tego samego miasta lub nawet z jednego miasta do drugiego pozwala na wykorzystanie różnych możliwości, chociażby pomoc rodziny czy znajomych, o tyle przeprowadzka za granicę to już znacznie większa wyprawa. W takich sytuacjach Polacy często szukają profesjonalnych rozwiązań. Aż 38% zapytań ofertowych złożonych w Oferteo.pl w ciągu ostatnich 12 miesięcy dotyczyło przeprowadzek za granicę lub powrotu do Polski.

fot. mat. prasowe

Ile dni przed załadunkiem rozpoczęły się przygotowania do przeprowadzki?

Najczęściej Polacy poświęcają pakowaniu maksymalnie 10 dni.


Najwięcej zleceniodawców zagranicznych przeprowadzek wyprowadziło się do Niemiec, Hiszpanii, Irlandii i Norwegii. Z drugiej strony największy napływ do Polski odnotowano z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch i Szwajcarii. Łącznie z Polski wyprowadziło się 56% zleceniodawców zagranicznych przeprowadzek, a przyjechało 44%.

Informacje o badaniu
Przedstawione dane pochodzą z analizy 429 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w okresie 1.07.2014 do 29.06.2015 roku przez osoby zamierzające zlecić transport przy przeprowadzce.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: