eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Zmiana pracy na Facebooku, czyli jak narzekamy na pracodawców

Zmiana pracy na Facebooku, czyli jak narzekamy na pracodawców

2015-08-06 09:10

Przeczytaj także: Polski Internet a poszukiwanie pracy


Według specjalistki ds. rozwiązań rekrutacyjnych i EB z portalu GazetaPraca.pl, dla nas Polaków, szczególnie istotne są też aspekty relacyjne, tj. przełożony czy atmosfera w pracy.
„Ważne są dla nas stabilizacja i zaufanie pracodawcy, co po części wynika z naszej historii i kultury. Choć tutaj należy brać pod uwagę (i to moim zdaniem bardziej niż w przypadku któregokolwiek innego kraju) jeszcze zróżnicowanie pokoleniowe - pokolenie X niechętnie zmieniało pracę, a pokolenia Y i Z są dużo bardziej otwarte na zmiany i zmienia pracę już nawet średnio co 2-3 lata” – dodaje Żeleźnicka-Rychlik.
Zgodnie z danymi IMM według 25% użytkowników punktem zapalnym jest właśnie kierownictwo. Z ponad 770 komentarzy połowa ma wydźwięk negatywny. Pracodawcy nie doceniają, wiecznie narzekają, nie są wyrozumiali, zależy im głównie na zysku – to główne zarzuty pracowników. „Dała mi do zrozumienia ze mnie zdegraduje albo zwolni, myślałam tez, żeby się przyznać, że nie jestem w stanie tego zrobić, nagrać ja jak mi będzie ubliżała, powiem ze na moim stanowisku mam inne obowiązki...” wspomina swoje relacje z szefową użytkowniczka forum f.kafeteria.pl. „Okazało się, że szef i szefowa to cwaniaki do bólu. Od samego początku pokazywali siebie jako super ludzi którzy pomogą doradzą i tak dalej. A teraz praca u nich to udręka. Zaczynają cwaniakować, ciągle jakieś ale. Mało tego zaczęło się faworyzowanie innych współpracowników a mojej pracy nie doceniają. Wkurza mnie to, bo zarabiam tu 1300zł/rękę, pieniądze śmiech na sali” – dodaje inna. Takich komentarzy jest więcej, jednak po ocenzurowaniu niektórych wypowiedzi, z głównej myśli autora zostałby jedynie początek, który rozpoczynałby się od zdania „szefowa jest…”. Reszta nadawałaby się do scenariusza sequela „Psów” Pasikowskiego..

Poruszane są także kwestie braku możliwości rozwoju oraz m.in. spraw socjalnych związanych z urlopem macierzyńskim. Jest to temat drażliwy zarówno dla pracodawców, jak i przyszłych pracujących mam. „Ja też miałam umowę przedłużoną do dnia porodu, ale mi szefowa powiedziała, że jak będę chciała wrócić (i będzie gdzie) to ona jest jak najbardziej za” - podzieliła się swoim doświadczeniem w tym temacie jedna z użytkowniczek portalu netkobiety.pl. Takie nastawienie świadczy o niezadowoleniu warunkami w firmach i niepewnością Polaków o swoją przyszłość na rynku pracy.

fot. mat. prasowe

Motywacja do zmiany pracy - wydźwięk wypowiedzi

Większość wypowiedzi dot. motywacji do zmiany pracodawcy ma wydźwięk pozytywny


Wysiłek = zmiana na lepsze


Część internautów podchodzi do swojej pracy z pewną rezerwą bądź w myśl epikurejskiej zasady uważa, że powinniśmy skupiać się w życiu na tym, co przyjemne. Chciałeś zostać podróżnikiem, a teraz jedynym miejscem, które rozważasz na przyszłą wyprawę jest przeniesienie się z biurka pod ścianą do biurka pod oknem? Zawsze marzyłeś o tym, by zostać gwiazdą rocka, a obecnie twoje nocne życie koncentruje się na pracy w nadgodzinach? Wątpliwości miały też dzisiejsze gwiazdy i pionierzy biznesu. Marcin Prokop rzucił pracę w banku po kilku miesiącach, bo zawsze marzył o tym, by zostać dziennikarzem muzycznym, Brad Pitt chodził w przebraniu kurczaka reklamując lokalną sieć fast foodów, Barbara Corcoran – jedna z najbogatszych obecnie Amerykanek pracowała na 23 posadach jako kelnerka i sprzątaczka, a dziś uznawana jest za „rekina” w dziedzinie inwestowania w nieruchomości, a Marc Cuban – właściciel Dallas Mavericks w przeszłości sprzedawał worki na śmieci. Wszyscy podkreślają jedno – ważna jest pasja, ale najważniejszy jest wysiłek, jaki włożymy w realizację naszych zamierzeń. To najważniejsza motywacja do zmian w naszym życiu zawodowym.

O badaniu:
Badanie przeprowadzone przez Instytut Monitorowania Mediów zostało przeprowadzone we współpracy z Gazetapraca.pl w okresie 01.04 – 30.06.2015 i oparte na danych z monitoringu internetu i social mediów. Zmonitorowano frazy związane z wybranymi powodami do zmiany pracy: atmosfera w pracy, kierownictwo, korzyści pozapłacowe, możliwości rozwoju, nadmiar obowiązków, najbardziej pożądani pracodawcy, stałość zatrudnienia, warunki finansowe, warunki socjalne.

Karolina Masalska – Młodszy Specjalista ds. PR,

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: