eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Zmiana pracy na Facebooku, czyli jak narzekamy na pracodawców

Zmiana pracy na Facebooku, czyli jak narzekamy na pracodawców

2015-08-06 09:10

Zmiana pracy na Facebooku, czyli jak narzekamy na pracodawców

Zmiana pracy wywołuje emocje internautów © stillkost - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Polacy narzekają w internecie na słabe warunki finansowe, kierownictwo i brak wyzwań, ale rzadko decydują się na gwałtowną zmianę. Czego się obawiamy? Konsekwencji. Już sam Konfucjusz mawiał, że życie jest bardzo proste, po prostu sami je komplikujemy. Pozostając w starożytnym klimacie rozwiązanie mogą przynieść słowa rzymskiego liryka Horacego – „Carpe diem”? Taką radę dają też internauci, w końcu wszystko zależy wyłącznie od nas, a w szczególności nasze decyzje zawodowe.

Przeczytaj także: Polski Internet a poszukiwanie pracy

Zgodnie z analizą Instytutu Monitorowania Mediów na temat wybranych powodów do zmiany pracy, w ciągu zaledwie trzech miesięcy, pojawiło się prawie 19,5 tys. publikacji w internecie i social mediach, z czego najwięcej na Facebooku (70% wszystkich wzmianek). Wyraźny wzrost komentarzy nastąpił w okresie od 13 do 19 kwietnia (1655 informacji) oraz od 11 do 17 maja (2074 publikacji). Najwyraźniej wiosna nastraja pozytywnie na modyfikacje w życiu nie tylko prywatnym, ale i zawodowym.

Frustracja, a może wygoda?


Na forach i blogach wyczuwalne jest niezadowolenie. Zdaniem większości internautów, już samo szukanie pracy trwa zbyt długo. „Trzyletni okres szukania pracy może bulwersować” – denerwuje się jeden z użytkowników Facebooka. Wtóruje mu kolejny, stwierdzając, że polskie uniwersytety nie przygotowały odpowiednio młodych ludzi na rynek pracy – „Masakra, a na studiach każą nam wypruwać z siebie flaki, ale na poprzednich jak studiowałem zarządzanie to też wykładowcy obiecywali złote góry, że będziemy rozchwytywani przez renomowane potężne firmy, że będziemy awansowali i zarabiali potężne pieniądze i na obietnicach się skończyło”. Światełko w tunelu zauważa trzeci uczestnik dyskusji: „Mnie szukanie pracy zajęło 2 miesiące, więc stwierdzanie jaka jest sytuacja w danym przypadku bez większej ilości informacji jest śmieszne”.

Podobno - gdzie dwóch Polaków, tam trzy zdania, co nie zmienia faktu, że zdaniem internautów, ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy zgodnej z naszymi kwalifikacjami jest problem. Ale często zapominamy, że oprócz bogatego CV o naszym powodzeniu bądź niepowodzeniu decyduje też osobowość, co podkreśla Joanna Żeleźnicka-Rychlik z GazetaPraca.pl.
„Ze swojego doświadczenia rekruterskiego mogę powiedzieć, że wrażenie jakie zrobi kandydat np. na targach pracy, może mieć ogromne znaczenie i zaważyć na decyzji o zatrudnieniu go – w danej chwili lub niedalekiej przyszłości”.

Problem bezrobocia wśród młodych jest poważny, chociaż według artykułu portalu GazetaPraca.pl wśród młodych „niezadowolonych” coraz częściej występuje też efekt tumiwisizmu, czyli krótko mówiąc: „Nic mi się nie chce”. Mamy na myśli tu tzw. NEET-sów (Not in Education, Employment, or Training). Są to osoby, które nie podejmują dalszej edukacji, nie szkolą się zawodowo i przede wszystkim nie pracują. Zgodnie z danymi Eurostatu w 2013 r. w Polsce wśród osób w wieku 25-29 lat odnotowano 22,7 proc. takich przypadków.

fot. mat. prasowe

Motywacja do zmiany pracy - TOP 5 źródeł pulikacji

O motywacji do zmiany pracy najczęściej rozmawiamy na Facebooku.


Trudne sprawy, czyli dlaczego chcemy zmienić swoją pracę.


Kiedy pracę już znajdziemy, musimy zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Wówczas, u niektórych osób, pojawiają się wątpliwości, czy to, co robią ma sens i czy rzeczywiście przynosi im to korzyści, chociażby finansowe, ponieważ, jak wynika z danych IMM, to właśnie niskie wynagrodzenie (według 32% użytkowników) jest główną przyczyną do podjęcia decyzji o zmianie dotychczasowej pracy. Zarabiamy za mało, a życie jest coraz droższe.
„Podobna sytuacja ma miejsce w innych państwach. Ostatnie badanie przeprowadzone przez LinkedIn (luty/marzec 2015 – raport Talent Trends) z udziałem ponad 20 000 respondentów z 28 krajów potwierdza, że głównym czynnikiem branym pod uwagę przy zmianie pracy jest wysokość wynagrodzenia (49%), na drugiej pozycji znajdują się lepsze możliwości rozwoju (33%) , a zaraz za nimi work/life balance (29%). Są jednak kraje, w których hierarchia tych czynników rozkładała się nieco inaczej: w Wielkiej Brytanii 43% respondentów jako najistotniejszy powód wskazało work/life balance, w Szwecji większe możliwości awansu, natomiast w Finlandii, Norwegii, Rosji i Danii najważniejsze okazały się możliwości rozwoju zawodowego. Wskazuje to na pojawiający się trend – pieniądze nadal są ważne, ale na równi z nimi kandydaci coraz częściej stawiają inne motywatory, które determinują ich chęć zmiany pracy – nie liczy się tylko „tu i teraz”, ale przede wszystkim realne perspektywy na przyszłość, a decyzja o zmianie zatrudnienia stała się decyzją strategiczną, rozważaną na wielu płaszczyznach - podsumowuje Żeleźnicka-Rychlik.

fot. mat. prasowe

Motywacja do zmiany pracy - udział procentowy w ogólnej liczbie publikacji

Najczęściej rozmawiamy o zmianie pracy pod kątem polepszenia warunków finansowych.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: