eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polska – pierwsze centrum usług biznesowych w Europie

Polska – pierwsze centrum usług biznesowych w Europie

2015-07-20 10:24

Przeczytaj także: Kto korzysta na rozwoju sektora BPO/SSC w Polsce?


Inwestorów zachęca stabilność polskiej gospodarki – od 2007 r. wzrost naszego produktu krajowego brutto jest o ponad 20% większy od średniego wzrostu krajów Unii Europejskiej. Fundusze unijne oraz przygotowania do EURO 2012 to również czynniki, które miały ogromny wpływ na rozwój infrastruktury w Polsce. Przez lata bowiem mało atrakcyjna infrastruktura wpływała na utratę inwestorów na rzecz Czech i Węgier – dodaje Violetta Małek, dyrektor w dziale usług doradczych w KPMG w Polsce.

Koszty pracy


Koszty pracy ponoszone przez inwestorów w Polsce są zdecydowanie wyższe niż w Indiach czy w Bułgarii lub Rumunii. Dlatego też międzynarodowi inwestorzy wybierają Polskę głównie w sytuacji, gdy planują budowę centrów zaawansowanych usług biznesowych. Dobrą ilustracją tego trendu jest umiejscowienie w Polsce kilkanaście międzynarodowych grup centrów badawczo-rozwojowych, zatrudniających specjalistów technicznych.

W Polsce powstaje coraz więcej tzw. globalnych centrów biznesowych, w ramach których są realizowane zaawansowane procesy biznesowe takie, jak np. zarządzanie podatkami całej międzynarodowej grupy, oraz nadzoruje się dostarczanie usług biznesowych dla organizacji przez wewnętrzne centra usług wspólnych, oraz zewnętrznych dostawców tzw. outsourcerów. Inwestycje w centra zaawansowanych usług biznesowych są więc korzystne dla Polski, gdyż tworzą dobrze płatne miejsca pracy dla wykwalifikowanych specjalistów – podsumowuje Jerzy Kalinowski, partner, szef grupy doradczej w zakresie strategii i operacji w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.

O przewodniku
Przewodnik pt. „Polska – Nowoczesne centrum usług biznesowych w centrum Europy” jest analizą polskiego rynku jako stabilnego i perspektywicznego dla inwestorów z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Kluczowymi punktami przewodnika są takie zagadnienia, jak: aspekty ekonomiczne i polityczne, dostępność oraz koszt wykwalifikowanego kapitału ludzkiego, wsparcie oraz ulgi dla inwestorów, informacje nt. rynku nowoczesnych powierzchni biurowych, aspekty podatkowe i prawne oraz opinie inwestorów. Przewodnik zawiera kompleksowe informacje o 13 wybranych miastach w Polsce, atrakcyjnych lokalizacji centrów usług. Materiał uzupełniony jest o raporty płacowe dla najczęściej realizowanych funkcji w centrach wsparcia biznesu, informacje dotyczące rynku nowoczesnych powierzchni biurowych oraz opinie na temat doświadczeń dyrektorów zarządzających, którzy tego typu działalność prowadzą w Polsce z sukcesem. Prezentowane dane w większości przypadków dotyczą statusu na koniec roku 2014; dane płacowe i rynku nieruchomości podają status na koniec pierwszego kwartału 2015.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: