eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Europa Środkowo-Wschodnia: wschodząca gwiazda rynku biurowego

Europa Środkowo-Wschodnia: wschodząca gwiazda rynku biurowego

2015-06-25 12:35

Przeczytaj także: Usługi dla biznesu - motor napędowy rynku biurowego mniejszych miast


Miasta o największym potencjale


Stopy kapitalizacji dotyczące obiektów najlepszych w swojej klasie w Europie Środkowo-Wschodniej są wyraźnie wyższe niż w krajach zachodnich. W 2014 roku wyniosły średnio 6-7,5% w zależności od miasta. Zgodnie z danymi JLL, stopy kapitalizacji kształtowały się przykładowo na poziomie 6% w Warszawie i Pradze, 7,25% w Budapeszcie i 7,75% w Bukareszcie.
„Warszawa, ze względu na swoją specyfikę i skalę, które pozwalają na realizację najbardziej spektakularnych transakcji, nadal dominuje w polskim sektorze biurowym. Obserwujemy jednak rosnące zainteresowanie miastami regionalnymi. Do tej pory liderami pod względem wolumenu transakcji inwestycyjnych były Kraków, Wrocław i Trójmiasto. Spodziewamy się jednak, że inne miasta regionalne – np. Poznań, Łódź i Katowice - cieszące się zainteresowaniem najemców, mają szansę przyciągnąć inwestorów, chcących skorzystać z wyższych stóp kapitalizacji”, mówi Tomasz Puch, dyrektor działu rynków kapitałowych nieruchomości biurowych i magazynowych w JLL.

Rosnąca dojrzałość rynku CEE prowadzi do kompresji stóp kapitalizacji. Jak twierdzi Skanska, w 2015 roku w stolicach krajów CEE mogą one osiągnąć średnio 5.75-6% w Warszawie, 7,5% w Bukareszcie, 5.75-6% w Pradze i 7% w Poznaniu.

Rosnąca konkurencja wśród inwestorów


Inwestorzy już obecni w Europie Środkowo-Wschodniej są najlepszymi ambasadorami regionu. Fundusze niemieckie i austriackie są najbardziej aktywne. CEE przyciąga kolejnych największych graczy z całego świata. Dla przykładu, Skanska sprzedała budynek biurowy Riverview w Pradze Invesco Real Estate oraz kompleks Dominikański we Wrocławiu Union Investment. Ponadto, inwestorzy z Bliskiego Wschodu i Azji coraz częściej lokują kapitał w CEE.

Europa Środkowa i Wschodnia jest częścią nowej polityki Chin, zwanej dyplomacją nowego Jedwabnego Szlaku . CEE jest jednym z regionów o strategicznym znaczeniu dla azjatyckiego giganta, co sprawia, że kraj ten chce tu lokować swoje inwestycje. Nadejście chińskiego kapitału, jak również rosnąca rola funduszy lokalnych, to obecnie jedne z najciekawszych zjawisk na rynku nieruchomości w CEE.

O raporcie
“Rising Stars 2015”, przewodnik po szczególnie atrakcyjnych lokalizacjach inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej, został opracowany w wyniku współpracy ekspertów Skanska, JLL, Colliers International i ABSL. Jest to wielowymiarowa analiza potencjału inwestycyjnego w obszarze nieruchomości biurowych CEE w podziale na poszczególne lokalizacje. Opracowanie zawiera także zbiór informacji o tym, jak najlepiej stworzyć produkt inwestycyjny na najbardziej chłonnych rynkach regionu. Raport został oficjalnie zaprezentowany podczas Konferencji ABSL, która odbyła się w Krakowie, 16-17 czerwca 2015 roku.




poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: