eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy przedsiębiorcy nieufni wobec siebie

Polscy przedsiębiorcy nieufni wobec siebie

2015-06-22 12:52

Polscy przedsiębiorcy nieufni wobec siebie

Polscy przedsiębiorcy nieufni wobec siebie © sharpshutter22 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Polskich przedsiębiorców charakteryzuje dość ograniczone zaufanie względem kontrahentów. Co ciekawe, skala tego zjawiska nie jest uzależniona jedynie od doświadczeń, ale również od regionu, w którym prowadzą działalność. Okazuje się, że największa nieufność to "domena" przedsiębiorców z północnego zachodu. Największa ufność cechuje z kolei przedstawicieli biznesu z centralnej Polski.

Przeczytaj także: Rejestr Dłużników ERIF - wpisy pozytywne

Tego, że polscy przedsiębiorcy wykazują sporą nieufność w biznesie dowodzi wspólne badanie zrealizowane przez Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej, Rzetelną Firmę oraz Uniwersytet Vistula w Warszawie. Autorzy badania wyodrębnili siedem postaw, o których ocenę poprosili osoby prowadzące działalność gospodarczą. Tyczyły się one m.in. wchodzenia w nowe relacje biznesowe, czy też przeświadczenia o uczciwości kontrahentów. Wyniki badań nie pozostawiły złudzeń - poziom nieufności w naszym kraju jest alarmująco niski.

W skali od 0 do -100 średnia odpowiedzi dla całego kraju wyniosła -51,42. Poziom nieufności jest jednak mocno zróżnicowany w zależności od badanego regionu. Tym, co może się wydać najbardziej zaskakujące jest fakt, iż najbardziej nieufni okazali się przedstawiciele Polski A, a więc województw, które w powszechnej opinii uchodzą za bardziej rozwinięte.

Najwyższa nieufność cechuje firmy wywodzące z zachodniej części kraju. Przedsiębiorstwa z regionu północno-zachodniego, a więc z województwa zachodniopomorskiegp, lubelskiego i wielkopolskiego uzyskały notę -59,87, a firmy z regionu południowo-zachodniego, województwo dolnośląskie i opolskie -53,32. W pozostałych 9 województwach poziom nieufności jest niższy, poniżej -50.
- Wytłumaczenia należy szukać w dwóch zjawiskach. Z jednej strony są to województwa gospodarczo rozwinięte, gdzie działa wiele firm i dochodzi do wielu transakcji z odroczonym terminem płatności, a tym samym wyższe jest prawdopodobieństwo natrafienia na nieuczciwego kontrahenta. Z drugiej strony w grę wchodzi element kulturowy – Opolskie, Dolny Śląsk, Lubuskie, Pomorze Zachodnie to regiony z ludnością napływową, gdzie nie istnieją tradycyjne więzi łączące ludzi na wschodzie Polski. Tam nie wypada oszukać kogoś kogo się zna – tłumaczy Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

- W dużym stopniu na taki, a nie inny poziom nieufności w pasie województw zachodnich ma niewątpliwie wpływ duża liczba zadłużonych przedsiębiorstw, które tam funkcjonują. Z wyjątkiem może Lubuskiego i Opolskiego, które są stosunkowo małe i mniej rozwinięte gospodarczo od sąsiadów, większość dłużników to właśnie firmy pochodzące z tamtych regionów. Wyjątek stanowi województwo mazowieckie, gdzie odsetek windykowanych firm też jest wysoki, a mimo to poziom nieufności jest tam mniejszy. Może tak działa urok stolicy – komentuje Radosław Koński, dyrektor Departamentu Windykacji Kaczmarski Inkasso.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik nieufności przedsiębiorstw

Badanie pokazuje, że najwyższa nieufność cechuje przedsiębiorców z zachodnich rejonów naszego kraju.


Od Szczecina po Kraków – uważaj, żeby Cię nie oszukali


W regionach południowych i zachodnich ponad trzy czwarte przedsiębiorców zgodziło się z opinią, że „należy ciągle uważać, aby nie zostać oszukanym”. Najwięcej obaw mają właściciele firm z regionu północno-zachodniego (77,8%). Niewiele mniej firmy z regionu południowo-zachodniego – województwo dolnośląskie i opolskie (75,4%), oraz z południowego – województwa małopolskie i śląskie (75,6%). Więcej wiary w kontrahentów mają firmy z pozostałych regionów, ale i one wykazują się wysoką nieufnością w kontaktach z innymi. Na wschodzie (województwa: lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie) i północy (województwa: pomorskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie) wynik ten wynosi 72%. Z kolei wśród firm z województwa łódzkiego i mazowieckiego było to „jedynie” 70,1%. Zatem nawet wśród najbardziej optymistycznie patrzących przedsiębiorców z centrum kraju aż 7. na 10. boi się, że zostanie oszukana przez swoich kontrahentów.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: