eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Nieruchomości komercyjne w Polsce i na świecie I kw. 2015

Nieruchomości komercyjne w Polsce i na świecie I kw. 2015

2015-05-11 10:41

Przeczytaj także: Inwestycje w nieruchomości komercyjne 2015


Dla większości pozostałych rynków obraz nakreślony przez respondentów jest dużo bardziej zachęcający, przede wszystkim dotyczy to Nowej Zelandii. Wzrost gospodarczy i złagodzenie warunków kredytowych w tym kraju wpłynęło na optymistyczne odczucia ankietowanych względem dalszego pozytywnego rozwoju sektora komercyjnego.

Wśród państw korzystających ze wsparcia UE, Irlandii, Hiszpanii i Portugalii, odnośnie do których oczekuje się ponadprzeciętnych zwrotów, większą wartość dla inwestorów, zdaniem respondentów, oferują dwa ostatnie rynki. Dla rynków nieruchomości komercyjnych w Wielkiej Brytanii i USA oparciem jest relatywnie solidny wzrost gospodarczy.

Optymistyczne pozostają również oczekiwania odnośnie do rynków w Niemczech i Japonii, które cieszą się nieustannie zaufaniem inwestorów. W minionym kwartale nieznacznie zmieniły się również in plus odczyty wskaźników nastrojów najemców (WNN) i inwestorów (WNI) dla Indii, Południowej Afryki i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (UAE), w odniesieniu do których nastawienie respondentów jest o wiele bardziej pozytywne w perspektywie 12 miesięcy.
“Globalny rynek nieruchomości komercyjnych napędzany jest przede wszystkim tanim pieniądzem, który jest efektem działania kluczowych banków centralnych. W nadchodzących 12 miesiącach ten pozytywny trend prawdopodobnie zostanie utrzymany w większej części świata. Mimo pozytywnej dynamiki wzrostu nastrojów nie wolno ignorować jednak pewnego ryzyka związanego m.in. z tempem, z jakim amerykańska Rezerwa Federalna dąży do podwyższenia stóp procentowych z aktualnie niskiego poziomu oraz tym, czy władze Chin będą w stanie zapewnić miękkie lądowanie chińskiej gospodarce”. Simon Rubinsohn, główny ekonomista RICS.

Co ciekawe, spora liczba respondentów uważa nieruchomości komercyjne na lokalnych rynkach albo za drogie albo za bardzo drogie. Z uwagi na znaczną poprawę sytuacji w sektorze w większej części świata, nie powinno to być niespodzianką.

Jednym z pytań zadanych członkom RICS w badaniu było: “Jak postrzegasz aktualne wartości rynkowe w obszarze Twojej aktywności zawodowej?” z możliwymi do wyboru, w ramach odpowiedzi, opcjami ‘Bardzo tanie, Wartość godziwa, Drogie albo Bardzo drogie’.

Jako bardzo drogie postrzega nieruchomości komercyjne ponad dwie trzecie badanych w Szwajcarii. Także na innych rynkach (wymienionych poniżej) szereg respondentów postrzegało nieruchomości jako drogie lub bardzo drogie:
  • Brazylia - 64% respondentów (pomimo niskiej wydajności rynku)
  • Germany - 59% respondentów
  • Hong Kong - 57% respondentów
  • Japan - 53% respondentów
  • US - 52% respondentów.

Z drugiej strony, ponad połowa respondentów z Rumunii i Portugalii i znaczna większość na Węgrzech, w Bułgarii i Hiszpanii uważa, że tamtejsze nieruchomości są albo ekstremalnie tanie albo tanie. Co interesujące, podobne spojrzenie ma coraz więcej respondentów z Rosji.
„Sporo rynków, które na przestrzeni ostatnich kilku lat cieszyły się silnym wzrostem postrzegane są jako nieznacznie drogie. Z tanim w dłuższej perspektywie pieniądzem bardzo prawdopodobne jest, że w najbliższym roku staną się jeszcze droższe. Największa wartość dla inwestorów kryje się dzisiaj na odczuwających ożywienie rynkach i w 2015 r. możemy się spodziewać, że coraz więcej zagranicznych inwestorów będzie zmierzać właśnie w ich kierunku”, dodaje Simon Rubinsohn, główny ekonomista RICS.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: