eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw IV kw. 2014

Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw IV kw. 2014

2015-05-08 10:44

Przeczytaj także: Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw III kw. 2014


Płace podążały za rosnącą dynamiką zatrudnienia, i w większości branż zanotowano wzrost przeciętnych wynagrodzeń. Były to w 2014 r. najszybciej rosnący element kosztów sprzedaży. W rezultacie tych wzrostów udział kosztów pracy w kosztach sprzedaży kolejny rok wzrósł (o 0,4 pp.) i osiągnął poziom 11,8%. Wzrosty tych kosztów zanotowano w większości branż. W przeważającej liczbie przypadków były one obserwowane wraz ze wzrostem zatrudnienia i były one silniejsze niż ten wzrost. Spadki wydatków na wynagrodzenia miały miejsce głównie w energetyce, co wynikało z ograniczenia liczby etatów.

W 2014 r. obserwowano dwucyfrowy wzrost dynamiki nakładów na środki trwałe. Zwiększył się również udział projektów polegających na rozbudowie potencjału produkcyjnego firm, kosztem rzadziej prowadzonych inwestycji o charakterze wyłącznie modernizacyjnym. Przejawem tego był wzrost dynamiki zakupów maszyn i urządzeń, co (obok istotnego znaczenia nakładów na budynki) może świadczyć o rozbudowie potencjału firm. W warunkach niepewności, które zwiększał jeszcze kryzys rosyjski wyniki te należy ocenić jako bardzo dobre, choć jednocześnie relacja nakładów do majątku firm, czy do wyników finansowych, nadal pozostała poniżej swoich maksymalnych wartości z okresu boomu gospodarczego w 2007 r. Na wysoką aktywność inwestycyjną złożyły się zarówno duże inwestycje największych podmiotów w populacji, w tym energetyki i transportu kolejowego, ale też więcej podmiotów podjęło decyzje o zwiększaniu nakładów inwestycyjnych, choć w samym sektorze MSP aktywność inwestycyjna nadal pozostawała słaba. Rosnącej aktywności inwestycyjnej sprzyjały zarówno wysoka zdolność przedsiębiorstw do sfinansowania nowych projektów, jak i niski koszt pozyskania finansowania zewnętrznego.

Przez cały 2014 r. utrzymywała się dobra sytuacja płynnościowa. Zanotowano przy tym zarówno wzrost odsetka firm z wyższym niż (arbitralnie wyznaczony) progowy wskaźnik płynności, jak i dalsze wyraźne wzrosty środków pieniężnych w grupie największych przedsiębiorstw. Poprawę płynności zanotowało również budownictwo.

W 2014 r. wyraźnie rosło zadłużenie z tytułu kredytu długoterminowego, głównie ze względu na silny wzrost aktywności inwestycyjnej. Jednocześnie, na skutek utrzymywania się wysokiej płynności, firmy redukowały swoje zobowiązania z tytułu kredytów krótkoterminowych. Największe zainteresowanie finansowaniem bankowym wykazywała energetyka, co oznacza, że duża część nowych kredytów trafiła do firm z bardzo wysoką zdolnością kredytową.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: