eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa IV 2015

Koniunktura przemysłowa IV 2015

2015-04-23 16:07

Koniunktura przemysłowa IV 2015

Lepsze nastroje w handlu hurtowym i detalicznym © Gina Sanders - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

Kwiecień bieżącego roku przyniósł zdecydowaną poprawę nastrojów - pozytywne oceny koniunktury formułują zarówno firmy z branży przetwórstwo, jaki przedsiębiorstwa budowlane. Lepsze nastroje towarzyszą również podmiotom zajmującym się handlem hurtowym i detalicznym. Większy optymizm zauważalny jest również w przypadku firm prowadzących działalność usługową - podaje Główny Urząd Statystyczny w opracowaniu nt. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach.

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa III 2015

Drugi miesiąc z rzędu, po negatywnych ocenach od września 2014 r., oceny formułowane przez przedsiębiorców zajmujących się zakwaterowaniem i gastronomią są optymistyczne. Od początku ub. r. utrzymują się zbliżone, korzystne oceny koniunktury zgłaszane przez dyrektorów jednostek prowadzących działalność w zakresie informacji i komunikacji. Najbardziej pozytywne opinie spośród badanych rodzajów działalności, choć nieco gorsze niż przed rokiem, formułują jednostki należące do sekcji finanse i ubezpieczenia.

1. Przetwórstwo przemysłowe


W kwietniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 8 (plus 6 w marcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 19% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 11% (przed miesiącem odpowiednio 18% i 12%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym

W kwietniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 8 (plus 6 w marcu).


Opinie dotyczące bieżącego portfela zamówień są w kwietniu optymistyczne, co jest efektem wzrostu zarówno krajowego jak i zagranicznego portfela zamówień. Diagnozy produkcji są bardziej korzystne niż przed miesiącem. Sytuacja finansowa jest oceniana mniej negatywnie niż w marcu. Od lutego br. prognozy portfela zamówień i sytuacji finansowej są coraz bardziej optymistyczne. Korzystne prognozy produkcji pozostają na poziomie sprzed miesiąca. Nadal utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Przedsiębiorcy przewidują niewielki wzrost zatrudnienia. Respondenci zapowiadają utrzymanie cen wyrobów przemysłowych na dotychczasowym poziomie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wg klas wielkości

Ciągle najlepszy klimat panuje w największych przedsiębiorstwach.


Ogólny klimat koniunktury w kwietniu w jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniany jest nieznacznie pozytywnie, lepiej od negatywnych opinii formułowanych w marcu, ale nieco mniej korzystnie niż przed rokiem. W jednostkach średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) oceny ogólnego klimatu koniunktury w kwietniu są bardziej optymistyczne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu i w kwietniu ostatnich 6 lat. Ogólny klimat koniunktury w jednostkach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) oceniany jest pozytyw-nie, podobnie jak w marcu br., ale mniej korzystnie niż przed rokiem.

W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są korzystne i lepsze niż w marcu. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 20 w kwietniu, plus 16 w marcu, oceny te są jednak nieco mniej korzystne niż w kwietniu 2014 r.), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (plus 18 w kwietniu, plus 14 w marcu, oceny z początku 2015 roku są zbliżone do opinii formułowanych w pierwszych czterech miesiącach 2014 r.), papieru i wyrobów z papieru (plus 18 w kwietniu, plus 16 w marcu, lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat). Jedynie producenci odzieży (minus 19 w kwietniu, minus 12 w marcu) oraz skór i wyrobów ze skór (minus 2 w kwietniu, minus 5 w marcu) zgłaszają negatywne oceny koniunktury.

W kwietniu br., podobnie jak przed rokiem, 8,6% przedsiębiorców deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności. W pozostałych jednostkach najczęściej zgłaszanymi barierami są: koszty zatrudnienia (52% w kwietniu br., 54% przed rokiem), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (48% w kwietniu br., 51% przed rokiem), niedostateczny popyt na rynku krajowym (46% w kwietniu br., 53% przed rokiem), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (39% w kwietniu br., 47% przed rokiem) – jest to bariera, której znaczenie w skali roku spadło w największym stopniu.

 

1 2 ... 6

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: