eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 48/2005 (28.11-04.12.2005)

Tydzień 48/2005 (28.11-04.12.2005)

2005-12-04 01:28

Przeczytaj także: Tydzień 47/2005 (21-27.11.2005)

  • Wzrost gospodarczy USA w III kwartale wyniósł 4,3 % r/r. To skutek wzrostu popytu wewnętrznego (wydatki konsumentów wzrosły o 2,97%) Inflacja bazowa (bez energii i żywności) wyniosła 3,6% (3,3% w II kwartale).
  • W opinii agendy chińskiego rządu - Centrum Badań i Rozwoju, w tym roku tempo wzrostu gospodarki Chin wyniesie 9,4%, a w 2006 będzie na poziomie 9,2%. Przewiduje się też, że w przyszłym roku nakłady na inwestycje wzrosną o 20% (w tym roku wzrastają o 25%).
  • GM zadecydował, że do 2008 roku zmniejszy zatrudnienie o 30 tysięcy. Te nowe plany redukcji zatrudnienia są większe o 5 tysięcy w stosunku do dotychczasowych zamiarów.
  • Portugalski TAP Portugal podpisał z Airbusem kontrakt o wartości 1,3 mld euro. Chiński East Star Airlines podpisał kontrakt na 20 maszyn A320 o wartości 1,5 mld USD, a US Airways potwierdził zamówienie na 20 sztuk A350 za 3 mld USD. Na­tomiast turecki Pegasus kupił u konkurencji 12 sztuk B737-800 wartości 800 mln USD.
  • Łukoil pokonał wszystkie trudności formalne i za 2 mld USD przejmie 97,07% kapitału kanadyjskiego Nelson Resources, który jest  właścicielem złóż ropy i gazu w Kazachstanie.
  • Mittal Steel umocniła swoja pozycję największego producenta stali, przejmując 93,02% udziałów ukraińskiego kombinatu Kriworożstal za 4,84 mld USD. Firma ta produkuje rocznie ok. 8 mln ton stali.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ZBLIŻA SIĘ SZCZYT WTO W HONGKONGU. CZYM SIĘ ZAKOŃCZY?

Za dwa tygodnie w Hongkongu odbędzie się szczyt państw skupionych w Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie zasad liberalizacji światowego handlu. Wszyscy mówią o konieczności porozumienia się w tym, jak obniżać istniejące bariery. Słowa te jednak w niewielkim stopniu przekładają się na ustępstwa, które są jedyną drogą do ugody. Prawie do zera spadły dziś szanse sukcesu tej konferencji. Pozostał tylko cud, a one rzadko się zdarzają...

Niejako przygrywką do tych nerwowych rozmów jest ostatnio ogłoszony przez OXFRAM raport ekspertów, który stwierdza, że tak USA jak i Unia Europejska przegrałyby przed trybunałem kolejne procesy o nieuczciwe, niezgodne z regułami światowego handlu (a przyjętymi przez WTO) wspieranie produktów swojego rolnictwa na światowym rynku. Ten wniosek dotyczy takich unijnych produktów jak: masło, mleko, pomidory, wino, spirytualia, tytoń, soki z cytrusów czy też puszkowane owoce. Natomiast w USA do takich produktów należałoby zaliczyć: kukurydzę, ryż czy też sorgę. Przestrogą dla bogatych państw jest ostatnio przegrany przez USA w WTO proces związany z bawełną, a Unia przegrała sprawę swojej polityki cukrowej.

Ogłoszony przez OXFRAM raport wskazuje, że z nieuczciwym wspieraniem eksportu mamy do czynienia, gdy dopłaty są skierowane do produktów sprzedawanych na rynku krajowym, bo wówczas taki produkt może być sprzedawany na rynku światowym po niższej cenie. Ten kategoryczny, oparty na prawnych podstawach raport mówi, że USA, Unia i Japonia winny w trybie natychmiastowym zrezygnować z subwencjonowania swojej żywności. Realizacja tego wniosku winna być niezależna od tego, czy kraje biedne otworzą swoje rynki na usługi i towary przemysłowe z krajów bogatych.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: