eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Użytkownicy Play na celowniku oszustów

Użytkownicy Play na celowniku oszustów

2015-03-06 16:58

Użytkownicy Play na celowniku oszustów

Play na celowniku oszustów © weerapat1003 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Po atakach phishingowych wycelowanych w użytkowników serwisu aukcyjnego Allegro przyszła kolej na Play. Wszyscy użytkownicy tej sieci (i nie tylko) powinni ze szczególną wnikliwością przyglądać się otrzymywanym mailom. Wiadomość od operatora może okazać się próbą wyłudzenia pieniędzy.

Przeczytaj także: Phishing: użytkownicy Allegro ponownie zagrożeni

I tym razem cyberprzestępcy wykorzystują podobny schemat działania. Użytkownik, którym wcale nie musi być klient Play, znajduje w skrzynce mailowej wiadomość o treści:

fot. mat. prasowe

Fałszywy e-mail od Play

W treści wiadomości znajdujemy informację, że 4 marca bieżącego roku operator Play Mobile usiłował dostarczyć wiadomość MMS pod nasz numer telefonu.


I podobnie miało to miejsce jak w przypadku ataku na Allegro na pierwszy rzut oka wszystko wskazuje, że wiadomość jest jak najbardziej autentyczna. Dopiero po kliknięciu w sugerowany przez nadawców link, zostajemy przekierowani na specjalnie skonstruowaną stronę, na której możemy ulec (lub nie) namowom do wysyłki sms, która ma służyć odczytaniu niedostarczonego mms’a. Numer, na który mamy wysłać sms to tzw. numer premium. Jego rzeczywisty koszt sięga aż 9,00 zł netto, chociaż strona przekonuje nas, że jest to zaledwie 31 groszy.

fot. mat. prasowe

Strona, do której przekierowuje link

Użytkownik jest namawiany do wysyłki sms, aby odczytać treść niedostarczonej wiadomości sms.


Tak naprawdę, sms, który wysyła użytkownik to nic innego jak opcja zakupu internetowej waluty Bitcoin. Bitcoin – to kryptowaluta, wprowadzona w 2009 roku. „Bitmonety” mogą zostać zapisane na komputerze osobistym w formie pliku portfela lub przetrzymywane w prowadzonym przez osoby trzecie zewnętrznym serwisie zajmującym się przechowywaniem takich portfeli. W każdym z tych przypadków bitcoiny mogą zostać przesłane do innej osoby przez Internet do dowolnego posiadacza adresu bitcoin [źródło: wikipedia].

Ale przecież wysyłamy sms, więc gdzie jest źródło oszustwa?

Na fałszywej stronie podany jest również adres portfela Bitcoin internetowego oszusta, gdzie zostaną przelane wykupione przez nas środki po wpisaniu kodu z sms’a. Schemat działania jest prosty: użytkownik wysyła sms i nieświadomie wykupuje Bitcoin, wpisuje kod na stronie i przelewa całość środków, które wykupił na konto oszusta. Oczywiście pomimo, że Bitcoin istnieje tylko online, można tej waluty używać jako środek płatności – można nawet wymienić je na pełnoprawną walutę – również na złotówki.

Pamiętajmy, że nie każda wiadomość, która wygląda jak autentyczna faktycznie, pochodzi od naszego operatora Internetu, banku, platformy aukcyjnej. Najważniejsze, to zawsze być ostrożnym i zawsze sprawdzać źródło – niekoniecznie klikając na linki w e-mailu lub otwierając załączniki.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: