eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Rynek półprzewodników: producenci są optymistami

Rynek półprzewodników: producenci są optymistami

2015-02-27 10:57

Przeczytaj także: Rynek stali i półprzewodników


Dynamiczny rozwój rozwiązań biometrycznych oraz aplikacji wspomagających zdalną diagnostykę medyczną czy też stymulujących człowieka do bardziej zdrowego trybu życia, stworzył olbrzymie zapotrzebowanie rynkowe na nowy rodzaj inteligentnych urządzeń. Rozwój technologii przyczynił się też do eksplozji Internetu rzeczy, czego konsekwencją jest wzrost zapotrzebowania na półprzewodniki w telekomunikacji – mówi Jerzy Kalinowski, partner, szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.


Najbardziej dochodowe w 2015 roku będą zastosowania półprzewodników w chmurach obliczeniowych (55% wskazań), analizach wielkich zbiorów danych (53%) oraz urządzeniach mobilnych (52%). Respondenci są przekonani, że w perspektywie 3 lat największe wzrosty będą dzięki wykorzystaniu półprzewodników w robotyce. Zdecydowana większość respondentów (65%) wierzy, że w ciągu następnych 10 lat zostaną wprowadzone na rynek samojeżdżące auta.

Przemysł motoryzacyjny przez wiele lat nie nadążał za szybkością zmian technologii cyfrowych. Kryzys gospodarczy kilka lat temu i załamanie się popytu na samochody zmieniło jednak strategię branży samochodowej, która w tej chwili jest zdecydowanie bardziej innowacyjna w zakresie wykorzystania możliwości technologii cyfrowych – mówi Jerzy Kalinowski, partner, szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.

fot. mat. prasowe

Najbardziej perspektywiczne rynki

Według ankietowanych największe możliwości dla wykorzystania półprzewodników oferuje obecnie rynek medyczny


Jako największe wyzwanie dla branży półprzewodnikowej uznano rosnące koszty prac badawczo-rozwojowych (43% wskazań) oraz wysokie koszty maszyn i urządzeń (32%).

Badanie KPMG pokazało też, że specjaliści obawiają się, czy uda się utrzymać tempo rozwoju technologii półprzewodnikowych zgodne z prawem Moore’a (zakłada ono, że optymalna liczba tranzystorów w układzie scalonym podwaja się co ok. 24 miesiące). Tylko 26% respondentów spodziewa się, że co dwa lata upakowanie układów scalonych będzie się podwajać. 58% twierdzi, że prawo Moore’a przestanie obwiązywać w układach wykonanych w technologii poniżej 22 nanometrów, a 16 % twierdzi nawet, że prawo Moore’a już nie obowiązuje.

Informacje o badaniu


Badanie „KPMG Global Semiconductor Industry Survey” przeprowadzono we wrześniu 2014 roku na grupie 155 przedstawicieli kadry kierowniczej, głównie wyższego szczebla, liderów branży półprzewodnikowej. Większość respondentów pochodziło ze Stanów Zjednoczonych (61%) oraz z Chin (12%). Ponad 87% firm reprezentowanych w badaniu ma roczne przychody 1 mld dolarów lub więcej.


poprzednia  

1 2

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Produkcja w Polsce II 2015

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: