eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy specjalistów I 2015

Rynek pracy specjalistów I 2015

2015-02-16 14:32

Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów 2014


- Specjaliści z sektora finansowego to grupa pracowników mocniej poszukiwana wraz z poprawą wskaźników makroekonomicznych. Wraz ze stopniowym przeobrażaniem się Polski w gospodarkę rozwiniętą oraz coraz większymi środkami lokowanymi na giełdzie jest przestrzeń dla rozwoju bankowości inwestycyjnej, gdzie rok do roku odnotowano 40-proc. wzrost zapotrzebowania na specjalistów - zauważa Sebastian Popiel, członek zarządu firmy doradztwa personalnego People.

IT, jak zawsze, w czołówce


Specjaliści IT, to jedna z tych grup zawodowych, która o pracę martwić się, raczej, nie musi. W styczniu 2015 r. połowa ofert pracy dla tych specjalistów skierowana była do programistów.
- Rynek pracy dla specjalistów IT jest wciąż nienasycony i, tak naprawdę, eksperci są pożądani we wszystkich obszarach sektora informatycznego. Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań opartych na nowych technologiach, tym bardziej, że poszerzyły się one o pełne energii i świeżych pomysłów startup-y. Dlatego ponad połowa ofert jest dedykowana programistom. Współcześnie ważną rolę odgrywa także bezpieczeństwo w sieci i analiza danych, więc specjaliści z tych dziedzin są również na liście poszukiwanych pracowników – komentuje Rafał Dąbkowski, Bussiness Unit Director w Connectis.


Oprócz programistów poszukiwano także administratorów systemów, specjalistów wsparcia technicznego i helpdesku oraz testowania. Bardzo dynamicznie wzrosło także zapotrzebowanie na informatyków od analizy biznesowej (32% w stosunku do stycznia ubiegłego roku) oraz architektury (wzrost na poziomie 38%).

Gdzie najłatwiej o pracę dla specjalistów?


Tradycyjnie już, największym rynkiem pracy pozostaje województwo mazowieckie. W każdej z omawianych specjalizacji najwięcej ofert pracy pochodziło właśnie z tego obszaru. Jednak i tutaj można dostrzec pewne prawidłowości.

W przypadku specjalistów handlu i sprzedaży – 17% wszystkich ofert pracy pochodziło z województwa mazowieckiego, po 9% z województw dolnośląskiego i wielkopolskiego, a po 8% z małopolskiego i dolnośląskiego. Eksperci do spraw obsługi klienta najłatwiej znaleźliby pracę w województwie mazowieckim (19% ofert), małopolskim – 10% ofert oraz dolnośląskim i wielkopolskim – 9% ofert.

Jednak, już w przypadku finansistów i ekspertów IT, ponad jedna czwarta wszystkich ogłoszeń pochodziła z województwa mazowieckiego, odpowiednio 27% i 33%. Finansiści poszukiwani byli także w województwie małopolskim 15% oraz dolnośląskim i wielkopolskim – po 9% ogłoszeń. Na ekspertów IT, obok województwa mazowieckiego, było duże zapotrzebowanie w województwie dolnośląskim 13% oraz małopolskim 12%.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Senat do poprawek

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: