eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetwarzanie w chmurze: korzyści i wyzwania

Przetwarzanie w chmurze: korzyści i wyzwania

2015-02-10 11:13

Przeczytaj także: Przetwarzanie w chmurze 2013-2018


Nowe możliwości w budowie i zarządzaniu relacjami z klientami


Od 2012 roku niemal dwukrotnie (z 20% w 2012 roku do 37% w 2014 roku) wzrosło wykorzystywanie technologii chmury obliczeniowej w obszarze komunikacji z obecnymi lub potencjalnymi klientami, dostawcami i partnerami biznesowymi. Na tle innych branż wyróżniły się firmy w sektora handlu detalicznego, w którym wykorzystywanie chmur w 2014 roku było wyższe o 7 punktów procentowych (44%).

Podstawowe dwa zastosowania przetwarzania w chmurze pozwalające istotnie wspierać transformacje biznesową m.in. sektora handlu detalicznego to: lepsze wykorzystania danych na potrzeby analityczne i decyzyjne (48% wskazań) oraz usprawnienie obszaru komunikacji (44% wskazań). Trzecią najczęściej wskazywaną korzyścią, jest wspieranie inicjatyw mających na celu zwiększenie efektywności kosztów (36% wskazań).

fot. mat. prasowe

Najważniejsze sposoby wykorzystania chmury przez sieci handlowe i restauracje

Niemal połowa respondentów wskazuje, że chmura wpływa pozytywnie na lepsze wykorzystania danych na potrzeby analityczne i decyzyjne


Analizy rynków wysoko rozwiniętych, a także rynku polskiego wskazują na silny trend zmiany preferencji klientów w obszarze marketingu, sprzedaży i obsługi klienta, wymagające zmian w stosowanych przez przedsiębiorców rozwiązaniach IT. Nazywany jest on często Digital Consumer Experience i dotyczy szczególnie, ale nie wyłącznie, młodego i zaawansowanego technologicznie segmentu klientów, głównie w takich branżach jak handel detaliczny, telekomunikacja, bankowość i ubezpieczenia – dodaje Jan Karasek, partner w dziale usług doradczych dla sektora nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce.

Bezpieczeństwo danych to nadal główne wyzwanie


Według 53% respondentów ryzyko utraty danych oraz wycieku danych są największymi wyzwaniami przy zastosowaniu przetwarzania w chmurze. Połowa badanych firm wskazuje również obawy związane z ryzykiem kradzieży własności intelektualnych oraz z koniecznością zmian w organizacji służb i procesów IT wynikających z zastosowania chmur obliczeniowych.

fot. mat. prasowe

Obszary największych wyzwań przy wdrażaniu chmury

Według 53% respondentów ryzyko utraty danych oraz wycieku danych są największymi wyzwaniami przy zastosowaniu przetwarzania w chmurze.


5 lat temu kwestie bezpieczeństwa danych w chmurze obliczeniowej były głównym wyzwaniem opóźniającym adaptację tej technologii. Obecnie ich wykorzystanie nie jest już kwestionowane, więc pytanie stawiane przez kadrę kierowniczą brzmi nie „czy i jak bezpiecznie wdrożyć chmurę”, ale „jak mogę zoptymalizować sposób wykorzystania i poziom bezpieczeństwa przetwarzania w chmurze” – podsumowuje Jan Karasek, partner w dziale usług doradczych dla sektora nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce.

O RAPORCIE
Raport KPMG International „KPMG’s 2014 Cloud Survey Report: Elevating Business in the Cloud” został przygotowany na zlecenie KPMG przez Forbes Insights na podstawie badania internetowego przeprowadzonego w okresie od grudnia 2013 roku do marca 2014 roku, wśród 539 przedstawicieli kadry kierowniczej firm z branży finansowej, opieki zdrowotnej, mediów i przemysłu farmaceutycznego. Respondenci pochodzili z USA, Kanady, Australii, Chin, Indii, Japonii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Brazylii.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: