eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetwarzanie w chmurze 2015-2020

Przetwarzanie w chmurze 2015-2020

2016-12-19 10:08

Przetwarzanie w chmurze 2015-2020

Do 2020 roku ruch danych w chmurze wzrośnie czterokrotnie © Sergey Nivens - Fotolia.com

Już wkrótce globalny ruch przetwarzania danych w chmurze wzrośnie aż 3,7 krotnie. Szacuje się, że do 2020 roku odsetek obciążeń przetwarzanych przez chmurowe centra danych sięgnie aż 92%, a 28 % tych obciążeń stanowić będą aplikacje konsumenckie. Zobacz co jeszcze wynika z najświeższego, corocznego raportu Cisco Global Cloud Index (2015 - 2020).

Przeczytaj także: Przetwarzanie w chmurze 2014-2019

Co stoi za tak dynamicznym wzrostem ruchu danych? Odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponosi coraz to gwałtowniejsza migracją w stronę chmury, którą względem tradycyjnych centrów danych wyróżnia możliwość szybkiego skalowania zasobów oraz obsługi znacznie większych obciążeń. Co jeszcze wynika z najnowszego opracowania? Poznajcie 8 głównych wniosków raportu Cisco Global Cloud Index:
  • Szacunki Cisco wskazują, że do 2020 praktycznie wszystkie obciążenia będą przetwarzanych przez chmurowe centra danych, dla klasycznych pozostanie zaledwie 8% obciążeń.
  • Migracja urządzeń konsumenckich w stronę chmury powoduje, że pojemność pamięci masowych w centrach danych nieustająco rośnie. Do 2020 roku ma ona osiągnąć 1,8 zettabajta z 382 eksabajtów w roku 2015, co oznacza niemal 5-krotny wzrost .
  • Można śmiało zakładać, że wzrost ten okaże się jeszcze pokaźniejszy, ponieważ do 2020 roku ilość danych zapisywanych w urządzeniach końcowych będzie 5-krotnie większa niż tych, które są przechowywane w centrach danych.
  • Systemy IoT staną się potężnym generatorem danych. W skali globalnej, do 2020 roku ilość danych generowanych przez urządzenia IoT (ale niekoniecznie przechowywanych) osiągnie poziom 600 ZB rocznie. Jest to wartość 275 razy większa od prognozowanej wymiany danych między centrami danych a użytkownikami/urządzeniami końcowymi oraz 39 razy większa od całkowitego prognozowanego ruchu obsługiwanego przez centra danych.
  • Wzrost ruchu w chmurach publicznych jest większy niż w prywatnych. Do 2020 roku te pierwsze odpowiadać będą za 68 proc. wszystkich obciążeń chmurowych (w porównaniu z 49 proc. w 2015 roku), a 32 proc. ruchu będzie obsługiwane przez chmury prywatne.
  • Udział obciążeń generowanych przez aplikacje biznesowe w ogólnej liczbie obciążeń centrów danych zmniejszy się z 79 proc. w roku 2015 do 72 proc. w 2020. Z tego 29 proc. będą generowały zadania obliczeniowe, 24 proc. systemy do współpracy online, a 22 proc. bazy danych, aplikacje analityczne oraz IoT.
  • Do 2020 roku, 28 proc. obciążeń centrów danych będzie generowanych przez aplikacje konsumenckie, głównie wideo i sieci społecznościowe. Strumieniowa transmisja wideo stanowić będzie 34 proc., sieci społecznościowe 24 proc., a wyszukiwarki – 15 proc. całkowitego ruchu generowanego przez użytkowników indywidualnych.
  • Wzrośnie liczba użytkowników indywidualnych korzystających z chmurowej pamięci masowej z 47 proc. całej populacji w 2015 roku do 59 proc. w roku 2020. Zwiększy się też ruch generowany przez konsumentów z odpowiednio 513 MB/miesiąc do 1,7 GB/miesiąc na jednego użytkownika.

fot. Sergey Nivens - Fotolia.com

Do 2020 roku ruch danych w chmurze wzrośnie czterokrotnie

Wzrost ruchu w chmurach publicznych jest większy niż w prywatnych. Do 2020 roku te pierwsze odpowiadać będą za 68 proc. wszystkich obciążeń chmurowych.


Po raz pierwszy analitycy Cisco uwzględnili w badaniach kategorię ogromnych centrów przetwarzania danych (hyperscale data center). Ich liczba wzrośnie z 259 w 2015 roku do 485 w roku 2020, a według prognozy, w ciągu 5 lat generowany przez nie ruch wzrośnie 5-krotnie. W ośrodkach takich instalowanych będzie 47 proc. wszystkich sprzedawanych na światowym rynku serwerów, a w 2020 roku będą one obsługiwać 53 proc. globalnego ruchu generowanego we wszystkich centrach danych.

Jeśli chodzi o kluczowe trendy w transformacji infrastruktury centrów danych (zarówno typu hyperscale, jak i innych), to następować będzie popularyzacja technologii SDN (Software Defined Networking) i NFV (Network Functions Virtualization), które pozwalają na uproszczenie architektury i usprawnienie przepływu danych w centrach przetwarzania danych.

Analitycy Cisco prognozują, że w ciągu 5 lat w 60-procentach największych centrów danych wdrożone zostaną technologie SDN/NFV, a w 2020 roku 44 proc. globalnego ruchu będzie obsługiwana przy wykorzystaniu platform SDN/NFV, w porównaniu do 23 proc. w roku 2015.

Informacje o raporcie:
Cisco® Global Cloud Index (2015-2020) jest raportem opracowanym w celu oszacowania wzrostu globalnego ruchu obsługiwanego przez tradycyjne i chmurowe centra danych, a także głównych związanych z nim trendów technologicznych. Jest on uzupełnieniem badań analizujących ruch IP w globalnej sieci takich jak Cisco Visual Networking Index™ i pozwala na zaobserwowanie najnowszych trendów wpływających na transformację centrów danych oraz systemów chmurowych. Prezentowane prognozy mają coraz większe znaczenie, gdyż sieci i centra danych są naturalnie ze sobą związane w systemach oferujących usługi chmurowe.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: