eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek inwestycyjny w Europie: ryzyka i szanse

Rynek inwestycyjny w Europie: ryzyka i szanse

2015-02-10 00:40

Rynek inwestycyjny w Europie: ryzyka i szanse

Nieruchomości © Brian Jackson - Fotolia.com

Strategie inwestycyjne odnośnie europejskich nieruchomości powinny uwzględniać czynniki ryzyka w skali makro, które odpowiadają za sytuację w regionie. Tylko w ten sposób możliwe stanie się maksymalne wykorzystanie potencjału wzrostu na rynkach nieruchomości - uważają autorzy najnowszego raportu Cushman & Wakefield „Capital Views: Risk versus Opportunity”.

Przeczytaj także: Rynek inwestycyjny w Europie 2015

Najważniejszym zagrożeniem jest aktualnie niestabilność polityczna, czego dowodem są zajścia w paryskie redakcji Charlie Hebdo, zaostrzenie konfliktu ukraińskiego, niespodziewane decyzje Szwajcarskiego Banku Narodowego, wewnątrzunijne napięcia na temat kształtu polityki monetarnej, zmiana władzy w Grecji oraz narastająca presja ze strony radykalnych partii politycznych, z którą mamy do czynienia w wielu krajach Starego Kontynentu.

Kwestie polityczne będą najważniejsze również w najbliższej przyszłości, ponieważ w wielu krajach, między innymi w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii, Polsce, Danii, Finlandii i Turcji, w bieżącym roku zaplanowane są wybory parlamentarne. Inwestorzy stoją zatem przed koniecznością opracowania odpowiednich strategii, dzięki którym możliwe będzie nie tylko zminimalizowanie ryzyka, ale i przygotowanie na nadarzające się okazje inwestycyjne.

David Hutchings, dyrektor działu strategii inwestycyjnych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield, powiedział:
„Ostatnie wydarzenia przypominają, że nie należy popadać w samozadowolenie. Najbliższych kilka tygodni będzie mieć decydujące znaczenie dla całej Europy, a w szczególności dla strefy euro. Zarówno zdarzenia, jak i podejmowane decyzje wyznaczą kierunek rozwoju regionu nie tylko na bieżący rok, lecz także na kolejne lata”.

Wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale będzie nadal niewielki i nietrwały, ale w dalszej perspektywie należy oczekiwać jego nieznacznej poprawy ze względu na szereg ważnych czynników. Zaliczyć do nich można między innymi politykę luzowania ilościowego, która zwiększy płynność na rynku i obniży koszty zaciągania kredytów, co w połączeniu z działaniami stymulującymi sektor bankowy do większej aktywności powinno przełożyć się na wzrost podaży pieniądza na inwestycje i przyspieszenie wzrostu. Niższe ceny surowców i deflacja obniżą koszty operacyjne i zwiększą siłę nabywczą, a osłabienie euro umocni pozycję eksporterów.

fot. Brian Jackson - Fotolia.com

Nieruchomości

Strategie inwestycyjne odnośnie europejskich nieruchomości powinny uwzględniać czynniki ryzyka w skali makro, które odpowiadają za sytuację w regionie.


David Hutchings powiedział:
„Wpływ tych trendów na wzrost gospodarczy będzie niewielki i niejednakowy, ale realny i w przypadku rynków nieruchomości może zapoczątkować proces przywracania równowagi pomiędzy rynkiem najemców i inwestorów wobec wzrostu zatrudnienia i wydatków. Wszystkie sektory mogą zyskać, ale najbardziej sektor nieruchomości handlowych, ponieważ rosnąca siła nabywcza zwiększa optymizm konsumentów”.

Zmiany wprowadzone w Szwajcarii same w sobie będą mieć ograniczone skutki, ale wraz z wydarzeniami takimi jak wybory parlamentarne w Grecji będą ostrzeżeniem dla inwestorów przed nieuzasadnionym optymizmem. Dany rynek może oferować odpowiednie warunki, ale mogą one zmienić się w każdej chwili.
David Hutchings dodał:
„Pomimo niepewności panującej w regionie możemy przypuszczać, że okres zaciskania pasa w Europie już się kończy i wkrótce podjęte zostaną bardziej zdecydowane działania nastawione na wzrost. Zyska na tym większość rynków nieruchomości, przy czym najbardziej w krajach takich jak Irlandia, Hiszpania i Portugalia, które wprowadzają skuteczne reformy zwiększające ich potencjał gospodarczy”.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: