eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Grunty inwestycyjne w Polsce - prognoza 2015

Grunty inwestycyjne w Polsce - prognoza 2015

2015-02-03 00:40

Przeczytaj także: Grunty inwestycyjne w Polsce w 2016 r.


Starzenie się nieruchomości biurowych również wpływa na rynek gruntów. Coraz większy procent ofert sprzedaży terenów inwestycyjnych w dużych aglomeracjach dotyczy nieruchomości gruntowych zabudowanych funkcjonującymi lub dopiero co opuszczonymi przez najemców budynkami biurowymi i biurowo-usługowymi. Nierzadko są one bardzo dobrze zlokalizowane i wystawiane na sprzedaż w formie przetargu przez podmioty z sektora publicznego, które chętnie przenoszą się do nowych obiektów lub konsolidują swoje oddziały. Właściciele gruntów lub inwestorzy zainteresowani nabyciem starają się o zapewnienie sobie w planach miejscowych możliwości zburzenia starych budynków i zbudowania w ich miejsce nowych, wyższych obiektów.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny gruntów pod zabudowę biurową w 2014 r.

Najdroższe ceny to oczywiście centrum Warszawy, na jej obrzeżach stawki potrafią spaść nawet o połowę.


Grunty pod zabudowę handlową – w stronę minimalizmu


Wzrosła liczba zapytań o grunty handlowe o mniejszej powierzchni, nie tylko w dużych miastach, ale również miejscowościach poniżej 100 000 mieszkańców. Popularnością wśród inwestorów cieszą się szczególnie grunty w miastach powyżej 50 000 mieszkańców, na których można wybudować między 2 000 mkw. a 5 000 mkw. powierzchni handlowej. Popularność zyskały projekty łączące obiekty handlowe z obiektami użyteczności publicznej - dworcami autobusowymi i stacjami PKP. Bezpośrednim efektem tego zjawiska jest zainteresowanie ze strony inwestorów przetargami na zakup nieruchomości organizowanymi przez PKP czy Pocztę Polską.

Wpływ na rosnące zainteresowanie mniejszymi projektami komercyjnymi ma nasycenie rynku powierzchnią handlową, presja na obniżanie czynszów, trudności ze spełnieniem wymagań banków w zakresie stopnia komercjalizacji wymaganej w celu zapewnienia finansowania projektu, czy niewystarczające przygotowanie nieruchomości pod obiekty handlowe, w szczególności w zakresie infrastruktury. W przypadku wielkopowierzchniowych inwestycji oznacza to konieczność poniesienia przez inwestora bardzo wysokich, dodatkowych kosztów, co nie pozostaje bez wpływu na jego marżę.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny gruntów pod zabudowę handlową w 2014 r.

Metr kwadratowy PPU (powierzchnia użytkowa usług) może w centrum Warszawy kosztować nawet 5000 zł.


Ożywienie na rynku gruntów pod zabudowę hotelową


Rozwija się baza konferencyjno-kongresowa w Polsce, a w efekcie turystyka biznesowa. Ciekawym zjawiskiem jest rozwój turystyki medycznej.

Największym zainteresowaniem ze strony operatorów hotelowych, poszukujących nowych lokalizacji dla swoich obiektów, cieszy się niezmiennie Warszawa, jak również Wrocław, Kraków i Trójmiasto. Standardowo, podobnie jak inwestorzy biurowi, operatorzy hotelowi poszukują terenów dobrze skomunikowanych, najczęściej blisko do centrum. W Warszawie największym zainteresowaniem cieszą się tereny wzdłuż II linii metra, natomiast w innych miastach w bliskości głównych dworców i arterii komunikacyjnych. Rynek gruntów hotelowych, chociaż dużo mniej dynamiczny, ma szansę zaskoczyć ożywieniem w 2015 r., jak również w kolejnych latach.

Na podstawie analizy rynku, specjaliści JLL szacują, że w ciągu najbliższych 3-5 lat powstanie około 10-15 nowych obiektów hotelowych, z czego połowę będą stanowić hotele niskobudżetowe. Obok znanych marek, pojawią się również nowe, debiutujące na naszym rynku, które w chwili obecnej rozważają wejście do Polski.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: