eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Grunty inwestycyjne w Polsce - prognoza 2015

Grunty inwestycyjne w Polsce - prognoza 2015

2015-02-03 00:40

Przeczytaj także: Grunty inwestycyjne w Polsce w 2016 r.


Grunty rolne – inwestorzy gotowi na zakupy


W 2014 r. na rynku nieruchomości rolnych zaobserwowano duże zainteresowanie zakupami. Potwierdzają to chociażby rekordowe wyniki Agencji Nieruchomości Rolnych, która w 2013 r. sprzedała najwięcej terenów od 2003 r, a oczekiwany wynik za rok 2014 powinien być równie dobry.
„Zbliża się 1 maja 2016 r., kiedy rynek gruntów zostanie otwarty dla cudzoziemców będących obywatelami państw – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo Konfederacji Szwajcarskiej. Oznacza to, że będą oni mogli nabywać nieruchomości rolne na takich zasadach, jak obywatele Rzeczypospolitej Polskiej. Daje to wszelkie powody do tego, by sądzić, że zainteresowanie zakupem gruntów rolnych nie zmaleje. Co więcej, będzie ono generowane również przez inwestorów zagranicznych, gdyż pomimo tendencji wzrostowej, ceny ziemi rolnej w Polsce są co najmniej 2-3 krotnie niższe niż średnie ceny ziemi w pozostałych krajach Unii Europejskiej, gdzie nierzadko brakuje też jej wolnych zasobów”, wyjaśnia Daniel Puchalski.

Inwestorzy zainteresowani rynkiem rolnym już teraz starają się „zarezerwować” sobie atrakcyjne tereny, biorąc je w dzierżawę, by tym samym uniknąć konieczności uzyskania zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych na ich zakup, jak również zagwarantować cenę przejęcia po 2016 r. Rosnący popyt na grunty rolne nie pozostaje bez wpływu na wzrost oczekiwań cenowych ze strony właścicieli gruntów rolnych przeznaczonych na sprzedaż. Nierzadko znacznie przewyższają one średnie ceny transakcyjne podawane przez GUS.

Prognoza na 2015 rok – wysoki popyt i wzrost cen w segmencie gruntów mieszkaniowych i rolnych


„W 2015 r. nadal będziemy świadkami wysokiego popytu na grunty przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową, w tym również na mniej atrakcyjne tereny na obrzeżach miast, pozwalające na wzniesienie budynków niższej klasy, w których lokale będą mogły zostać zakupione z wykorzystaniem dofinansowania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Oczekujemy również dalszego wzrostu popytu na grunty rolne, a w związku z planowanym otwarciem rynku, coraz większym zainteresowaniem będą się cieszyć tereny powyżej 100 ha. Pomimo wzrostu poziomu pustostanów, spodziewamy się transakcji na rynku biurowym, których przedmiotem będą tereny dające możliwość zrealizowania mniejszych projektów, pomiędzy 15 000 a 20 000 mkw. powierzchni użytkowej biur. Ceny gruntów pozostaną stabilne w segmencie biurowym, handlowym i hotelowym. W segmencie mieszkaniowym, zarówno w Warszawie, jak i innych aglomeracjach Polski, prognozujemy utrzymanie się trendu zwyżkowego, który obserwowaliśmy w 2014 r. Tendencja wzrostowa będzie dotyczyła również cen gruntów rolnych”, podsumowuje Daniel Puchalski.

fot. mat. prasowe

Prognozowane zmiany popytu, podaży i cen na rynku gruntów inwestycyjnych w 2015 r.

Należy się spodziewać, że ceny gruntów pozostaną stabilne w segmencie biurowym, handlowym i hotelowym.


W 2015 r. można spodziewać się wzrostu podaży gruntów w segmencie biurowym.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: