eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czy branża budowlana najgorsze ma za sobą?

Czy branża budowlana najgorsze ma za sobą?

2015-01-30 13:03

Przeczytaj także: Rynek budowlany w Polsce w 2022 r. wzrośnie o 2%


Na dłuższą metę firmy budowlane skorzystają z funduszy napływających z nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014–2020. Fundusze te (których Polska jest największym beneficjentem) w połączeniu ze środkami krajowymi będą służyć dalszemu rozwojowi infrastruktury w Polsce. Zapewnia to ogromne możliwości dla firm specjalizujących się w robotach budowlanych w zakresie infrastruktury. Jednakże ze względu na kwestie proceduralne, skutki zwiększonej aktywności inwestycyjnej będą odczuwane przez przedsiębiorstwa budowlane dopiero w 2016 r.

Lepsze perspektywy dla branży spowodowały, że Coface dokonał zmiany oceny ryzyka dla sektora budowlanego z poziomu bardzo wysokiego na wysoki. Bardziej widoczna poprawa, która spowoduje dalsze obniżenie ryzyka, będzie odczuwalna dla firm budowlanych w 2015 r.
Branża budowlana wreszcie generuje lepsze perspektywy na przyszłość. Wyższa sprzedaż i dynamika produkcji budowlano-montażowej idą w parze z mniejszą liczbą przedsiębiorstw niewypłacalnych. Chociaż perspektywa dla sektora budowlanego jest stosunkowo dobra, należy wziąć pod uwagę fakt, że wiele podmiotów nadal odczuwa negatywne skutki długotrwałego okresu osłabienia i problemów z płynnością. Przyjmują one z ulgą oznaki ożywienia, lecz sytuacja finansowa, w jakiej się znalazły, wymaga więcej czasu na poprawę, podsumowuje Grzegorz Sielewicz, Główny Ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej.

Lepsza perspektywa dla większości sektorów


Podczas gdy zwiększony popyt (zarówno w kraju, jak i pochodzący z rynków zagranicznych) przyczynił się do podniesienia oceny dla branży metalowej i motoryzacyjnej do poziomu ryzyka średniego, dwa inne sektory nadal pozostają stosunkowo wrażliwe na niesprzyjające oddziaływania zewnętrzne. Branże transportowa i chemiczna uzyskały obniżoną ocenę. Polskie firmy transportowe są w dużej mierze uzależnione od usług międzynarodowych, odczuwając obecnie niższy popyt na usługi transportowe na rynki rosyjski i ukraiński, a z kolei wątpliwe ożywienie strefy euro nie jest źródłem wystarczającego rozpędu dla gospodarki głównych partnerów handlowych Polski. Z drugiej strony, korzystne dla branży są coraz niższe ceny ropy naftowej, co przyczynia się do obniżenia kosztów operacyjnych przedsiębiorstw transportowych.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: