eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Budownictwo mieszkaniowe będzie rosło

Budownictwo mieszkaniowe będzie rosło

2006-05-25 11:44

Budownictwo mieszkaniowe będzie rosło

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ożywienie w sektorze budowlanym jest faktem, a wzrosty produkcji budowlano-montażowej w nadchodzących latach są niezagrożone - wynika z najnowszego raportu firmy PMR. Choć w budownictwie niemieszkaniowym notowane będą dwucyfrowe stopy wzrostu, to budownictwo mieszkaniowe będzie rozwijało się najszybciej spośród wszystkich segmentów rynku budowlanego.

Przeczytaj także: Branża budowlana: kiedy ożywienie?

Wzrost w budownictwie mieszkaniowym napędzany będzie w głównej mierze przez deweloperów. Coraz więcej firm angażuje się w budowę mieszkań na sprzedaż, o czym świadczy rosnąca liczba pozwoleń budowlanych wydawanych na tego typu projekty. Obecnie deweloperzy oddają do użytku co trzecie budowane w Polsce mieszkanie, a współczynnik ten w ostatnim okresie stale się powiększa.

"W najbliższych latach kontynuowany będzie trend wzrostowy zarówno ilości mieszkań oddawanych do użytku, jak i wydawanych pozwoleń budowlanych oraz rozpoczynanych budów. Najbardziej atrakcyjne są największe i najaktywniejsze gospodarczo miasta – Warszawa, Kraków Wrocław, Poznań Gdańsk, a także Łódź i Katowice" - mówi Szymon Jungiewicz, autor raportu i analityk rynku budowlanego w PMR. "W ostatnich kilku latach dynamicznie rosną ceny mieszkań w tych ośrodkach, a w najbliższym czasie wystąpi kontynuacja obserwowanych wzrostów" - dodaje.

Rosnąca przewaga popytu na mieszkania nad podażą nowych lokali oraz wysokie ceny mieszkań zapewnią duże stopy zwrotu z mieszkaniowych projektów deweloperskich. Według autorów raportu, czynnikami dodatkowo stymulującymi popyt na mieszkania w największych miastach Polski będą: dalszy dynamiczny rozwój rynku kredytów mieszkaniowych, utrzymanie preferencyjnego, 7% podatku VAT w budownictwie mieszkaniowym po 2007 r. oraz możliwość zwrotu VAT-u na materiały budowlane kupowane przez inwestorów indywidualnych w celach mieszkaniowych.

W ciągu ostatnich dwóch lat to właśnie budownictwo niemieszkaniowe było najszybciej rozwijającym się segmentem rynku budowlanego, w szczególności dzięki inwestycjom w nieruchomości komercyjne: budynki przemysłowo-magazynowe oraz handlowo-usługowe. Według raportu PMR, ten segment budownictwa nadal będzie rósł dynamicznie w latach 2006-2007. W kolejnych latach wzrosty nieco osłabną i wyniosą ok. 5-6% rocznie.

Zawirowania administracyjne prowadzące do opóźnień w realizacji programu budowy dróg krajowych i autostrad oraz niepełne wykorzystanie przysługujących Polsce środków unijnych to czynniki, które spowodują częściowe tylko wykorzystanie potencjału budownictwa inżynieryjnego w 2006 r. Według PMR, ten segment budownictwa wzrośnie jedynie o 5% w porównaniu do roku poprzedniego. Autorzy raportu przewidują, że w kolejnych latach sytuacja się ustabilizuje, a wykorzystanie środków unijnych zdecydowanie się poprawi. Zaowocuje to dynamicznymi, ok.15% wzrostami robót inżynieryjnych.

Inne ciekawe dane z raportu:



Polacy ufają premierowi

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: