Gospodarka USA motorem globalnej koniunktury
2015-01-29 12:03
Przeczytaj także: Gospodarka światowa i polska w 2050 roku
- Skłania nas to do postawienia tezy, że polskie spółki w 2015 r. od strony fundamentalnej powinny stanowić dla inwestorów atrakcyjną alternatywę – mówi Piotr Tukendorf. – Trzeba jednak mieć na uwadze, że ze względu na widoczne pogorszenie sentymentu inwestycyjnego spowodowanego sytuacją na Ukrainie, wzajemnymi sankcjami gospodarczymi na linii Rosja - UE i USA oraz wciąż niestabilną sytuacją polityczno-gospodarczą w Grecji, konserwatywnie zakładamy, że główne indeksy pozostaną w fazie średnioterminowej konsolidacji, co w przypadku indeksu dużych spółek WIG20 oznacza oscylowanie w obszarze 2200-2600 pkt – komentuje. – W perspektywie całego roku oznacza to jednak również, że od bieżących styczniowych wartości indeksów (WIG20 około 2300 pkt.) wzrost rzędu ok. +10-13 proc. jest osiągalny – dodaje.
Bez dywersyfikacji, trudno będzie liczyć na zyski
W opinii Piotra Tukendorfa, Doradcy Inwestycyjnego z Biura Maklerskiego Deutsche Bank, w środowisku niskich stóp procentowych preferowane powinny być inwestycje zdywersyfikowane i to zarówno pod kątem różnych klas aktywów, jak i regionów czy walut. Po widocznej słabości krajowych indeksów małych i średnich spółek w 2014 r. widać szansę na lepsze zachowanie się w 2015 r. również tego segmentu, zwłaszcza z obszaru spółek nastawionych na eksport na rynki Europy Zachodniej i rynki pozaeuropejskie.
– Wzrostowy potencjał dostrzegamy ponadto w szczególności w spółkach IT, przemysłowych oraz spółkach budowlanych – komentuje ekspert Biura Maklerskiego Deutsche Bank. – W trudniejszej sytuacji z dużym prawdopodobieństwem pozostaną natomiast spółki, które znaczącą część przychodów uzyskują z rynków wschodnich, takich jak Rosja czy Ukraina - zaznacza.
Obligacje w 2014 r. sprawiły sporą niespodziankę, jeśli chodzi o osiągnięte stopy zwrotu. – Nie oczekujemy jednak powtórzenia tego scenariusza w 2015 r., zakładając nawet lekkie wzrosty rentowności obligacji z kluczowych rynków (w tym obligacji polskich) na koniec 2015 r., natomiast rentowności te powinny nadal pozostać blisko historycznie niskich poziomów – mówi Piotr Tukendorf. W jego opinii, w poszukiwaniu satysfakcjonujących stóp zwrotu, inwestorzy powinni rozszerzyć swój obszar inwestycyjny na obligacje z rynków wschodzących wyceniane w walutach lokalnych.
Za atrakcyjny pod kątem inwestycyjnym eksperci Biura Maklerskiego uważają hiszpański indeks IBEX35, a także niemiecki DAX. Ten pierwszy ze względu na rosnące zaawansowanie reform strukturalnych w Hiszpanii oraz spodziewaną poprawę wyników spółek hiszpańskich. . Drugi indeks powinien natomiast być beneficjentem wzrostu gospodarki globalnej ze względu na swoją relatywnie wysoką proeksportową orientację.
Jak zaznacza Piotr Tukendorf z Deutsche Bank, ze względu na istniejące ryzyka geopolityczne ważna jest szeroka dywersyfikacja inwestycji oraz skrupulatne monitorowanie rynku w 2015 r.
– Alokacja w segmencie akcji dla portfela globalnie zdywersyfikowanego powinna wynosić 1/3 alokacji w akcje amerykańskie, 1/3 w europejskie i 1/3 w azjatyckie, przy czym jeśli chodzi o rynki azjatyckie preferujemy inwestycje w Chinach, Indiach, Indonezji oraz w Japonii – radzi. – W portfelu zrównoważonym powinny znaleźć się oczywiście również obligacje, natomiast w tej klasie aktywów preferujemy rozwiązania aktywnie zarządzane – komentuje. – Inwestorzy powinni rozważyć również inwestycje w sektorze nieruchomości, pozostawiając równocześnie jednak pewną poduszkę płynnościową.
Rok 2014 nie jest udanym rokiem na rynkach surowcowych. Zdaniem ekspertów Biura Maklerskiego Deutsche Bank, potencjał wzrostowy w tej klasie aktywów jest również ograniczony w 2015 r. Piotr Tukendorf przewiduje, że możliwe są dalsze spadki cen surowców, powiązane w dużej mierze z umacniającym się w dalszym ciągu dolarem.
– Surowce, ze względu na swój bieżący ograniczony potencjał wzrostowy nie są aktualnie rozpatrywane przez nas jako element składowy alokacji portfela inwestycyjnego – komentuje.
Prognoza powstała w oparciu o materiał: „Deutsche Bank Capital Markets Outlook 2015: USA leads, Europe stagnates”.
![Światowy wzrost gospodarczy przyspiesza, ale są zagrożenia [© Coloures-Pic - Fotolia.com] Światowy wzrost gospodarczy przyspiesza, ale są zagrożenia](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/sytuacja-gospodarcza/Swiatowy-wzrost-gospodarczy-przyspiesza-ale-sa-zagrozenia-196447-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)