eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 50/2014

Europa: wydarzenia tygodnia 50/2014

2014-12-13 21:52

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 49/2014

  • Ukraińskiemu systemowi finansowemu grozi krach finansowy. W bieżącym roku ze 180 banków ukraińskich za niewypłacalne uznano 30, a kolejne 30 jest na liście zagrożonych bankructwem. Niezbędne jest pilne uruchomienie działań sanacyjnych. W opinii ekspertów niezbędne jest dofinansowanie bantów, co może obronić je przed upadkiem. Rząd w Kijowie nie posiada takich środków, liczy na kredyty z MFW.
  • Premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew odpowiadając na pytania o sytuację gospodarczą i skutki sankcji oświadczył, że jego kraj w ciągu kilku lat stanie się samowystarczalny pod względem żywnościowym i nie będą mu potrzebne zagraniczne produkty.
  • Trwa kontrola watykańskich finansów, w tym Banku Watykańskiego zarządzona przez papieża Franciszka. Okazało się, że Angelo Caloi - były szef Banku Watykańskiego (został powołany przez Jana Pawła II) może być oskarżony o malwersacje, które mogły narazić bank na straty 50-60 mln euro. Okazuje się, że na zabezpieczonych przez prokuraturę kontach byłego prezesa i jego współpracowników znaleziono 16 mln euro, które miały zostać sprzeniewierzone. Reszta może być na Karaibach...
  • Po decyzji prezydenta Putina o rezygnacji z koncepcji budowy gazociągu South Streem w kręgach niemieckich wzrasta negatywny stosunek do koncepcji reanimacji budowy tej magistrali. Analitycy twierdzą, że "South Stream od samego początku nie był projektem ekonomicznym, lecz politycznym" . Rosja chciała wyeliminować Ukrainę z tranzytu (co bardziej uzależniło ją od Rosji) oraz chciała zablokować koncepcję dostaw do UE gazu z rejonu Morza Kaspijskiego z pominięciem Rosji. Jednak … minister gospodarki Sigmara Gabriela wyraził żal z powodu fiaska projektu. Powiedziała, że ma nadzieję, że Rosja powróci do budowy South Streamu, gdy stosunki między Rosją, Ukrainą i UE poprawią się na tyle, że będzie można powrócić do rozmów o gazociągach. Jej zdaniem jest też możliwe, że zamiast powracać do South Streamu korzystniej powstanie koncepcja modernizacji istniejącej już magistrali między Rosją a Europą Zachodnią prowadzącą przez Ukrainę, Słowację i Czechy.
  • MFW oceniając aktualną sytuację gospodarczą Ukrainy i perspektywy jej dalszego rozwoju oświadczył, że temu krajowi korzystającemu już z pakietu ratunkowego (Kijów otrzymał już 17 mld USD na okres do 2016 roku) zabraknie jeszcze 15 mld USD. Analitycy Funduszu twierdzą, że Ukrainie grozi załamanie finansowe, jeśli środki te nie znajdą się w ciągu najbliższych tygodni. Dyskusje na ten temat spotkały się w krajach Zachodu z niechęcią, bo ukraiński rząd nie wykazuje się aktywnością we wprowadzaniu reform gospodarczych i administracyjnych wymaganych przez już zatwierdzony program pomocowy.
  • Badania przeprowadzone w krajach OECD wskazują, że wzrasta przepaść między najbiedniejszymi i najbogatszymi 10 procentami społeczeństwa. Obecnie jest ona największa od trzech dekad i może to przeszkodzić wzrostowi gospodarczemu w wielu państwach OECD. Według statystyk w połowie lat 80-tych najbogatsza jedna dziesiąta populacji ziemskiej zarabiała siedmiokrotnie więcej niż 10 procent najbiedniejszych ludzi. Dziś ta relacja wynosi 9,5:1.
  • Węgry i Rosja podpisały trzy umowy dotyczące budowy dwóch nowych reaktorów w jedynej na Węgrzech elektrowni atomowej w Paks. Umowy podpisane przez węgierską spółkę MVM Paks II i rosyjski Atomenergoprojekt dotyczą budowy i utrzymania reaktorów. Umowy określają parametry dotyczące projektu, finansowania, budowy i zaopatrzenia dwóch reaktorów. Regulują warunki ich działania i utrzymania, wraz ze sprawami dotyczącymi dostarczania paliwa nuklearnego i przechowywania zużytego paliwa. Na budowę dwóch nowych reaktorów Rosja ma udzielić Węgrom kredytu w wysokości do 10 mld euro (13,7 mld USD).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

OBCOKRAJOWCY ZE WSCHODU CHĘTNIE ZATRUDNIANI W POLSCE. ROŚNIE ZAPOTRZEBOWANIE NA PRACOWNIKÓW IT I NOWYCH TECHNOLOGII

Polski rynek pracy cały czas pozostaje atrakcyjnym dla cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się wśród osób zza wschodniej granicy. Tylko w przypadku obywateli Ukrainy polskie urzędy pracy notują kilkudziesięcioprocentowy wzrost oświadczeń przedsiębiorców o chęci zatrudnienia takich pracowników. Równie dynamicznie wzrasta zainteresowanie specjalistami o wysokich kwalifikacjach z sektora IT, teleinformatyki i nowych technologii.

– Widzimy w Polsce wyraźny wzrost zapotrzebowania na pracowników spoza Unii Europejskiej – ocenia Andrzej Korkus, dyrektor zarządzający w agencji zatrudnienia EastWestLink. – Prym wiodą pracownicy z Ukrainy. W I półroczu 2014 r. liczba oświadczeń zarejestrowanych przez polskich pracodawców wzrosła o 30 proc. rok do roku, co pokazuje siłę trwającego trendu.

W większości przypadków pracownik spoza UE chcący podjąć pracę w Polsce musi uzyskać pozwolenie na pracę. Obywatele pięciu państw: Rosji, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Gruzji nie muszą go uzyskiwać – rolę pełni specjalne oświadczenie zgłaszane przez polskiego przedsiębiorcę do urzędu pracy o zapotrzebowaniu na pracownika z ww. państw. W 2013 roku w Powiatowych Urzędach Pracy zarejestrowano ponad 235 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. W pierwszej połowie roku było ich blisko 191 tys., z czego ponad 182 tysiące z nich stanowili obywatele Ukrainy. Wewnętrzne dane EWL wskazują na blisko 50-procentowy wzrost zatrudnienia cudzoziemców w porównaniu z tym samym okresem 2013 roku.

Najwyższy poziom zapotrzebowania na pracę cudzoziemców ciągle wykazuje branża rolna i budowlana. Liczba oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy w sektorze ICT to 1119 zarejestrowanych wniosków w pierwszym półroczu, dla porównania w tym samym okresie 2013 roku oświadczeń w tej branży było ponad sześć razy mniej (182). W przypadku działalności profesjonalno-naukowej zanotowano 70-procentowy wzrost (1258 oświadczeń).

– Niewielki przyrost obserwujemy w branży produkcyjnej i usługowej. Natomiast w obszarze rynku pracy dla specjalistów z branży wysokich technologii możemy mówić nawet o kilkukrotnym wzroście zainteresowania ze strony polskich pracodawców – przekonuje w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Biznes ekspert EastWestLink.

Jak wyjaśnia Korkus, chodzi głównie o pracowników technicznych, czyli przedstawicieli łatwo transferowalnych zawodów, którzy w największym stopniu emigrowali z Polski do krajów Europy Zachodniej. A polski rynek pracy dla takich osób ciągle jest nienasycony. Według badania GUS 45 proc. dużych firm ma problemy ze znalezieniem odpowiedniego pracownika z zakresu IT. Komisja Europejska w raporcie „E-skills for job in Europe” wskazuje na to, że na rynku pracy UE wciąż brakuje 275 tys. osób o umiejętnościach teleinformatycznych i cyfrowych.

– Sądzę, że liczba przyjezdnych w nadchodzących latach w Polsce będzie zdecydowanie rosła. Nasz rynek pracy staje się w coraz większym stopniu atrakcyjny dla obcokrajowców – mówi dyrektor zarządzający agencji EWL.

Jak dodaje Korkus, uzyskanie pozwolenia na pracę dla pracownika z Europy Wschodniej jest możliwe w przeciągu kilku dni, co w porównaniu z pozostałymi państwami Unii Europejskiej stawia polską politykę imigracyjną na wysokim poziomie.

– Polski rynek pracy już teraz jawi się jako globalny. Wielu pracowników migruje z Polski ku krajom zachodnim, ale widzimy też trend odwrotny. Jedną z przyczyn są rosnące wynagrodzenia – twierdzi Andrzej Korkus.

Do zwiększenia liczby emigrantów z Ukrainy przyczynił się w głównej mierze konflikt z Rosją. Po pierwsze, wywołał on poważne problemy w ukraińskiej gospodarce, przez co Ukraińcy zmuszeni są szukać pracy za granicą. Po drugie, Rosja – do tej pory główny rynek pracy dla pracowników sezonowych – przestała być dla nich dostępna, a jej miejsce zajęła po części Polska.

Wysokie zapotrzebowanie na pracę oraz rosnąca liczba rejestrowanych oświadczeń przełożyły się na wzrost liczby zezwoleń na prace wydawanych cudzoziemcom przez urzędy wojewódzkie. W I półroczu wydano 21,3 tys. pozwoleń na pracę.

Andrzej Korkus, dyrektor zarządzający EastWestLink

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: