eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca w bankowości ciągle przyciąga studentów

Praca w bankowości ciągle przyciąga studentów

2014-12-12 13:42

Przeczytaj także: Praca w bankowości traci popularność


Mimo, że ubiegłym i w bieżącym roku opinia publiczna w Polsce wielokrotnie informowana o dużych zwolnieniach w bankach, to poziom zatrudnienia w tej branży pozostaje na stabilnym poziomie. W 2009 według danych Komisji Nadzoru Bankowego roku w sektorze tym pracowało 175 tys. osób, a w tym roku jedynie o trzy tysiące mniej.

Choć bankowość jest wciąż jednym z najpopularniejszych sektorów wybieranych przez studentów kierunków ekonomicznych, to jej wizerunek jest daleki od ideału. Młodzi ludzie na całym świecie nie utożsamiają bankowości ze stabilnością zatrudnienia. W porównaniu do innych sektorów – bankowość postrzegana jest jako branża o mniejszym poziomie bezpieczeństwa zatrudnienia, o mniej przyjaznym środowisku pracy i mniej elastycznych warunków pracy. Banki kojarzą się studentom z długimi
i nieelastycznymi godzinami pracy. Aby poszerzyć grupę potencjalnych pracowników, banki powinny więc częściej akcentować, że oferują swoim pracownikom możliwość zachowania równowagi pomiędzy życiem zawodowym i osobistym.

Dlaczego młodzi ludzie chcą pracować w banku?


Na całym świecie studenci zainteresowani karierą w bankowości wśród jej atrybutów wskazują na „szkolenie i rozwój zawodowy” jako najważniejszy spośród listy dwunastu czynników, które są dla nich ważne przy wyborze potencjalnego pracodawcy.
„Niemal połowa studentów spodziewa się, że w bankowości spotkają liderów, którzy wesprą ich rozwój, a prawie 45 proc. oczekuje, że pierwsza praca w banku zapewni im wartościowe referencje i dobry start do dalszych szczebli kariery. Dla studentów chcących związać swoją przyszłość z sektorem bankowym „siła finansowa” tj. wielkość firmy, „prestiż” oraz „wysoki poziom odpowiedzialności społecznej” ich potencjalnych pracodawców są ważniejsze niż dla ogółu badanych studentów kierunków ekonomicznych” – mówi Dariusz Szkaradek.

Młodzi Polacy, jako miejsce pierwszej pracy najchętniej wybierają największe banki. Zdecydowanym liderem wśród banków jest PKO Bank Polski, który miał ponad 10,9 proc. wskazań. Na podium znalazły się także ING Bank Śląski (6,3 proc.) i Pekao (5,4 proc.). Co ciekawe, także studenci zainteresowani w pierwszej kolejności pracą w sektorze ubezpieczeniowym wymieniali banki wśród swoich wymarzonych pracodawców, co oznacza, że firmy ubezpieczeniowe muszą walczyć z bankami o najbardziej wartościowe talenty.

Ile chcieliby zarabiać studenci na początku kariery w bankowości? Wskazywane wynagrodzenie to 2940 zł brutto, a więc poniżej średniej krajowej. Nieco większe aspiracje finansowe mają osoby, które myślą o rozpoczęciu kariery zawodowej od bankowości inwestycyjnej – chcieliby oni otrzymywać pensję na poziomie 3185 zł brutto/m-c.

„Aby spełnić rosnące wymagania klientów banki nie powinny lekceważyć także rosnącego zainteresowania studentów sektorem oprogramowania i usług informatycznych. Instytucje finansowe coraz częściej muszą konkurować o pracowników z firmami internetowymi i z tymi z sektora IT, szczególnie na rynkach, na których firmy takie jak Google są w stanie przyciągać najlepszych absolwentów. Banki powinny więc starać się budować markę pracodawcy stawiającego na swobodną i elastyczną kulturę organizacyjną” – podsumowuje Dariusz Szkaradek.

Informacje o badaniu:
Druga edycja globalnego badania pt. “Graduate recruitment in banking. Facing the credibility crunch” z cyklu “The Deloitte Talent in Banking Survey 2014” została opublikowana w październiku br. przez Deloitte Wielka Brytania.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Praca w bankowości

    bozenaro / 2014-12-14 22:03:30

    Wyobrażenia "młodych" o pracy w bankowości wynikają jak sądzę z oczekiwań a nie doświadczenia. Ta druga kwestia nie wygląda tak różowo jak przewidują. Jest to naprawdę ciężki kawałek chleba - plany sprzedażowe, różni nieciekawi klienci, naciski pryncypałów niekoniecznie kompetentnych , wynagrodzenie itd, itp. Życze pomyślności i wytrwałości.
    Bankowiec x2 / mama i córka/ odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: