Główny Urząd Statystyczny przedstawia najnowsze statystyki dotyczące beneficjentów świadczeń rodzinnych oraz dodatków do tych świadczeń. Z danych za rok 2013 wynika m.in., że dominującą grupą świadczeń wypłaconych w badanym okresie były zasiłki rodzinne wraz z dodatkami oraz wydatki na świadczenia rodzinne. Z kolei udział rodzin pobierających świadczenia okazał się najwyższy w województwach: świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim.
Przeczytaj także:
Koniec ostrego kryterium dochodowego w zasiłkach rodzinnych
Podstawowe źródło danych opracowania stanowiły administracyjne zbiory Krajowego Systemu Monitoringu Świadczeń Rodzinnych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w formie:
-
sprawozdań rzeczowo-finansowych z zakresu świadczeń rodzinnych realizowanych ze środków budżetu państwa oraz budżetów gmin,
-
danych jednostkowych o beneficjentach świadczeń rodzinnych i członkach ich rodzin.
W 2013 r. w Polsce średnio miesięcznie około 1993,1 tys. beneficjentów świadczeń rodzinnych korzystało z różnego rodzaju świadczeń przewidzianych w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z ustawą świadczenia rodzinne obejmują:
-
zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego,
-
świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne oraz wprowadzony od 1 stycznia 2013 r. specjalny zasiłek opiekuńczy,
-
jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka.
Beneficjenci świadczeń rodzinnych w ciągu 2013 r. otrzymali świadczenia na łączną kwotę blisko 7,5 mld zł, o 3,9% niższą niż w roku poprzednim. W tym samym okresie liczba beneficjentów korzystających ze świadczeń rodzinnych zmniejszyła się o 5,8%.
Struktura wartości wypłaconych świadczeń rodzinnych w 2013 r.
Dominujące grupy to wydatki na zasiłki rodzinne wraz z dodatkami oraz wydatki na świadczenia rodzinne.
Kliknij, aby przejść do galerii (12)
W puli wydatków na
świadczenia rodzinne wyraźnie dominują dwie grupy: pierwsza to wydatki na zasiłki rodzinne wraz z dodatkami, czyli pomoc skierowana do rodzin z dziećmi (57,7% ogółu wydatków), a druga to wydatki na świadczenia opiekuńcze, pomoc skierowana dla osób
niepełnosprawnych (38,5% ogółu wydatków).
Rodziny pobierające świadczenia rodzinne uzależnione od dochodu
W tej części opracowania zostanie opisana zbiorowość beneficjentów korzystających ze świadczeń uzależnionych od dochodów zgodnie z zasadami obowiązującymi od 1 stycznia 2013 r.3 W związku ze zmianą metodologii dane o beneficjentach świadczeń rodzinnych uzależnionych od dochodu nie są porównywalne do lat ubiegłych.
Blisko 62% kwoty świadczeń rodzinnych wypłacono na świadczenia uzależnione od dochodu. Świadczenia uzależnione od dochodu pobierało 1202,4 tys. rodzin z dziećmi, co stanowiło ponad 60% ogółu rodzin pobierających świadczenia rodzinne. W 2013 r. w Polsce udział rodzin z dziećmi pobierających świadczenia rodzinne uzależnione od dochodu w ogólnej liczbie rodzin z dziećmi4 wynosił 22,0% i charakteryzował się znacznym zróżnicowaniem terytorialnym. Najwyższy udział rodzin z dziećmi pobierających świadczenia rodzinne uzależnione od dochodu odnotowano w województwach: świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim, gdzie wskaźnik ten wynosił blisko 29%, a najniższy w województwach: śląskim (14,5%), opolskim i dolnośląskim (powyżej 17%).
Udział rodzin z dziećmi pobierających świadczenia rodzinne
Udział rodzin pobierających świadczenia rodzinne jest najwyższy w województwach: świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim
Kliknij, aby przejść do galerii (12)
Wśród rodzin pobierających świadczenia rodzinne uzależnione od dochodu, rodziny pełne stanowiły 74,7% (898,2 tys. rodzin), a rodziny niepełne 25,3% (304,2 tys. rodzin). W 2013 r. ze świadczeń rodzinnych uzależnionych od dochodu korzystało 137,8 tys. rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi, co stanowiło 11,5% wszystkich rodzin korzystających ze świadczeń rodzinnych uzależnionych od dochodu. Wśród rodzin pełnych rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym stanowiły 11,6%, natomiast wśród rodzin niepełnych odsetek ten wyniósł 11,1%.
Rodziny pełne i niepełne pobierające świadczenia rodzinne
Wśród rodzin pobierających świadczenia rodzinne uzależnione od dochodu największy udział miały rodziny pełne
Kliknij, aby przejść do galerii (12)
Struktura rodzin pobierających świadczenia rodzinne uzależnione od dochodu w podziale na pełne i niepełne wykazuje znaczne zróżnicowanie terytorialne.
Odsetek rodzin pełnych i niepełnych wg województw
Najwyższy odsetek rodzin niepełnych odnotowano w 2013 r. w południowo-zachodniej Polsce, tj. w województwie: dolnośląskim, lubuskim, śląskim.
Kliknij, aby przejść do galerii (12)
Najwyższy odsetek rodzin niepełnych odnotowano w 2013 r. w południowo-zachodniej Polsce, tj. w województwie: dolnośląskim, lubuskim, śląskim, gdzie udział rodzin niepełnych w liczbie rodzin pobierających świadczenia rodzinne uzależnione od dochodu wynosił ponad 34%. Najniższy odsetek rodzin niepełnych w zbiorowości pobierających świadczenia rodzinne uzależnione od dochodu występował w południowo-wschodniej Polsce, w województwach: podkarpackim, małopolskim i lubelskim.