eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberprzestępczość gorsza niż cyberwojna

Cyberprzestępczość gorsza niż cyberwojna

2014-12-03 10:56

Cyberprzestępczość gorsza niż cyberwojna

Cyberwojny się nie obawiamy © fot. mat. prasowe

Cyberprzestępczość, nielojalność pracowników oraz brak wiedzy specjalistów to największe wśród zagrożeń bezpieczeństwa IT - wynika z badania ankietowego, które laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery przeprowadziło pośród niemal 120 specjalistów ds. bezpieczeństwa.

Przeczytaj także: 8 kierunków, w których podążą cyberprzestępcy

Na cyperprzestępczość wskazało aż 41 procent badanych, kolejne odpowiedzi otrzymały odpowiednio 28 i 17 procent głosów . 8 procent respondentów wskazało na brak wiedzy zarządów, niewielka, bo zaledwie 6-procentowa grupa na ataki hakerskie motywowane politycznie.
Wynik badania wyraźnie wskazują, z jakimi problemami borykają się na co dzień prywatne firmy – mówi Damian Kowalczyk z laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery. Specjaliści bezpieczeństwa IT nie ulegają raczej emocjom i modom zatem można założyć, że te 41% miało już do czynienia z cyberprzestępczością – dodaje. Dlatego też wskazują ją, jako realne i poważne zagrożenie.

Stan zabezpieczeń jest średni lub zbyt niski


Pytani o poziom zabezpieczeń IT w polskich firmach w 60% uznali, je za średni. 32% twierdzi, że jest on zbyt niski, a 8% ocenia, jako wysoki.
Jak mówi Damian Kowalczyk – Poziom bezpieczeństwa oceniany przez specjalistów, jako średni należy rozumieć, jako niewystarczający.
Osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo lepiej niż inni zdają sobie sprawę ze skali współczesnych cyberzagrożeń.

To rzeczywisty dysonans, który potwierdzają zresztą doświadczenia informatyków śledczych Mediarecovery wynikające z wdrożeń i analiz bezpieczeństwa.
Z jednej strony specjaliści odpowiedzialni za bezpieczeństwo IT dokładnie wiedzą jakie mają potrzeby w zakresie zabezpieczeń, z drugiej zderzają się z realiami finansowanymi rodzimych przedsiębiorstw – dodaje Kowalczyk.
Część właścicieli firm po prostu nie chce wydawać zbyt wiele na bezpieczeństwo IT wychodząc z założenia, że informatycy powinni poradzić sobie tymi narzędziami, które mają. Powstaje wówczas sytuacja patowa – twierdzi Damian Kowalczyk.

Chcą chronić swoje sieci przed… smartfonami


Prawie połowa ankietowanych – 47% - wskazało rozwiązania typu Mobile Device Management (zarządzanie urządzeniami mobilnymi), jako technologie bezpieczeństwa, która będzie rozwijać się najszybciej. 29% uważa za takie technologie platformy reakcji na incydenty informatyczne, a 18% Security Operation Centre. 6% wskazuje rozwiązania typu SIEM.

I rzeczywiście smartfony i inne urządzenia mobilne stanowią prawdziwe wyzwanie dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo IT.
W dobie powszechnego dostępu do Internetu, ogromnego nasycenia rynku urządzeniami przenośnymi oraz przechowywania na nich ogromnych ilości informacji ciężko oddzielić sprawy prywatne od firmowych – uważa Damian Kowalczyk z Mediarecovery.
To co z jednej strony jest korzyścią dla szefów, jest problemem dla specjalistów bezpieczeństwa.

fot. mat. prasowe

Cyberwojny się nie obawiamy

Ponad 2/3 firm planuje inwestycje w kwestie związane z bezpieczeństwem IT.


Trudno zabraniać pracownikom korzystania ze służbowych skrzynek pocztowych na prywatnych smartfonach, w końcu dzięki temu zwiększa się ich efektywność.
Jednak z tego powodu dochodzi do przemieszania danych prywatnych i służbowych. Bez wsparcia technologią nie da się zaprowadzić porządku – podsumowuje Damian Kowalczyk.


Informacje o badaniu
Badanie ankietowe przeprowadzono 24 października 2014 roku na grupie prawie 120 specjalistów bezpieczeństwa IT i informatyków śledczych, podczas VI Ogólnopolskiej Konferencji Informatyki Śledczej.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: