eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Boże Narodzenie 2014: ile wydamy na prezenty?

Boże Narodzenie 2014: ile wydamy na prezenty?

2014-11-26 12:36

Przeczytaj także: Boże Narodzenie po polsku czyli zastaw się a postaw się


Kogo najtrudniej obdarować?


Okazuje się, że Polakom najtrudniej wybrać prezent dla chłopaka lub męża (19% badanych ma z tym kłopoty) oraz ojca (15%). W Niemczech – ojcowie są tymi najbardziej problematycznymi, w Belgii i Brazylii – matki. Zaraz po ojcach, w Polsce trudno uszczęśliwić również członków dalszej rodziny (14%). To właśnie im kupujemy upominek w ostatniej chwili lub w ogóle o tym zapominamy (31%). Z kolei najłatwiej uszczęśliwić naszych znajomych oraz kolegów z pracy – tutaj wybór sprawia trudność tylko 5% z nas. Spośród rodziny, najłatwiej wybrać coś dziadkom i siostrom (po 6%).

Mało czasu poświęcamy na wybór prezentu dla męża lub chłopaka – prawie 1/8 ankietowanych kobiet wybiera go w opcji last minute.

Panowie okazują się bardziej zapobiegawczy i swoim żonom lub dziewczynom prezent planują wcześniej. Siostry i dzieci również dostają najbardziej przemyślane upominki - tylko 4% respondentów kupuje je dla nich w ostatniej chwili.

Nigdy nie zapominamy obdarować dzieci (0% kiedykolwiek o nich zapomniało), rzadko zdarza się też pominąć dziewczynę lub żonę, mamę oraz siostrę (zdarzyło się to jedynie 2% respondentów). Niestety aż 7% dziadków zostało niegdyś pominiętych przez ankietowanych.
W kwestii wymówek, aż 43% deklaruje, że przyznaliby się do zapomnienia. Ci, którzy mają mniej odwagi zadeklarowaliby: „znalazłem/am idealny prezent, ale musiałem/am go specjalnie zamówić z magazynu i jeszcze nie dotarł” (35%).

Prezenty do zwrotu


Jak wygląda kwestia zadowolenia z otrzymanych prezentów? Zadowolenie deklaruje 50% osób, średnio zadowolonych jest 13%, a bardzo niezadowolonych tylko 1,3%. Wśród pozostałych krajów, to Holendrzy są najbardziej zadowoleni z upominków (64%), a najtrudniej dogodzić Niemcom – aż 60% z nich nie do końca przypadły do gustu podarki ostatniego roku.

Jeśli chodzi o „prezenty przechodnie” – 53% z nas nie oddałoby tego nietrafionego, uważając, że to niewłaściwe. Jednocześnie aż 40,5% planuje oddać nietrafione upominki w przekonaniu, że nikt tego nie zauważy. Demaskacji obawia się tylko 5% badanych. Oprócz oddawania nieudanych prezentów, niewiele osób przeznacza je na cele charytatywne (niewiele ponad 8%). Tego typu drobiazgi zazwyczaj są odkładane na bok i zapominane (ponad 34%), jak również sprzedawane online (7,9%). Wiele osób jednak używa ich, by nikogo nie urazić (14,9%). Dobrą wiadomością jest to, że aż 18,4% respondentów nie dostaje prezentów, których nie chce.

Spośród innych krajów to Brytyjczycy są najbardziej skłonni do puszczenia niechcianego prezentu w obieg – 60% zdecydowałoby się na taki krok.

Jakie prezenty chcemy dostawać?


Okazuje się, że najwięcej osób liczy na „coś osobistego, znaczącego, refleksyjnego” (36,7%). Na drugim miejscu znalazła się romantyczna wycieczka z ukochanym (28,3%), dalej – spędzanie czasu z bliskimi (18%). Czwarte miejsce zajęły pieniądze, na równi z „doświadczeniem życia”, takim jak skok ze spadochronem czy rajd samochodowy.

fot. mat. prasowe

Wymarzone prezenty

Największy odsetek respondentów chciałby otrzymać coś osobistego, refleksyjnego


Co jeszcze ma znaczenie?


Najbardziej żywą tradycją świąteczną w Polsce jest wigilijna kolacja – kultywuje ją 77% respondentów. Kolejnym ważnym zwyczajem są dekoracje w domu (73,5%), a także żywa choinka (55,7%). Sztuczną dekoruje 26,8% ankietowanych.

Niektóre niekonwencjonalne tradycje respondentów to: dzielenie się opłatkiem ze zwierzakami, niewstawanie od stołu podczas wigilijnej kolacji, dwie wigilie w związku z rozwiedzionymi rodzicami, szukanie pieroga z niespodzianką czy wybieranie najpiękniejszej bombki.

Na pytanie, czy wzięli kiedykolwiek kąpiel ze świątecznym karpiem, 17,5% respondentów przyznało, że nie, ale teraz o tym myśli. Dla 1,2% jest to tradycja, choć 81,3% nadal uważa, że to „obrzydliwe”.

Informacje o badaniu


Badanie przeprowadzono między 29.10-2.11.2014 na próbie 11970 respondentów z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Australii, Brazylii i Argentyny. Polska próba wyniosła 369.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: