eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Ustawa o OZE powinna wspierać morskie farmy wiatrowe

Ustawa o OZE powinna wspierać morskie farmy wiatrowe

2014-10-02 12:18

Przeczytaj także: Morskie farmy wiatrowe szansą dla Polski?


W obecnych realiach regulacyjnych inwestowanie w przygotowanie projektów morskich farm wiatrowych jest dla większości inwestorów zbyt ryzykowne. Samo wykonanie badań środowiskowych niezbędnych do uzyskania decyzji środowiskowej uprawniającej do udziału w aukcji, to koszty rzędu kilkunastu milionów złotych na projekt. Aby uzyskać pozwolenie na budowę trzeba wydać nawet 150 mln zł na badania geotechniczne i projekt budowlany. Żaden inwestor nie podejmie decyzji o wydaniu takich pieniędzy bez określenia wcześniej możliwych przychodów, a tego bez udziału w aukcji nie da się zrobić. Brak przewidywalności dalszych zasad realizacji projektów morskich farm sprawia, że wielu inwestorów wstrzymuje się z opłaceniem wydanych pozwoleń lokalizacyjnych, co znacząco uszczupla zakładane wpływy budżetu państwa.

Doświadczenia takich krajów jak Dania i Wielka Brytania pokazują, że dzięki dynamicznemu rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej, mimo większych kosztów początkowych, koszt produkcji energii elektrycznej z MFW systematycznie spada. Według ekspertów z Wielkiej Brytanii i Niemiec do roku 2025 przewidywana redukcja kosztów dla MFW wyniesie ponad 30%, a produkcja energii przez morskie wiatraki będzie konkurencyjna względem energii ze źródeł konwencjonalnych już od roku 2030. Dla Polski rozwój morskich farm wiatrowych ma też szczególne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego. Wynika to z konieczności uzupełniania mocy wytwórczych, których - z uwagi na wiek źródeł konwencjonalnych - może wkrótce zabraknąć.

Według raportu firmy EY (wcześniej Ernst & Young) nt. korzyści dla polskiej gospodarki i uwarunkowań rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, osiągnięcie 6 GW mocy morskich farm wiatrowych w 2025 roku pozwoli na rozwój zaplecza logistycznego i elektromaszynowego w Polsce, w tym także portów i przemysłu stoczniowego świadczącego usługi przy budowie i obsłudze farm wiatrowych. Będzie to miało znaczenie dla zwiększenia udziału nakładów inwestycyjnych i wydatków operacyjnych pozostających w kraju. Rozwój gospodarczy Polski poprzez inwestycje i realizowanie zamówień w sektorach powiązanych, powinien przełożyć się na:
  • 73,8 mld PLN łącznej wartości dodanej w latach 2012 - 2025
  • 31,8 tys. nowych miejsc pracy w latach 2012 - 2025
  • 14,9 mld PLN przychodów do sektora finansów publicznych w latach 2012 – 2025, w tym 12,2 mld PLN dla budżetu centralnego i 2,7 mld PLN dla samorządów
  • uniknięcie emisji około 40 mln ton CO2 oraz kosztów z tym związanych (około 1,6 mld PLN) do 2025 roku

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: