eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego III kw. 2014

Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego III kw. 2014

2014-09-23 17:11

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego III kw. 2013


WYBRANE WYNIKI BADANIA


Wskaźnik BIG w poszczególnych sektorach

Z najnowszego Raportu BIG wynika, że w dwóch obszarach spośród trzech głównych, zanotowano ujemną dynamikę wskaźnika bezpieczeństwa. Dotyczy to w szczególności dostawców usług masowych. Wskaźnik BIG na koniec sierpnia spadł w tej grupie aż o 9,9 pkt. proc. i wynosi obecnie 9,9 pkt., tym samym jest on najniższy w całym 2014 r. Taka sytuacja wynika z częstszego występowania problemu nieterminowego regulowania płatności przez kontrahentów tej grupy przedsiębiorstw. Trudności te spowodowały także wzrost poczucia, że jest to poważna przeszkoda w prowadzeniu biznesu.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik BIG w poszczególnych sektorach

Najnowszy Raport BIG wskazuje, że ujemną dynamikę wskaźnika bezpieczeństwa odnotowano w dwóch obszarach spośród trzech głównych.


W tym samym czasie spadek zanotowali także dostawcy usług finansowych. Wskaźnik BIG w tej grupie w ciągu ostatnich 3 miesięcy zmalał o 2,7 pkt. proc. i obecnie osiągnął poziom 22,3 pkt. Pomimo tendencji spadkowej, którą możemy obserwować od początku 2014 roku, wynik nadal należy do najlepszych w tym segmencie wśród badanych od 2007 r.

W 27 edycji badania możemy także zaobserwować gwałtowny wzrost Wskaźnika BIG, który widać wśród przedsiębiorców - wzrósł on aż o 8,2 pkt. proc. do poziomu 16,8 pkt. proc.

Zdolność kontrahentów do regulowania bieżących zobowiązań

Co ciekawe w czasie ostatnich trzech miesięcy nie uległa zmianie ocena respondentów dotycząca zdolności kontrahentów do regulowania bieżących zobowiązań. Nadal prawie 2/3 przebadanych firm (63 proc.) wysoko ocenia swoich partnerów biznesowych.

fot. mat. prasowe

Zdolność kontrahentów do regulowania bieżących zobowiązań

Zdolność kontrahentów do regulowania bieżących zobowiązań różni się w zależności od branży. Najlepiej oceniają ją przedstawiciele dostawców usług finansowych.


Najlepiej zdolność do regulowania bieżących zobowiązań przez swoich kontrahentów oceniają przedstawiciele dostawców usług finansowych, wśród których 72 proc. wyraziło pozytywną opinię w tym zakresie (wzrost o 2 pkt. proc.). Aż 68 proc. firm z branż turystycznej i e-commerce, wysoko ocenia swoich kontrahentów. Oznacza to przyrost w porównaniu z poprzednią edycją badania odpowiednio o 4 pkt. proc. oraz 10 pkt. proc.

Największy spadek oceny zdolności do regulowania bieżących zobowiązań odnotowano w sektorze usług masowych. W porównaniu z wynikami z maja 2014 r. wyniósł on 16 pkt. proc. Obecnie co drugi respondent (52 proc.) tego sektora wysoko ocenia zdolność swoich kontrahentów do rozliczania świadczeń.

Ograniczenie ryzyka finansowego

Najnowszy Raport BIG wskazuje również, że niemal co trzecia firma (32 proc.) w celu ograniczenia ryzyka finansowego w ostatnim kwartale sprawdzała klientów w Rejestrze Dłużników BIG. Najczęściej takie działania podejmowali dostawcy usług finansowych (66 proc.), co może wiązać się z ich lepszej znajomości narzędzi, służących weryfikowaniu kondycji finansowej kontrahenta. Co ciekawe, drugą w kolejności branżą, która sprawdza klientów w Rejestrze Dłużników BIG są firmy budowlane (34 proc.). Najrzadziej z miękkiej windykacji korzystają dostawcy usług masowych oraz przedsiębiorcy działający w innych, niewymienionych branżach.

fot. mat. prasowe

Działania podejmowane w celu odzyskania wierzytelności

Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo nie jest dokumentem, którego żądają badani. W ciągu ostatnich 3 miesięcy wymagało go tylko 7 proc. badanych firm.


Natomiast przedstawienia Certyfikatu Firmy Wiarygodnej Finansowo wymagało tylko 7 proc. badanych firm, najczęściej dostawcy usług masowych (12 proc.).


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: