eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 34/2014

Świat: wydarzenia tygodnia 34/2014

2014-08-23 16:56

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 33/2014

  • Bank of America zgodził się zapłacić 17 mld USD za swoje nieetyczne działania przed wybuchem kryzysu w 2008 roku. Udowodniono mu, że sprzedawał swoim klientom papiery wartościowe zabezpieczone kredytami hipotecznymi o wysokim poziomie ryzyka. Jest to rekordowa w Stanach Zjednoczonych ugoda zawarta między amerykańskim rządem, a pojedynczym przedsiębiorstwem. Te pieniądze zostaną podzielone między pokrzywdzonych klientów BoA, Departament Sprawiedliwości, oraz kilka stanów. W tym podziale będzie też uczestniczył przejęty przez niego bank Merrill Lynch. To pozwoli bankowi uniknąć sądowych procesów cywilnych z klientami. Nie jest to jedyny przypadek w rozliczeniach pokryzysowych. Podobne ugody zawarły: JP Morgan 13 mld USD) oraz Citigroup, 7 mls USD.
  • Zdaniem Roberta Shillera (laureata Nagrody Nobla), mamy obecnie do czynienia z jedną z czterech największych baniek spekulacyjnych w historii. Wcześniej wystąpiły one w 1929, 1999 i 2007 roku. Podobny pogląd posiada znany amerykański inwestor giełdowy George Soros "postawił" ponad 2 mld USD na to, że rynek amerykańskich akcji załamie się. To skutek zbytniego optymizmu inwestorów, którzy przeceniają wartość giełdową akcji.
  • Na początku sierpnia Rosja wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i Norwegii. To była odpowiedź na sankcje zastosowane wobec niej przez Zachód w związku z konfliktem na Ukrainie. Zachodnie sankcje objęły bankowość, technologie oraz broń i sprzęt wojskowy. By zaspokoić potrzeby rynku, Rosja stosuje zróżnicowaną politykę. Wiele wskazuje na to, że Indie oferując duże partie mięsa wołowego zastąpią na trwale dotychczasowych, australijskich dostawców. Zastąpienie licznych dostawców greckich zaoferowała Turcja. Jednak w wypadku Grecji rosyjskie instytucje zamierzają podtrzymać robocze kontakty, aby po uchyleniu sankcji dostawy greckich artykułów mogły niezwłocznie zostać wznowione.
  • Szef Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji oświadczył, że niektóre kraje nie zdołają już wrócić na rosyjski rynek po zniesieniu embarga żywnościowego, gdyż ich miejsce zajmą inni dostawcy, z których nie zrezygnują. Dotyczy to między innymi Dalekiego Wschodu, który praktycznie korzystał z dostaw mięsa wieprzowego z USA i Kanady. Teraz ich miejsce zajmą dostawcy z Chin i wszystko wskazuje na to, że amerykańscy i kanadyjscy dostawcy nie zdołają wrócić.
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym (przygotowywany przez Markit Economics), wyniósł w sierpniu 58,0 pkt wobec 55,8 pkt w lipcu. Wartość indeksu PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.
  • Według Urzędu Statystyki Rynku Pracy wskaźnik cen konsumenckich (CPI) wyrównanych sezonowo w USA wzrósł w lipcu o 0,1% m/m, W ujęciu niewyrównanym sezonowo ceny producentów w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły o 2,0%.
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w sierpniu 50,3 pkt. wobec 51,7 pkt. w lipcu. Wskaźnik ten jest na poziomie najniższym od 3 miesięcy.
  • Bank of America Merrill Lynch (BAML) prognozuje, że w 2014 r. średnia cena ropy europejskiej Brent wyniesie 110 USD/baryłkę, a w 2015 r. - 108 USD (wcześniej prognozowano 106 USD i 103 USD. Wynika to stąd, że w ocenie Banku produkcja ropy w Kazachstanie, Brazylii i Iraku będzie niższa niż wcześniej zakładano.
  • Analitycy działający na rynku ropy twierdzą, że eskalacja konfliktu zbrojnego w Iraku może spowodować wzrost ceny baryłki Brent nawet o 40-50 USD. Równocześnie przewidują zawarcie ugody z Iranem, zniesienie sankcji naftowych wobec tego kraju, co natychmiast spowodowałoby obniżkę ceny o 5-8 USD na baryłce. Niebezpieczeństwem dla światowego rynku ropy są także konflikty w Libii i w krajach afrykańskich.
  • Sankcje Zachodu wobec Rosji nie przeszkadzają w robieniu wspólnych interesów. Rosyjski państwowy koncern Rosnieft wraz z norweskim koncernem Statoil rozpoczynają wspólne wiercenie na Morzu Barentsa, na arktycznych wodach terytorialnych Norwegii. Rosnieft otrzymał udziały w złożu podczas ubiegłorocznej rundy licencyjnej w Norwegii. Tego lata poszukiwania na arktycznych wodach terytorialnych Rosji zamierza rozpocząć inny globalny gracz na rynku ropy - ExxonMobil. Będzie to także realizowane we współpracy z Rosnieftem. Umowę o współpracy w poszukiwaniu ropy na wodach arktycznych z Rosnieftem podpisały również Statoil i włoski koncern Eni. Jak wiadomo zachodnie sankcje objęły Rosnieft i prezesa tej spółki Igora Sieczyna. Według ekspertów. Arktyka może w wydobyciu ropy i gazu odegrać podobną jolę jak Zatoka Arabska czy wcześniej.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

DOPIERO WE WRZEŚNIU FED ZAPOWIE EWENTUALNE PRZYSPIESZENIE PODWYŻEK STÓP PROCENTOWYCH

W piątek inwestorzy będą słuchać z uwagą wystąpienia szefowej Fed Janet Yellen, która weźmie udział w corocznym spotkaniu banków centralnych w Jackson Hole. Koniunktura w USA poprawia się szybciej, niż prognozowano, na co wskazali także członkowie Fed w opublikowanym w środę stenogramie z posiedzenia FOMC. Zdaniem ekonomistów Yellen odłoży jednak zapowiedź ewentualnej korekty polityki do września, kiedy bank centralny opublikuje nowe prognozy makroekonomiczne.

– Rynek oczekuje interpretacji danych za ostatnie kilka miesięcy przez Fed i czy to zmieni w jakiś sposób politykę banku centralnego w ciągu najbliższego roku. To jest to, co się liczy dla rynków finansowych. Tego dowiemy się we wrześniu, ponieważ w Jackson Hole Janet Yellen w zasadzie niczego nie wykluczy ani niczego nie zapowie. W związku z tym uważam, że to wystąpienie będzie po prostu neutralne dla rynków finansowych, choć inwestorzy będą je śledzić bardzo uważnie i gdyby ewentualnie jakieś nowe stwierdzenia się pojawiły, to oczywiście reakcja rynków będzie natychmiastowa – ocenia Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski.

W środę rynki poznały tzw. minutes, czyli zapisy z przebiegu lipcowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), których treść – zdaniem analityków – wskazuje na rosnącą zgodę w Fed co do możliwości wcześniejszej podwyżki stóp procentowych. Członkowie FOMC zwrócili uwagę na to, że spadek bezrobocia oraz wzrost inflacji w kierunku celu polityki Rezerwy Federalnej następuje szybciej niż wcześniej prognozowano. Fed zapowiedział, że nie podwyższy stóp procentowych, dopóki stopa bezrobocia nie spadnie poniżej 6,5 proc., tymczasem w lipcu wyniosła 6,2 proc. Zwolennicy łagodnej polityki monetarnej wewnątrz FOMC twierdzą jednak, że to wciąż więcej od naturalnej stopy bezrobocia, czyli właściwej dla gospodarki w równowadze.

W czasie piątkowego wystąpienia przewodniczącej Janet Yellen inwestorzy będą starali się znaleźć potwierdzenie tej stopniowej zmiany retoryki ze strony amerykańskiego banku centralnego. Tym bardziej że Yellen, choć postrzegana jest przez rynek jako zwolenniczka łagodnej polityki monetarnej, unika głoszenia własnych poglądów i przedstawia stanowisko kompromisowe między „jastrzębiami” i „gołębiami” w FOMC – twierdzi Kwiecień.

– Janet Yellen przyzwyczaiła nas do tego, że nie lubi puszczać pary z ust, nie lubi prowadzić polityki w ten sposób, że gdzieś coś sygnalizuje w swoich prywatnych wystąpieniach i później dopiero Fed to robi. Tak było kilka lat temu, kiedy Ben Bernanke, ówczesny szef Rezerwy Federalnej, zapowiedział w Jackson Hole, nieformalnie, ale jednak, wprowadzenie drugiej rundy programu skupu obligacji – wskazuje główny ekonomista X-Trade Brokers DM.

W czasie wrześniowego posiedzenia FOMC Janet Yellen będzie musiała bardziej precyzyjnie odnieść się m.in. do polityki stóp procentowych, ponieważ zostaną wtedy opublikowane nowe projekcje Fed, w tym prognozy dotyczące kształtowania się stóp procentowych według poszczególnych członków FOMC.

– Natomiast wydaje mi się, że w takim wystąpieniu bardziej osobistym, oczywiście prowadzonym w ramach funkcji prezesa Fed, ale jednak wystąpieniu, gdzie ona głosi swoje poglądy na temat polityki pieniężnej, po prostu opisze to, co dotychczas wiemy. Czyli, że program skupu obligacji jest wygaszany, że zostanie wygaszony w październiku, że sytuacja na rynku pracy się poprawia, ale stopa bezrobocia jest ciągłe powyżej poziomu, który Fed uważa za naturalny, że inflacja jest poniżej celu i zadaniem Fed jest jego osiągnięcie – twierdzi Przemysław Kwiecień.

Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: