eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Kopia zapasowa zawsze ważna

Kopia zapasowa zawsze ważna

2005-09-29 14:21

Przeczytaj także: 3 mity i 2 porady na Światowy Dzień Backupu


Dane bezpieczne jak bezpieczne są nośniki

Zwykłe dyskietki 1,44 MB już dawno przestały być niezawodnym i wystarczająco pojemnym medium. W zastosowaniach domowych wiele osób wykorzystuje do archiwizacji danych krążki CD-R, CD-RW oraz DVD. Nagrywalne krążki CD i DVD mają wiele zalet: są łatwo dostępne i stosunkowo tanie, a duży wybór nagrywarek zwiększa ich atrakcyjność. Mają jednak poważną wadę - małą pojemność, nie wystarczającą do pełnego backupu przeciętnego domowego systemu. Ze względu na spadające ceny podzespołów komputerowych, w wielu zastosowaniach - także w systemach domowych, używanych przez osoby prywatne, coraz popularniejsze staje się tworzenie kopii zapasowych na dodatkowych dyskach twardych. Dodatkowy dysk w systemie to niewielki już wydatek, mogący jednak znacznie zminimalizować zakres utraconych danych w przypadku awarii głównego dysku.

Nośnikami używanymi do tworzenia kopii zapasowych oraz archiwizacji, których pozycja od wielu lat pozostaje prawie niezagrożona, są taśmy magnetyczne. Zaletą napędów taśmowych jest ich wysoka niezawodność i trwałość zapisu na nośniku (zwykle około 10-20 lat). Ważna jest również wysoka pojemność, niedostępna przy korzystaniu z innych mediów. Obecnie używane taśmy mogą pomieścić maksymalnie do ponad 100 GB danych, biblioteki taśmowe (łączące napędy taśmowe i urządzenia zmieniające taśmy) osiągają zaś pojemności wielu terabajtów. Nośnik taśmowy jest także najtańszą metodą składowania danych, z najniższym kosztem za 1 GB zapisanej informacji.

Wybór technologii archiwizacji lub tworzenia kopii zapasowych zależy od wymagań stawianych całemu systemowi. Istotna jest pojemność takiego archiwum, prędkość przesyłu danych i czas dostępu do nich, niezawodność, bezpieczeństwo i czas bezawaryjnej pracy nośników, koszty nośników oraz urządzeń archiwizujących oprogramowania, i - czego nie można pominąć - skalowalność całego systemu archiwizacji, czyli możliwość łatwego dostosowywania do zmieniających się potrzeb.


Niech zrobią to inni

Coraz popularniejsze jest archiwizowanie dokumentów papierowych wykonywane przez niezależne, specjalizujące się w tym firmy. Zwalnia to klientów korzystających z takiej możliwości z konieczności posiadania własnego archiwum (zajmującego powierzchnię), jego odpowiedniego zabezpieczenia (systemy gaśnicze i alarmowe, klimatyzacja, strażnicy) i zapewnienia jego obsługi (w szczególności wyszukiwania niezbędnych w danej chwili dokumentów).

Możliwe jest także korzystanie z outsourcingu przy archiwizacji danych przechowywanych w formie elektronicznej. Dostawca takiej usługi proponuje wykonywanie archiwizacji danych za pośrednictwem internetu lub poprzez łącze dzierżawione.

poprzednia  

1 2

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skuteczny marketing wirusowy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: