eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Bagaż rejestrowany: tych przedmiotów nie zabierzesz

Bagaż rejestrowany: tych przedmiotów nie zabierzesz

2014-06-04 00:34

Bagaż rejestrowany: tych przedmiotów nie zabierzesz

Bagaż © chalabala - Fotolia.com

Od wielu już lat Polacy coraz śmielej podróżują po całym świecie, szczególnie w trakcie wakacji. Skłonność do podróżowania znacznie zwiększyło pojawienie się tanich przewoźników lotniczych, dzięki którym świat się w pewnym sensie "skurczył", a Polacy mogą za niewielkie kwoty odwiedzać nawet egzotyczne zakątki Europy i świata. Wybierając się za granicę samolotem czy wracając do kraju warto jednak pamiętać, że bagaż rejestrowany podlega ograniczeniom nie tylko co do jego wagi, ale również zawartości. Niektórych towarów nie wolno bowiem wywozić oraz przywozić.

Przeczytaj także: Kosztowne opłaty za bagaż w samolocie

Bagaż rejestrowany, inaczej nazywany bagażem odprawianym czy głównym, to bagaż o większych gabarytach i wadze od bagażu podręcznego, przewożony w luku bagażowym samolotu. Bagaż taki podlega odrębnej procedurze odprawy przed lotem. Procedura taka obejmuje zarówno kontrolę maksymalnych rozmiarów bagażu, jego wagi - tak, by mieściły się one w ramach określonych przez przewoźników (a po przekroczeniu których uiszcza się opłatę za nadbagaż), jak i odprawę celną oraz kontrolę bezpieczeństwa.

Zasady przewozu - ilość sztuk bagażu, jego wymiary i waga, oraz - co dla pasażerów jest szczególnie istotne - reguły odpłatności za bagaż rejestrowany, zależą od przewoźnika, rodzaju rejsu oraz klasy lotu. Przewoźnicy tradycyjni na ogół umożliwiają przewóz bagażu w ramach ceny biletu, różnicując tylko rozmiar i ilość dopuszczalnego bagażu od klasy, w której pasażer wykupiła bilet (stosując oczywistą regułę, że im w wyższej klasie podróżujemy, tym większy bagaż możemy zabrać). Cena przewozu bagażu jest w takim przypadku wliczona w cenę biletu. Inną politykę stosują tzw. tani przewoźnicy, nazywani także nisko kosztowymi liniami lotniczymi. U przewoźników takich w standardowej cenie biletu nie jest zawarty koszt przewozu bagażu (między innymi dzięki temu ich bilety są tańsze), a za bagaż rejestrowany płaci się oddzielnie. We wszystkich liniach lotniczych, bez względu też na klasę przelotu, za przekroczenie dopuszczalnej wagi i wymiarów bagażu, uiszcza się dość znaczne opłaty za nadbagaż.

W przypadku lotów czarterowych, czyli typowych dla turystyki zorganizowanej (z lotów takich najczęściej korzystają turyści, którzy wykupują w biurach podróży wakacyjne turnusy w Egipcie, Turcji, Tunezji, Grecji i innych krajach), o zasadach dotyczących przewozu bagażu informuje już operator turystyczny w trakcie zakupu wczasów. Najczęściej informacja taka ma postać broszurki, zawierającej oprócz danych o maksymalnej wadze i wymiarach bagażu, także listę towarów "zakazanych", których w bagażu nie wolno przewozić albo ze względów bezpieczeństwa, albo sanitarnych, celnych czy ochrony środowiska.

Czarna lista, czyli czego nie wolno

Podstawowym ograniczeniem co do zawartości bagażu rejestrowanego są względy bezpieczeństwa lotu, które nie pozwalają na przewóz przedmiotów mogących stworzyć zagrożenie dla samolotu, pasażerów, bezpieczeństwa lotu oraz operacji lotniczych. Z tego właśnie względu zakazane jest przewożenie artykułów łatwopalnych, wybuchowych, toksycznych, niebezpiecznych materiałów biologicznych oraz substancji radioaktywnych. Dla przeciętnego turysty oznacza to np. zakaz przewozu butli z gazem, paliwa do kuchenek turystycznych, benzyny, spirytusu, farb, zapałek, aerozoli z palną zawartością (kosmetyki, farby), pojemników ciśnieniowych, ale także niektórych typów baterii i akumulatorów, sprzętu elektronicznego i optycznego.

Nie wolno przewozić materiałów wybuchowych, czyli np. petard, sztucznych ogni, rac a także substancje, które w kontakcie z wodą wydzielają łatwopalne gazy, substancji utleniających, silnych magnesów, sprzętu i narzędzi z silnikami benzynowymi zawierającymi małe ilości paliwa.

Przewoźnicy dość często też zakazują przewożenia w bagażu rejestrowanym przedmiotów wartościowych (w tym pieniędzy i biżuterii), dzieł sztuki, metali szlachetnych, dokumentów firmowych, handlowych i innych, papierów wartościowych.

Bagaż rejestrowany podlega również ogólnym normom przewozu transgranicznego towarów żywnościowych i spożywczych (bezpieczeństwo sanitarne), dzieł sztuki i dóbr kultury, zwierząt zagrożonych oraz wyrobów z nich (znajdujących się na liście Konwencji Waszyngtońskiej CITES). Jako że regulacje te zależą od państwa, przed lotem na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych warto sprawdzić, jakich towarów nie można do danego kraju wwozić oraz wywozić.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: