eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Wczasy dla seniora: sezon trwa cały rok

Wczasy dla seniora: sezon trwa cały rok

2014-06-04 00:24

Wczasy dla seniora: sezon trwa cały rok

Seniorzy na wakacjach © drubig-photo - Fotolia.com

Polscy seniorzy, w ślad za swoimi europejskimi rówieśnikami, coraz częściej korzystają z uroków swobodnego podróżowania i wypoczynku. Emerytura, i związany z nią dostatek wolnego czasu nie zmusza ich jednak do wypoczynku tylko w sezonie letnim. Seniorzy mogą wypoczywać również i poza głównym sezonem, co z ich punktu widzenia ma istotną zaletę, wypoczynek poza sezonem jest po prostu dużo tańszy. Wczasy dla seniora nie muszą się zamykać w dwóch-trzech wakacyjnych miesiącach.

Przeczytaj także: Wczasy dla singla: od Ibizy do klasztoru

Osoby w wieku dojrzałym z ofert operatorów turystycznych korzystają coraz częściej. Obiegowa opinia, że jedynym miejscem wypoczynku dla emeryta jest ogródek działkowy albo sanatorium przeszła już na szczęście do historii.
Polscy seniorzy w ciągu ostatnich kilkunastu lat coraz śmielej korzystają z możliwości, które wynikły zarówno z otwarcia granic, jak i rozwoju rodzimej bazy turystycznej. Jako że emeryci są grupą o bardzo stabilnych dochodach (niekoniecznie wprawdzie wysokich), to stali się dla sektora turystycznego bardzo wdzięczną grupą klientów. Stąd też w ofertach biur podróży, hoteli, ośrodków wypoczynkowych, ośrodków spa znalazły się wczasy dla seniora, specjalnie sprofilowane zarówno do wymagań i potrzeb osób starszych, jak i możliwości ich portfeli.

Operatorzy turystyczni największe zyski osiągają w sezonie wakacyjnym. Liczni turyści, wysokie ceny, większa skłonność do wydawania pieniędzy na wypoczynek zwiększają dość mocno zyski. Wszystko to ucina się niemal natychmiastowo wraz z końcem sezonu turystycznego. O ile w lipcu i sierpniu ośrodki wypoczynkowe i znane kurorty pełne są turystów i wczasowiczów, to z początkiem września nadmorskie promenady i deptaki w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach zaczynają pustoszeć. Wraz z odpływem turystów zaczynają też spadać ceny, co otwiera możliwości wypoczynku dla osób z mniej zasobnymi portfelami, a takimi z reguły bywają seniorzy. Dlatego od września-października w kurortach coraz liczniej pojawiają się turyści o przyprószonych siwizną włosach.

Seniorzy chcący wybrać się na wczasy nie są już ograniczeni - jak za swojej młodości - ograniczoną liczbą ośrodków zakładowych lub FWP, do których mogli dostać skierowanie. Otworem stoi przed nimi i Polska i świat. Za kwotę około tysiąca złotych można już spędzić w Polsce poza sezonem dwa tygodnie w ciekawych turystycznie miejscach, w ośrodkach i hotelach o całkiem dobrym standardzie. Spokój, kontakt z przyrodą, wyciszenie, spacery, kontakt z rówieśnikami to zaledwie podstawowe możliwości oferowane seniorom. Za niewiele większe kwoty mogą już liczyć na oferty wypoczynku aktywnego, połączonego z aktywnością ruchową. Seniorzy mogą wypoczywać na wczasach z nordic walkingiem, z gimnastyką w basenie, jazdą na rowerze, intensywniejszymi spacerami i gimnastyką w terenie.

Również i kurorty zagraniczne poza sezonem są dużo tańsze. W cenie poniżej dwóch tysięcy złotych (łącznie z przelotem) można spędzić 10-14 dni w Egipcie, Tunezji czy Maroko. Początku jesieni w kraju, słot i deszczy można uniknąć na plażach Morza Czerwonego czy południowego wybrzeża Morza Śródziemnego, chłonąc całkiem jeszcze intensywne promienie Słońca.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: Wakacje 2014, wczasy, senior, seniorzy, wypoczynek

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Wczasy dla seniora: sezon trwa cały rok

    ANIA123454 / 2018-01-05 04:31:42

    Są już nawet oferty wczasów specjalnie skierowane do seniorów. Na przykład ośrodek wypoczynkowy nad morzem www.lazurosrodki.pl oferuje takie w całkiem niezłych cenach i to z wieczorkiem tanecznym! :) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: