eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Nieruchomości komercyjne w Polsce w ciągłym rozwoju

Nieruchomości komercyjne w Polsce w ciągłym rozwoju

2014-04-30 09:46

Przeczytaj także: Nieruchomości komercyjne w Europie: inwestorzy optymistyczni


Polska umiarkowanie wolna

Z danych zebranych przez Lion’s Bank wynika również, że Polska odnotowała progres w przygotowywanym przez Heritage Foundation i Wall Street Journal rankingu wolności gospodarczej (Index of Economic Freedom). W tym roku została sklasyfikowana na 50. pozycji (na 186 krajów). Oznacza to poprawę o 7 miejsc w stosunku do minionego roku i jest najlepszym polskim wynikiem w historii. Optymizm studzi fakt, że pomimo poprawy, jesteśmy wciąż krajem o umiarkowanym poziomie wolności. Progres wynika przede wszystkim z przyjętej deregulacji zawodów. Dobrze oceniono też swobodę handlu. Pod tym względem Polska zajęła 11. miejsce na świecie.

Autorzy tego raportu zwracają uwagę na fakt, że publikowany przez nich wskaźnik wolności gospodarczej w znacznym stopniu świadczy o zamożności kraju. Jak się bowiem okazuje, jeśli kraj zajmuje wysoką pozycję i charakteryzuje się tym samym swobodą prowadzenia działalności gospodarczej, to poziom dochodu narodowego brutto na mieszkańca jest wysoki. Potwierdzają to dane Międzynarodowego Funduszy Walutowego. W 10 najbardziej wolnych państwach PKB per capita wynosi średnio 38,6 tys. USD, podczas gdy w 10 najniżej sklasyfikowanych - zaledwie 6 tys. USD.

Inwestorzy patrzą nad Wisłę

Coraz lepsza kondycja rodzimej gospodarki przekłada się na większe zainteresowanie zagranicznych firm i pojedynczych inwestorów. Szczególnie dobrze wygląda to w porównaniu z innymi krajami naszego regionu. Z badania przeprowadzonego przez polsko-niemiecką Izbę przemysłowo-handlową wynika, że Polska jest najatrakcyjniejszym rynkiem dla inwestorów w Europie Środkowo-Wschodniej. Z ankiety, w której przepytano ponad 140 korporacji, wynika, że za największy atut uważane jest członkostwo w Unii Europejskiej i korzyści z tego płynące. Bardzo dobre notowania mają również polscy pracownicy, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje, są efektywni i zmotywowani. Doceniany jest także poprawiający się stan krajowej infrastruktury. Gorzej natomiast postrzegana jest ogólna sytuacja polityczno-gospodarcza, na co wpływ ma na przykład nieuregulowanie kwestii OZE (odnawialnych źródeł energii) oraz niestabilne ramy prawne dotyczące poszukiwań i wydobycia gazu z łupków. Za największe problemy inwestorzy uznali skomplikowanie i uznaniowość systemu podatkowego, działań administracji oraz nieprzejrzystość procesu zamówień publicznych.

Bardzo łaskawie Polskę ocenili natomiast autorzy raportu UNCTAD, czyli Konfederacji Narodów Zjednoczonych ds. handlu i rozwoju. Wytypowano w tym dokumencie najbardziej atrakcyjne inwestycyjnie rynki na lata 2013-2015, Polska znalazła się tu na czwartej pozycji w Europie, po Niemczech, Wielkiej Brytanii i Rosji. Według autorów duży wpływ na atrakcyjność naszego rynku ma utrzymywanie specjalnych stref ekonomicznych do roku 2026. Odbija się to na wielkości napływającego kapitału zagranicznego, a także stymuluje zwiększanie liczby miejsc pracy. Polska została również uznana przez Financial Times za 6. najbardziej perspektywiczny rynek inwestycyjny w 2013 roku w Europie oraz pierwszy w Europie centralnej i wschodniej.

Jakub Potocki,
Bartosz Turek,

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: