eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm w Europie Środkowo-Wschodniej 2013

Upadłości firm w Europie Środkowo-Wschodniej 2013

2014-04-22 11:04

Przeczytaj także: Upadłości firm III 2014


Sytuacja gospodarcza nadal ma niekorzystny wpływ na branżę budowlaną

Przytłumiony popyt, zmniejszenie wydatków ze strony gospodarstw domowych oraz rosnąca konkurencja mają w bezpośredni sposób niekorzystny wpływ zarówno na sektor sprzedaży hurtowej, jak i handlu detalicznego. W drugiej połowie 2013 roku można było zauważyć powolne odbicie się branży od dna, co było skutkiem niskiego poziomu inflacji oraz oznak powracającej pewności konsumentów.

Branża budowlana w krajach Europy Środkowo-Wschodniej wciąż pozostaje w fazie osłabienia, a słabe długoterminowe wyniki w tym sektorze nie uległy poprawie w ciągu 2013 roku. Sytuacja ta wywołała „efekt domino” i recesja w branży budowlanej wpłynęła także na inne sektory powiązane z budownictwem, takie jak produkcja metali, maszyn i innych sprzętów wykorzystywanych przez firmy budowlane. W najbliższej przyszłości nie przewiduje się jednak zaistnienia okoliczności sprzyjających poprawie sytuacji w branży budowlanej. Firmy będą mogły odczuć napływ funduszy z Unii Europejskiej pochodzących z budżetu na lata 2014-2020 najwcześniej dopiero pod koniec bieżącego roku. Ponadto, firmy wciąż nie przejawiają chęci do rozpoczęcia inwestycji w aktywa trwałe, ponieważ nie mają pewności co do ostatecznego zakończenia okresu spowolnienia gospodarczego i rozpoczęcia się ożywienia.

Wskaźniki upadłości z tendencją zniżkową w 2014 roku

Początek roku 2014 daje nadzieję na poprawę sytuacji gospodarczej. Coface szacuje, że średnie tempo wzrostu gospodarczego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej wzrośnie niemal dwukrotnie, zwiększając się z poziomu 1,2% w roku 2013 do 2,2% w roku 2014. Siłą napędową tych zmian na lepsze będą kraje bałtyckie z Łotwą i Litwą na czele całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej, których wzrost jest szacowany odpowiednio na poziomie 4,2% i 3,4%. Ponadto pozostałe kraje Europy Środkowo-Wschodniej także odnotują zwiększone w stosunku do 2013 roku tempo wzrostu. Główną przyczyną tendencji wzrostowej stanie się zwiększenie eksportu oraz konsumpcji prywatnej. Poprawiające się środowisko gospodarcze powinno zwiększyć pewność przedsiębiorstw w zakresie podejmowanych przez nie decyzji biznesowych i powrót do inwestycji w środki trwałe.

Mimo, iż ożywienie gospodarcze w Europie Zachodniej jest spodziewane, tempo wzrostu w krajach regionu będzie w roku 2014 umiarkowane, na poziomie 1,0%. Wzrost ten będzie napędzany przez dwie silne gospodarki - Austrię i Niemcy, które powinny odnotować wzrost na poziomie 1,7%. Każdy z tych krajów odczuje pozytywne skutki wzrostu konsumpcji ze strony gospodarstw domowych, będącej skutkiem najniższych stóp bezrobocia w całej Unii Europejskiej, wzrostu wynagrodzeń, a także rosnącego popytu zewnętrznego na produkty oferowane przez te kraje.

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej skorzystają na poprawie sytuacji swych głównych zagranicznych partnerów handlowych. Oczywiście będzie musiało upłynąć trochę czasu zanim firmy staną się mniej powściągliwe w swych działaniach, a rezultaty tych działań staną się widoczne w ich wynikach finansowych. W czasie, gdy Polska i Łotwa powinny odnotować spadek liczby upadłości w bieżącym roku, inne kraje wciąż będą borykać się z dalszym wzrostem postępowań upadłościowych. Najwyższe wzrost liczby bankructw odnotują Czechy, Węgry, Rumunia, a także Chorwacja i Słowenia

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: