eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Monitor Rynku Pracy II 2014

Monitor Rynku Pracy II 2014

2014-04-10 12:08

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy XII 2013


Jednocześnie, w ostatnim kwartale widoczny jest wyraźny wzrost optymizmu Polaków w kwestii możliwości znalezienia nowej pracy. Aż 75% badanych jest przekonana, że w razie konieczności, znajdzie nowe źródło utrzymania w okresie najdalej 6 miesięcy. Na tle krajów UE, w których średnia wynosi 61%, Polacy – zwłaszcza mężczyźni i osoby młode z kilkuletnim doświadczeniem w pracy - cechują się dużym entuzjazmem.

Jak wskazuje Kajetan Słonina: „Odpowiedzi ankietowanych pokazują, że polski rynek pracy odzyskuje równowagę. Z jednej strony obawy o utratę pracy stopniowo się stabilizują, z drugiej dostrzegamy dostępność ofert nowego zatrudnienia. Dla wszystkich sytuacja ta jest korzystna. Pracownikom umożliwia bowiem spokojniejsze, świadome podejmowanie decyzji o miejscu zatrudnienia. Z kolei pracodawcom daje to szansę na rozwój dzięki zaangażowanej, kreatywnej kadrze - choć oczywiście pod warunkiem przygotowania oferty adekwatnej do oczekiwań pracowników.”

Zmiana pracy? Tak, ale nie za wszelką cenę

Znaczącemu zrywowi rotacji na początku roku, nie towarzyszy podobnie duży wzrost otwartości na zmianę miejsca pracy w przyszłości. W stosunku do poprzedniego kwartału indeks mobilności podniósł się tylko nieznacznie do poziomu 104 punktów (wzrost ze 101 w 4Q2013). Na tle 16 badanych krajów europejskich, gdzie średnia wielkość indeksu mobilności wyniosła 99 punktów, Polacy pozostają jednym z najbardziej otwartych na zmianę miejsca pracy narodem.

fot. mat. prasowe

Szansa na znalezienie nowej pracy

Wysoki optymizm Polaków w ocenie możliwości znalezienia nowej pracy dotyczy w większej mierze mężczyzn niż kobiet.


Jednak długookresowa analiza skłonności do zmiany pracodawcy w naszym kraju pokazuje stopniowe uspokajanie dynamiki indeksu mobilności. Wskaźnik ten co prawda przed rokiem był tylko niewiele wyższy (105 punktów), jednak w tym samym okresie roku 2012 wynosił 109 punktów, a w 2011 roku aż 117 punktów.
Równolegle do wystudzania chęci zmiany pracy rośnie satysfakcja badanych Polaków z aktualnego pracodawcy. Grupa osób zadowolonych i bardzo zadowolonych z wykonywanej pracy jest obecnie najwyższa od dwóch lat (73%), co plasuje Polskę powyżej średniej pozostałych krajów UE.

„Obecna edycja badania Randstad pokazuje jedną z ważniejszych cech pracowników w Polsce – relatywnie wysoką ostrożność. Gdy sytuacja na rynku zaczyna się poprawiać, co sygnalizuje subiektywne poczucie większej szansy znalezienia pracy, gotowość do tej zmiany specjalnie się nie zmienia, tak jakby pracownicy liczyli na to, że u obecnego pracodawcy sytuacja wkrótce miała się poprawić. Albo po prostu czekali na pojawienie się lepszych ofert na rynku pracy, co powinno nastąpić, jeśli wrócą czasy bardzo dobrej koniunktury gospodarczej. Pracodawcy powinni mieć tego świadomość – już niebawem rezygnacja z podwyżek płac może oznaczać rezygnację z najlepszych pracowników. – podsumowuje Łukasz Komuda.

fot. mat. prasowe

Indeks mobilności

W porównaniu do poprzedniej edycji badania indeks mobilności dla Polski wzrósł o 3 punkty do poziomu 104. Jest to jednak nadal jeden z najniższych w historii 15 edycji badania.


Informacje o badaniu
“Monitor Rynku Pracy” jest kwartalnym sondażem realizowanym w 33 krajach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk (kraje biorące udział w badaniu: Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Kanada, Chile, Chiny, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Grecja, Hong Kong, Węgry, Indie, Włochy, Japonia, Luksemburg, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Norwegia, Polska, Singapur, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Holandia, Turcja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone). Badanie po raz pierwszy przeprowadzono w Polsce na początku 2010 roku.

Sondaż jest przeprowadzany poprzez ankiety on-line w grupie respondentów w wieku od 18 do 64 lat, pracujących minimum 24 godziny w tygodniu (z wykluczeniem osób samozatrudnionych). Dobór prób dla badanych populacji jest przeprowadzany przez międzynarodowy instytut Survey Sampling International. Próba w Polsce wynosi 405 respondentów (w całym badaniu wzięło udział w tej fali 14.372 osób). Bieżąca, 15 edycja badania, została zrealizowana w okresie od 13 do 30 lutego 2014 r.



poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: