eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 14/2014

Europa: wydarzenia tygodnia 14/2014

2014-04-06 10:44

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 13/2014

  • Według Ernst & Young i Oxford Economics. PKB eurolandu ma w 2018 r. być wyższe tylko o 5 proc. niż przed kryzysem 2008 r. Te prestiżowe instytucje prognozują coroczny wzrost gospodarczy nieprzekraczający 1,6 proc. wzrost gospodarczy i 11-proc. bezrobocie co najmniej do 2018 r.
  • Według Eurostat-u inflacja w strefie euro wyniosła w marcu 0,5 proc. r/r. W lutym 2014 ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,7 proc.r/r. Największy spadek cen dotyczy energii (o 2,1 proc. r/r). r/r, produkty przemysłowe zdrożały 0,3 proc. r/r, natomiast jedzenie, alkohol i wyroby tytoniowe wzrosły o 1 proc. r/r.
  • Stopa bezrobocia w strefie euro w lutym (po uwzględnieniu czynników sezonowych) wyniosła 11,9 proc.(podobnie jak w styczniu). Przeciętna stopa bezrobocia w 28 krajach UE wyniosła 10,6 proc. (wobec 10,7 proc. w styczniu). Najwyższa była w Hiszpanii: 25,6 proc., najniższa w Austrii: 4,8 proc. W Polsce stopa bezrobocia wyniosła 9,7 proc. (wobec 9,8 proc. w styczniu) - według metodologii Eurostat-u.
  • Według Instytutu Statystycznego Istat do 13 proc. wzrósł w lutym we Włoszech wskaźnik bezrobocia. Jest on najwyższy od 37 lat. Bez pracy jest 3,3 miliona Włochów. Rekordowo wysokie jest bezrobocie wśród młodzieży - jest już na poziomie 42,3 procent.
  • Według Banku centralnego Rosji wzrost rosyjskiej gospodarki "najprawdopodobniej" spadnie w 2014 roku poniżej 1 proc. PKB; może też wzrosnąć inflacja.
  • Parlament Europejski podjął decyzję o jednostronnym zniesieniu przez UE łącznie ok. 98 proc. ceł na towary z Ukrainy. To jedna z form pomocy dla ukraińskiej gospodarki. Otwarcie rynku UE przyniesie ukraińskim producentom oszczędności rzędu 487 mln euro rocznie. Nowe zasady mają obowiązywać do 1 listopada br. bądź też do chwili podpisania drugiej części umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, dotyczącej ustanowienia strefy wolnego handlu (jeśli nastąpi to przed 1 listopada).
  • Pomimo negatywnego stanowiska niemieckich polityków o zmniejszenie dostaw źródeł energii z Rosji, rosyjski koncern paliwowy Gazprom zwiększył w 2014 r. eksport gazu ziemnego do Niemiec, a także do Wielkiej Brytanii. Eksport gazu do Niemiec wzrósł w pierwszym kwartale bieżącego roku - pomimo łagodnej zimy - o 15 proc. w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami roku 2013.
  • Międzynarodowa agencja ratingowa Moody's obniżyła rating Ukrainy z Caa2 do Caa3 ze względu na "eskalację kryzysu politycznego w tym kraju". W komentarzu agencja wyjaśnia, że zakup obligacji emitowanych przez ukraiński rząd wiąże się z coraz większym ryzykiem.
  • Skradziono 18 mln adresów e-mailowych, a kradzież ofiarami kradzieży haseł dostępowych padło co najmniej 3 mln użytkowników internetu z Niemiec. Jest to już drugi taki przypadek w Niemczech, o jakim poinformowano w bieżącym roku. Poprzednio spośród ponad 30 mln skontrolowanych adresów około 1,6 mln znalazło się w dyspozycji przestępców.
  • Bank Światowy (BŚ) prognozuje, że w 2014 roku produkt krajowy brutto Ukrainy spadnie o 3 proc., ale już rok później może wzrosnąć o 3 proc., o ile zostaną przeprowadzone reformy. Bank Światowy przewiduje, że tegoroczna inflacja na Ukrainie wyniesie 15 proc. W zeszłym roku wynosiła zaledwie 0,5 proc.
  • Ukraina wznowiła rozmowy z Polską na temat przedłużenia ropociągu Odessa-Brody do Płocka (który to już raz?...).Liczący 674 km rurociąg Odessa-Brody został uruchomiony w 2001 r. Budowano go z myślą dostarczania ropy kaspijskiej do Europy, ale obecnie Brody wykorzystywany jest w ramach tzw. rewersu i przesyła surowiec pochodzący z rafinerii rosyjskich w kierunku Odessy, a więc odwrotnie, niż pierwotnie planowano.
  • Ukraiński rząd prowadzi rozmowy ze swymi europejskimi sąsiadami na temat zagwarantowania dostaw gazu dla Ukrainy w cenie, którą byłby w stanie zapłacić Kijów. Sprawa zagwarantowania Ukrainie gazu stała się pilna odkąd Moskwa podniosła cenę swojego surowca - dwukrotnie w ciągu minionego tygodnia - aż do 485,5 USD za 1000 m sześc.
  • Parlament w Sofii zmienił w piątek status morskiego odcinka gazociągu South Stream mającego przechodzić przez bułgarskie wody terytorialne. Dzięki przyjętej nowelizacji ustawy o energetyce będzie można, zdaniem posłów, uniknąć regulacji europejskich.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CITROEN TWORZY NIEZALEŻNĄ EKSKLUZYWNĄ MARKĘ DS. AUTA BĘDĄ DOSTĘPNE W OSOBNEJ SIECI SPRZEDAŻY

Marka DS, wydzielona z Citroena i zarządzana przez koncern PSA, znana jest już klientom w Chinach. W najbliższym czasie pojawi się także w Europie. Nowa marka, podobnie jak dotychczasowa linia DS, będzie obejmowała modele klasy premium.

– Te zmiany wynikają z oczekiwań rynku – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Marta Turska z działu PR Citroen Polska. – Dwie trzecie sprzedaży linii DS przypadało na klientów niemających do tej pory kontaktu z marką Citroen. Stworzenie z myślą o nich osobnego brandu i dostosowanej do ich przyzwyczajeń i oczekiwań sieci sprzedaży oraz odpowiedniego sposobu komunikacji było naturalnym krokiem.

Oprócz rynku chińskiego, gdzie funkcjonuje już kilkadziesiąt niezależnych salonów marki DS, osobną przestrzeń wystawienniczą dla aut tej linii miał już salon Citroena w Niemczech. Modele tej linii cieszą się dużym uznaniem klientów, a producent nie narzeka na ich sprzedaż. Stworzenie marki DS ma dodatkowo umocnić pozycję koncernu PSA, do którego należy Citroen. Modele mają zainteresować między innymi młodych, ale zamożniejszych kierowców, lubiących dynamiczną jazdę i chcących się wyróżnić z tłumu.

– Nasze auta zawsze słynęły z bardzo dopracowanych projektów – tłumaczy Turska. – Dotyczy to zarówno dotychczasowej linii, a niebawem marki, DS, jak i pozostałych modeli Citroena. To między innymi w designie upatrujemy przywiązania klientów do naszej marki.

W historii francuskiego producenta zapisały się między innymi modele 2CV oraz ADS, które wyznaczyły trendy w świecie motoryzacji. Dziś podstawowa gama Citroena – modele linii C – ma wyrazisty design wyróżniający się użyteczną prostotą.

– Dla przykładu, Citroen C4 Picasso jest pozbawiony wszelkich zbędnych elementów – mówi Marta Turska. – Deska rozdzielcza jest maksymalnie zminimalizowana, a większość dostępnych funkcji sterowana jest poprzez 7-calowy dotykowy tablet.

Auta dotychczasowej linii DS mają wyróżniać się wyrafinowaniem, dbałością o szczegóły, nieszablonowymi dodatkami i dużymi możliwościami personalizacji samochodu. PSA zakłada w najbliższym czasie intensywną rozbudowę palety modeli DS.

Marta Turska, Citroen Polska

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: