eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Atrakcyjna Polska

Atrakcyjna Polska

2005-08-02 13:11

Firma konsultingowa Ernst & Young po raz kolejny przeprowadziła badania, mające określić poziom atrakcyjności inwestycyjnej różnych krajów. Aż 17 procent pytanych przedsiębiorców wskazało Polskę jako najatrakcyjniejszą lokalizację dla nowych inwestycji, co dało Polsce czwarte miejsce na świecie.

Przeczytaj także: Bezpośrednie inwestycje zagraniczne: Polska na topie BIZ?

W 2005 roku Polska wyprzedziła w tym rankingu trzy najatrakcyjniejsze dotąd kraje europejskie (Niemcy, Wielką Brytanię i Francję). Polska dołączyła do grona trzech zachodnioeuropejskich liderów dzięki swojej konkurencyjności w zakresie kosztów pracy. W czołówce znajdują się wciąż te same trzy kraje: Niemcy, Wielka Brytania oraz Francja.

Wielka Brytania pozostaje liderem w zakresie działalności finansowej dzięki pozytywnym opiniom inwestorów z Ameryki Północnej. Kraj ten odnotował też dużą liczbę głosów w innych dziedzinach i nie posiada żadnych szczególnych minusów. Francja jest także wysoko oceniana za swoje silne atuty: respondenci zwracali szczególną uwagę na jej infrastrukturę, możliwości w zakresie zasobów ludzkich i jakość środowiska prowadzenia działalności gospodarczej. Z drugiej strony, podobnie jak Niemcy, Francja jest krytykowana za wysokie stawki podatkowe i surowe prawo pracy, które zmniejszają jej zdolność konkurowania z silnymi gospodarkami krajów wschodzących. Polska weszła efektownie do peletonu, osiągając pierwsze miejsce za koszty pracy (17 procent) i dostępność ośrodków przemysłowych (12 procent). Polska zajęła także drugie miejsce pod względem potencjalnego wzrostu produktywności siły roboczej (13 proc.). Potencjalni inwestorzy korzystnie oceniają Polskę pod względem dostępności gruntów pod inwestycje i kosztów gruntów - z trzeciego miejsca wśród krajów europejskich przed rokiem, staliśmy się liderem tej klasyfikacji.

Inwestorzy dobrze oceniają polskie uregulowania prawne. Pod względem elastyczności przepisów dotyczących zatrudnienia jesteśmy drugą pożądaną lokalizacją w Europie. Jeśli chodzi o podatki od osób prawnych, daleko nam do Wielkiej Brytanii i Irlandii, ale wraz ze Szwajcarią i Słowacją zajmujemy trzecie miejsce.

Ciekawe wyniki przynosi również inne badanie, przeprowadzone przez Ernst & Young wyłącznie w Niemczech. 19 procent małych i średnich przedsiębiorstw niemieckich deklaruje chęć przeniesienia swojej produkcji w związku z rozszerzeniem Unii Europejskiej. Okazuje się, że to Polska staje się ulubionym krajem do relokalizacji działalności firm niemieckich - aż 23 procent respondentów wskazało nasz kraj.

oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl Polska.pl

Ranking wirusów VII 2005

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: