eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Ataki hakerskie na graczy w 2013 roku

Ataki hakerskie na graczy w 2013 roku

2013-12-20 11:48

Ataki hakerskie na graczy w 2013 roku

Ataki hakerskie na graczy w 2013 roku © tomispin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Eksperci z Kaspersky Lab przyjrzeli się atakom, na które narażeni byli gracze na całym świecie w 2013 r. Na chwilę obecną analitycy wiedzą o 4,6 mln szkodliwych programów, których celem są dane związane z grami, a łączna liczba ataków na graczy wynosi 11,7 mln na całym świecie. Polscy gracze byli atakowani niemal 130 000 razy. Każdego dnia użytkownicy byli celem średnio 34 000 ataków związanych ze szkodliwym oprogramowaniem tworzonym dla gier. Przy okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, gdy setki tysięcy osób prawdopodobnie dostaną w prezencie właśnie gry, eksperci z Kaspersky Lab zalecają podjęcie odpowiednich środków ostrożności.

Przeczytaj także: Oracle Java atakowana najczęściej IX 2012 - VIII 2013

Najbardziej ucierpieli gracze rosyjscy, jako że w okresie od 1 stycznia do grudnia 2013 r. hakerzy przypuścili na nich 8 813 050 prób ataków. Na drugim miejscu znalazł się Wietnam (503 947 prób ataków), a na trzecim Chiny (376 058). Polska znalazła się na 6 miejscu - w naszym kraju gracze byli atakowani 127 583 razy. Oto wykres 10 krajów, w których cyberprzestępcy przypuszczali najwięcej ataków na graczy w 2013 r:

fot. mat. prasowe

Ataki na graczy, wg krajów 2013

Najbardziej ucierpieli gracze rosyjscy, jako że w okresie od 1 stycznia do grudnia 2013 r. hakerzy przypuścili na nich 8 813 050 prób ataków


Gracze są narażeni na różne rodzaje ataków cyfrowych na swoje systemy. Serwisy takie jak Steam, aż roją się od cyberoszustów sprzedających dostęp do kont w grach. Rynek nazw użytkowników i haseł jest napędzany atakami na same firmy z branży gier. Wcześniej tego roku eksperci z Kaspersky Lab wykryli dużą kampanię szpiegowską na wielu różnych producentów gier online, w której skradziono kod źródłowy i inne cenne dane.

Różne rodzaje szkodliwego oprogramowania atakują konkretne gry, np. niezwykle popularny Minecraft. Wcześniej tego roku fałszywy klon Minecrafta stworzony przy użyciu Javy obiecywał graczowi dodatkowe opcje, takie jak blokowanie innych użytkowników, w rzeczywistości jednak kradł w tle nazwy użytkowników i hasła. Po premierze Grand Theft Auto V różne portale oferowały możliwość pobrania za darmo tej bijącej rekordy popularności gry. Gdy jednak użytkownicy próbowali pobrać grę, jedyne, co dostawali, to szkodliwe oprogramowanie – jest to klasyczny przykład żerowania na znanych markach w celu nakłonienia użytkowników do pobrania szkodliwego kodu.

Nie brak również typowych oszustw, takich jak phishing. E-maile wysyłane są w masowych ilościach przy okazji każdej premiery popularnej gry oraz w okolicach Bożego Narodzenia. Poprzez obietnicę rabatów lub tanich przedmiotów związanych z grą przekonuje się użytkowników do przekazania swoich danych lub pieniędzy.

„Gry posiadają coraz więcej fanów, co oznacza również, że rośnie liczba potencjalnych ofiar cyberprzestępców. Agresorzy wkładają wiele wysiłku w swoje ataki i obserwujemy wzrost poziomu ich wyrafinowania. Szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia, gdy mają miejsce premiery nowych gier, gracze powinni być ostrożni i zachować bezpieczeństwo” – powiedział Christian Funk, starszy analityk wirusów, Globalny Zespół ds. Badań i Analiz (GReAT), Kaspersky Lab.

Gracze, a zwłaszcza ci, którzy będą inwestować w nowe gry w te święta Bożego Narodzenia, powinni podjąć odpowiednie środki ostrożności, instalując skuteczne oprogramowanie bezpieczeństwa i zabezpieczając się przed całym szeregiem zagrożeń, na jakie są narażeni.

Jak się chronić


Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali pięć najważniejszych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa graczy:
  • Nie klikaj żadnych ofert, które wyglądają zbyt pięknie, aby były prawdziwe, niezależnie od tego, czy są to wiadomości znajdujące się w twojej skrzynce pocztowej czy na koncie w portalu społecznościowym, takim jak Facebook czy Twitter. Jeżeli otrzymasz ofertę, która wydaje się legalna, zanim klikniesz odsyłacz lub przekażesz swoje dane, upewnij się, że nadawcy można ufać. W razie wątpliwości skontaktuj się z oficjalną firmą, z której rzekomo pochodzi nadawca.
  • Stosuj mocne i zróżnicowane hasła do swoich kont w grach. Jak mogliśmy przekonać się tego roku, firmy z branży gier padają ofiarą ataków hakerskich, a loginy mogą wyciec. Jeżeli posiadasz jedną parę danych uwierzytelniających, gdy ktoś ukradnie twój login i hasło, zagrożone będą wszystkie twoje konta, do których stosujesz to samo hasło. Rozważ skorzystanie z menadżera haseł, który zapewni ci prostą, inteligentną ochronę.
  • Spraw sobie oprogramowanie antywirusowe dobrej jakości. Zważywszy na zagrożenia związane ze szkodliwym oprogramowaniem atakującym gry oraz coraz większy stopień wyrafinowania szkodliwego oprogramowania, będziesz potrzebował odpowiedniej ochrony przed nim. Jeżeli chcesz powstrzymać najsprytniejsze szkodliwe oprogramowanie przed wniknięciem do twojego systemu, będziesz potrzebował oprogramowania antywirusowego, które nie opiera się wyłącznie na wykrywaniu opartym na sygnaturach, ale sprawdza reputację plików i oferuje technologie działające w chmurze.
  • Uważaj na to, kto znajduje się w gronie twoich znajomych. Dzisiaj można łatwo znaleźć przyjaciół w świecie wirtualnym, jednak nie wszyscy mają czyste pobudki. Uważaj na wszelkie osoby, które proszą, abyś podał im swoje osobiste dane, ponieważ mogą chcieć od ciebie czegoś więcej, niż tylko skontaktować się z tobą.
  • Pobieraj gry jedynie od legalnych sprzedawców. Jeżeli pobierasz nielegalną kopię gry, nie tylko łamiesz prawo. Ryzykujesz wpuszczeniem szkodliwego oprogramowania na swoją maszynę, ponieważ oszuści często maskują wirusy i trojany pod postacią plików gier.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: